Українцям не варто забирати свої заощадження з банків. Адже, попри війну, що триває, банкам вдалося накопичити достатньо грошей, а тому запас коштів для того, щоб віддати депозити, у них є. Відповідно, якщо покласти гроші в банк, то вони там не «згорять».
Про це повідомив фінансовий аналітик Олексій Козирев. Він зазначив:
- обсяг усіх коштів населення та фізосіб-підприємців (ФОПів), що є в банках, за даними Фонду гарантування, складає «близько 1,2 млрд грн»;
- водночас банки тримають в ОВДП 726,45 млрд грн в еквіваленті;
- також банки мають 361,22 млрд грн у депозитних сертифікатах Національного банку overnite (станом на 21 серпня);
- у депозитних сертифікатах, розміщених на тендерах (це тримісячні депозитні сертифікати), є ще 156,24 млрд грн.
«Отже, ОВДП і депозитні сертифікати вже перекривають кошти фізичних осіб, які на рахунках банків. Підкреслюю, це всі кошти фізосіб – і строкові, і на поточних рахунках… Запас у банківській системі коштів на те, щоби віддати депозити, – він є. Тому забирати гроші з банків через страх, що їх можуть не повернути, не потрібно», – розповів аналітик.
При цьому він визнав: наявність у банках «дуже великого обсягу надмірної ліквідності» є проблемою української економіки. Адже «було б краще, якби ці гроші працювали, наприклад, у реальному секторі за допомогою кредитів».
Однак, констатував аналітик, цього зараз або взагалі не відбувається, чи відбувається, але «у дуже невеликих обсягах».
Тримати гроші у банку вигідніше, ніж «під матрацом»
Водночас він наголосив: з одного боку, банки справді знизили депозитні ставки. Але з іншого, за 2023 рік офіційна інфляція становила 5,1%. Тобто ті, хто просто зберігав гроші «під матрацом», за цей рік «отримали, як мінімум, на 5% зменшену купівельну спроможність своїх коштів».
«Якщо дивитися на ситуацію по валюті, то я хочу нагадати, що та сама інфляція є і в Сполучених Штатах, і в єврозоні. І якщо ви тримаєте кошти (інвалюту. – Ред.) під матрацом, ви не маєте можливості якось компенсувати собі це зниження купівельної можливості», – нагадав Козирев.
У зв’язку з чим, наголосив він, «значна кількість населення використовує варіант покласти кошти на депозити у банках». Адже, резюмував експерт, гроші «треба тримати у банках, де ви можете на них дозаробляти».
Як повідомляв OBOZ.UA, загалом найближчим часом гривня перебуватиме під девальваційним пресингом. Причина – повномасштабна війна. Однак до кінця 2024 року в Україні не очікується різких змін курсу долара.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!