1 травня традиційно вважається Днем праці. Колись свято було символом боротьби за права працівників, потім – інструментом радянської пропаганди з гаслами «Мир! Труд! Май!».
Сьогодні ж в умовах війни українці дедалі рідше згадують про його ідеологічне коріння. Чому 1 травня втратило своє первісне значення і чи святкують його нині в Україні – розбирався OBOZ.UA.
Історія Дня праці
День праці виник наприкінці ХІХ століття як спомин про події у Чикаго у 1868 році. Тоді близько 35 тисяч працівників оголосили страйк, вимагаючи 8-годинного робочого дня та підвищення заробітної плати. Протести переросли у сутички з поліцією: 4 травня на мітингу хтось кинув бомбу у натовп поліцейських, унаслідок чого загинуло семеро правоохоронців, а влада жорстоко придушила протестний рух. Чотирьох активістів стратили.
Хвиля страйків охопила й інші американські міста – Нью-Йорк, Балтімор, Вашингтон, Мілвокі, Піттсбург, Детройт. Попри жорстку реакцію влади, традиція щорічних мітингів лише зміцніла.
У 1888 році Американська федерація праці проголосила 1 травня днем загальнонаціональної боротьби за права робітників, а вже 1889 року ІІ Конгрес Інтернаціоналу закріпив цю дату як День солідарності трудящих у всьому світі.
Як День праці прийшов в Україну
В Україні вперше 1 травня відзначили у Львові в 1890 році. Тоді працівники виходили на мітинги, вимагаючи покращення умов праці, підвищення зарплат і скорочення робочого дня.
Із приходом до влади більшовиків День праці в Україні втратив свою початкову сутність. Його перетворили на пропагандистське свято з гаслом «Мир! Труд! Май!». Від 1917 року він став офіційним вихідним днем, а з 1928 року неробочим зробили й 2 травня.
У радянські часи 1 травня супроводжувався масовими парадами, червоними прапорами, портретами вождів і обов’язковими демонстраціями – часто примусовими для працівників. 2 травня традиційно відзначали «майовками» – виїздами на природу. Остання офіційна першотравнева демонстрація в Україні відбулася у 1990 році.
Сучасний статус 1 травня в Україні
Після здобуття незалежності Україна зберегла 1 і 2 травня як офіційні вихідні. Проте у 2017 році у рамках декомунізації День міжнародної солідарності трудящих перейменували на День праці, а вихідний 2 травня скасували.
Сьогодні 1 травня в Україні – це просто Міжнародний день праці, який залишився вихідним, однак без масових святкувань або демонстрацій. Більшість українців сприймали його радше як нагоду для відпочинку на природі.
З початком воєнного стану у 2022 році уряд скасував додаткові вихідні на свята, які припадають на будні. Тож тепер офіційного вихідного на 1 травня немає.
1 травня залишається державним святом у 143 країнах світу, а в 83 з них – це офіційний вихідний день. Однак у США, де зародилася ідея страйку за права робітників, День праці відзначають в інший день – у перший понеділок вересня.
Раніше OBOZ.UA писав, як радянська влада використовувала пресу для дискредитації Великодня та знищувала церкви.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.