Зростання страхового стажу, додаткові виплати та попередження про шахраїв: всі пенсійні новини

Зростання страхового стажу, додаткові виплати та попередження про шахраїв: всі пенсійні новини

Фото: financenews.com.ua

У січні на українських пенсіонерів чекає чимало новин. Редакція Коротко про розповідає про зміни страхового стажу, пенсії, надбавки та інші новинки.

Ще раз хочемо звернути вашу увагу на важливу інформацію: днями Пенсійний фонд попередив про ймовірні дії шахраїв,  які розповсюджують інформацію про нібито індексацію пенсій з 15 січня – про це див. нижче.

Страховий стаж: знову виріс

З 1 січня 2025 року зросла тривалість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком. Тепер, аби вийти на пенсію в 60 років, необхідно мати щонайменше 32 роки страхового стажу.  

Якщо людина після досягнення 60-річчя не має достатнього страхового стажу, вона має право при наявності стажу 22-31 рік вийти на пенсію у 63 роки, а при стажі 15-21 рік – лише у 65 років. Якщо стаж менший, ніж 15 років, замість пенсії людина отримає державну соціальну допомогу після досягнення 65-річного віку.

Соціальна допомога: як отримати

Соціальна пенсія, яка надається у разі нестачі стажу, є фінансовою підтримкою для тих, хто не відповідає стандартним вимогам для отримання пенсії. Сума такої соціальної допомоги визначається залежно від прожиткового мінімуму та доходу сім’ї заявника.

Наразі прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2361 грн.

Максимальний розмір соціальної пенсії не може перевищувати 3028 грн – ця сума є прожитковим мінімумом для працездатних осіб.

Розрахунок соціальної пенсії базується на різниці між прожитковим мінімумом та середньомісячним сукупним доходом сім’ї заявника за останні шість місяців. Виплата переглядається кожні пів року з урахуванням змін у доходах.

Щоб отримати таку соціальну допомогу, необхідно звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання. Для оформлення потрібні такі документи:

заява на отримання допомоги; паспорт; ідентифікаційний код; довідка з Пенсійного фонду України про страховий стаж; декларація про доходи та майновий стан, яка заповнюється на основі довідок про доходи всіх членів сім’ї за останні шість місяців; копія рішення про призначення опікуна (за необхідності).

Соціальна пенсія не надається, якщо середньомісячний дохід на одного члена сім’ї перевищує прожитковий мінімум. Також на таку допомогу не слід розраховувати при отриманні іншої пенсії, соціальної допомоги або доходів від оренди майна; якщо протягом останнього року було здійснено покупку вартістю понад 50 000 грн; за наявності у власності більше одного будинку, квартири чи автомобіля.

Вікові надбавки: зберігаються

Цього року пенсіонери знов отримуватимуть вікові надбавки.

Після досягнення 70 років надбавка складе 300 грн, 75 років — 456 грн, 80 років — 570 грн.

Додаткова умова: для отримання надбавки розмір пенсії не має перевищувати 10 340,35 грн.

Доплата до пенсії нараховується автоматично на основі інформації з Пенсійного фонду, додатково подавати заяву не потрібно. Вперше надбавку нараховують у місяці, що настає за місяцем досягнення певного віку, а розмір доплати в перший раз буде пропорційний кількості днів після дня народження пенсіонера. Наприклад, якщо людині виповнилося 70 років 15 січня, у лютому їй нарахують не 300 грн, а 150 грн.

Зменшать до мінімуму: кому пропонують скоротити пенсії

Деяким українцям можуть зрізати пенсії до прожиткового мінімуму для непрацездатних, який наразі становить 2361 грн. Йдеться про громадян, які засуджені за державну зраду. Відповідний законопроєкт №10355 Верховна Рада вже взяла за основу. 

Якщо документ буде прийнято, таким пенсіонерам скоротять виплати до мінімуму незалежно від того, яка виплата була їм раніше нарахована державою. Зовсім залишити їх без пенсії не дозволяє Конституція.

Дія закону поширюватиметься не лише на ті пенсії, які вже призначені, але й на ті, які лише призначатимуть громадянам, що засуджені за переліченими кримінальними статтями. Зокрема, якщо вони мають право на призначення спецпенсій, то їм нараховуватимуть пенсію на загальних засадах. Водночас, незалежно від розміру нарахованої пенсії, вони отримуватимуть мінімум до завершення строку покарання.

Максимальна пенсія: без змін

Максимальна пенсія в Україні не змінюватиметься щонайменше до 2028 року і становитиме десять прожиткових мінімумів для непрацездатних — 23 610 грн. Ця виплата містить в собі основний розмір пенсії, усі надбавки та доплати.

Згідно з чинним законодавством максимальна пенсія надаватиметься науковцям, народним депутатам, працівникам місцевого самоврядування та державним службовцям.

Обережно: шахраї!

Пенсійний фонд України попередив, що індексації пенсій з 15 січня не буде.

«Останніми днями в Telegram-каналах, які мають сумнівну репутацію, невідомі особи поширили інформацію про індексацію пенсій, яку нібито проведуть найближчим часом. Щоб встигнути її отримати, пенсіонерів закликають заповнювати певну анкету. Звертаємо увагу – це маніпуляція», — йдеться в повідомленні ПФУ.

Дії шахраїв спрямовані на те, щоб спонукати довірливих користувачів перейти за посиланням, де відбуватиметься подальша реєстрація на закритий інформаційний канал та фішингові дії (вид шахрайства, метою якого є виманювання персональних даних. – Авт.). Щоб не стати жертвами аферистів, Пенсійний фонд закликає у жодному разі не переходити за подібними посиланнями.

У ПФУ нагадують, що умови проведення індексації пенсій визначено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Такий перерахунок проводиться без додаткового звернення та не потребує заповнення жодних анкет.

Достовірну інформацію про пенсії, житлові субсидії та пільги, страхові виплати, потрібно отримувати не з сумнівних джерел, а на інформаційних каналах Фонду:

Сайт ПФУ; Telegram; Facebook; Мережа X (Twitter); WhatsApp; YouTube.

Зростання страхового стажу, додаткові виплати та попередження про шахраїв: всі пенсійні новини

Зростання страхового стажу, додаткові виплати та попередження про шахраїв: всі пенсійні новини

В ПФУ попереджають, відомості про індексацію пенсій розсилають аферисти з метою дізнатись ваші дані. Тож не ходіть за невідомими посиланнями. Зображення: pfu.gov.ua

Джерело

Новини України