Генеральний директор Shift4 Payments, мільярдер Джаред Айзекман, який став спонсором місії SpaceX Polaris Dawn і здійснив 12 вересня історичний приватний вихід у відкритий космос, поділився першими враженнями. Поглянувши на нашу планету з безмежних просторів Всесвіту він промовив: «Вдома у нас багато роботи, але звідси Земля виглядає як ідеальний світ».
Вихід у відкритий космос Polaris Dawn відбувся на висоті понад 700 км над Землею. За інформацією SpaceX, командир місії Айзекман став першим в історії непрофесійним астронавтом, який вийшов у космічний вакуум, пише DailyMail.
За історичним виходом у відкритий космос світ спостерігав у прямому ефірі через онлайн-трансляцію. Лише двоє із чотирьох членів екіпажу Polaris Dawn вийшли із капсули Dragon і подивились на Землю із космосу на власні очі.
Перш ніж відкрити клапан капсули, усі члени екіпажу – Джаред Айзекман, пілот Скотт Потіт та інженери SpaceX Анна Менон і Сара Гілліс – пройшли перевірку костюмів, щоб переконатися, що проекційний дисплей шолома працює та немає витоків повітря. Адже корабель Dragon не має шлюзу і всі астронавти місії мали відчути на собі вплив суворого космічного подиху після відкриття капсули. Проте цей факт встановив черговий рекорд Polaris Dawn – одночасне перебування чотирьох людей у вакуумі космосу.
Після завершення перевірки герметичності, астронавти отримали чистий кисень для дихання, поки тиск усередині капсули не впав.
Експерти наголошують, що один з найбільших ризиків, з яким мав стикнутись екіпаж Polaris Dawn, полягав в екстремальних змінах тиску між герметичною капсулою Dragon і вакуумом зовнішнього космосу. Коли кабіна випускає свій тиск у космос, астронавти можуть відчувати симптоми, схожі на те, що ви відчуваєте під час швидкого підйому в літаку.
Однак наслідки можуть бути набагато серйознішими. Оскільки, як і у глибоководних дайверів, коли астронавти потрапляють у космічний вакуум, раптове падіння тиску може призвести до того, що розчинений азот у крові розшириться у бульбашки. А ці бульбашки можуть спричинити стан, який називається декомпресійною хворобою, інакше відомий як вигини, який у важких випадках може бути смертельним.
Щоб уникнути декомпресійної хвороби, екіпаж Polaris Dawn впродовж двох днів вдихав газову суміш з високим вмістом кисню, щоб очистити свою кров від азоту.
Після завершення перевірки герметичності, астронавти отримали чистий кисень для дихання, поки тиск усередині капсули не впав.
Коли адаптацію було завершено, Айзекман поетапно відкривав люк корабля, щоб послабити будь-який опір і випустити залишки атмосфери.
До виходу з капсули Джаред піднявся по драбині, яку SpaceX назвала «skywalker». Коли він нарешті побачив перед собою нескінченну космічну порожнечу, то не міг намилуватися краєвидами. У відкритому космосі Айзекман також виконав набір заздалегідь запланованих рухів, призначених для перевірки можливостей нового скафандра EVA.
Цікаво, що на відміну від скафандрів, якими користуються астронавти NASA, костюми SpaceX отримують життєзабезпечення лише через пуповину, з’єднану з кораблем, а не через вбудовану систему. Попри те, що це робить костюми набагато мобільнішими, це також означає, що 3,7 метрова пуповина є єдиною річчю, яка заважатиме космічним прогулянкам.
Завершивши тести на рухливість, Джаред повернувся у капсулу. Натомість із корабля вийшла спеціаліст місії Сара та виконала той самий набір рухів.
Адже це вперше нові костюми SpaceX, розроблені для екстракорабельної діяльності (EVA), були випробувані за межами лабораторії. Тому для компанії було дуже важливо, як вони витримають суворі умови космосу.
Під час виходу із капсули, Гілліс повідомила диспетчерське управління, що деякі ущільнювачі навколо люка пошкодились через зміну тиску. Однак ці зміни були очікуваними, тож Сара змогла все виправити.
За повідомленням SpaceX, пілот місії Кід Потіт і спеціаліст Анна Менон залишилися сидіти у капсулі, керуючи пуповиною скафандра та контролюючи життєво важливі системи підтримки та телеметрію на дисплеях Dragon.
Після завершення індивідуальних виходів у космос люк було закрито і тиск у капсулі стабілізовано.
За словами експертів, вийти за межі захисних стін космічного корабля вважається одним із найнебезпечніших завдань, які можуть виконувати астронавти. У випадку місії Polaris Dawn, цей ризик лише посилювався тим фактом, що ніхто з екіпажу, крім Айзекмана, ніколи раніше не був у космосі.
Нагадаємо, що місія Polaris Dawn стартувала у космос 10 вересня. На шостий день екстремальна мандрівка завершиться приземленням біля узбережжя Флориди.
OBOZ.UA раніше писав, що астронавти SpaceX Polaris Dawn здійснили історичний перший приватний вихід у відкритий космос.
Також OBOZ.UA розповідав про скафандри, в яких астронавти-аматори Polaris Dawn відлетіли у космічну мандрівку.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!