Верховний суд задовольнив позов одного з українських пенсіонерів та постановив, що відсутність повної індексації пенсій упродовж кількох років після їхнього призначення суперечить вимогам чинного законодавства. Починаючи з 2017-го індексацію пенсій проводять лише у випадку, якщо вони «застаріли». Тобто новопризначені пенсії підвищують на невелику суму спеціально, щоб поступово вирівняти їхній розмір із «застарілими» виплатами.
Така практика суперечить нормам закону, вирішили у Верховному суді. Позивачу мають заднім числом провести повну індексацію його пенсії. Разом із тим відтепер усі українські суди в аналогічних справах мають керуватись рішенням Верховного суду.
Про те, як проводять індексацію і що може змінитись, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Яке рішення ухвалив Верховний суд
Кабінет міністрів роками неправильно підвищував «нові» пенсії. Суди нижчих інстанцій, керуючись постановами уряду, займали позицію ПФУ, однак Верховний суд у справі клієнта юридичної компанії «Мережа права» постановив: навіть нові пенсії треба повноцінно індексувати. Замість такої щорічної індексації уряд підвищував нові пенсії на невелику суму (зазвичай на 100-135 грн).
Наприклад, у 2024-му в Україні провели індексацію пенсій (ідеться про ту частину, яка розрахована за формулою) на 7,96%. А ось тим пенсіонерам, які нещодавно вийшли на пенсію, виплату підвищили всього лиш на 100 грн. У 2023-му пенсії індексували на 19,7%, а от новим пенсіонерам – додали тільки по 100 грн.
Отож, якщо новий пенсіонер, який вийшов на пенсію у 2022-му, мав виплату в розмірі, припустимо, 4 тис. грн (і не було жодних доплат), за рішенням уряду за два роки його пенсію збільшили всього на 200 грн. А якби новим пенсіонерам проводили таку саму індексацію, як і старим, то розмір цієї пенсії за два роки зріс би більш суттєво.
Верховний суд ухвалив рішення за позовом конкретного пенсіонера. Чоловік вийшов на пенсію у 2020-му та впродовж років його пенсію не індексували, а підвищували на 100-135 грн щорічно. Тобто до нього застосовували такі самі правила, як і до всіх. Пенсіонеру відмовили в судах нижчих інстанцій, тож він разом зі своїм представником Андрієм Дзісем, адвокатом «Мережі права», дійшли до Великої палати Верховного суду (найвища судова інстанція України, оскарження можливе лише на міжнародному рівні. – Ред.) та отримали позитивне рішення.
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796″, – йдеться у рішенні Верховного суду.
Що змінить це рішення
Тепер суди нижчих інстанцій мають враховувати це рішення Верховного суду як правову позицію, обов’язкову для аналогічних справ. Це означає, що рішення у справах із таким самим фактажем (призначення пенсії після 2020 року з неправильним коефіцієнтом індексації) будуть ухвалювати на користь пенсіонера. При тому процес буде значно швидшим і передбачуванішим, без потреби проходити всі інстанції, пояснюють у «Мережі права».
Таке рішення може зачепити кілька мільйонів українських пенсіонерів. Після призначення пенсію нормально не індексують упродовж трьох років. При тому, наприклад, тільки у 2023-му в Україні з’явилося 434 тис. нових пенсіонерів.
«Усі цивільні пенсіонери, які вийшли на пенсію з 2020 року та не отримали належної індексації у 2021-2024 роках, мають право на перерахунок пенсії. Ключова умова: пенсія мала бути нарахована із застосуванням заниженого, умовного коефіцієнта середньої зарплати (як це робив ПФУ замість реального показника). Якщо це підтверджується документально – шанс на позитивне рішення у суді практично гарантований. Однак потрібно буде враховувати, який основний розмір пенсії у пенсіонера, оскільки необхідно буде визначити, на яке підвищення пенсіонер може розраховувати», – розповідає адвокат Андрій Дзісь.
Суму заборгованості за рішенням суду буде виплачено відразу зі збільшеною пенсією від моменту звернення до ПФУ із заявою щодо проведення відповідного нарахування до набуття рішенням законної сили.
Чому Кабмін так індексує пенсії
Українці, які зараз виходять на пенсію, отримують значно більші виплати, аніж умовно «старі» пенсіонери. Уявімо, що пенсіонер із середньою зарплатою та 35 роками стажу вийшов на пенсію у 2013-му. Під час реформи 2017-го його пенсію перерахували. Тоді всім пенсіонерам виплати розрахували виходячи із середньої зарплати по країні у розмірі 3764,4 грн. Далі щорічно цю цифру збільшували під час індексації (окрім 2018-го, який минув без індексації).
Отже, українець із середньою зарплатою та із 35 роками стажу у 2017-му після перерахунку отримав виплату в розмірі 1317,5 грн. Від того моменту його виплату індексували сім разів. Зараз у його пенсії врахована зарплатна база в розмірі 8913,8 грн. І без урахування можливих доплат він може розраховувати на виплату в 3119,8 грн. Якщо цьому пенсіонеру виповнилось 60 років у 2013-му, то зараз йому вже 72 роки. Разом з віковою доплатою розмір пенсії становить від 3240 грн.
Такий самий пенсіонер, який виходить на пенсію, маючи середню зарплату й 35 років стажу, цього року матиме зарплатну базу в розмірі 15 057,09 грн. Отже, його пенсія становитиме 5269,9 грн. Тобто він гарантовано отримуватиме більше, ніж той пенсіонер, який виконав такі ж самі умови (мав середню зарплату й 35 років стажу), але вийшов на пенсію раніше.
І щоб скоротити розрив у сумах виплат між старими та новими пенсіонерами, замість того, щоб підвищити менші пенсії, вирішили щонайменше кілька років не індексувати вищі пенсії.
Наприклад, у 2025-му відбулась індексація пенсій на 11,5%. Але насправді на такий відсоток підвищили виплати лише для «старих пенсіонерів». У постанові уряду №209 передбачили, що якщо пенсіонер вийшов на заслужений відпочинок у 2021-му, його виплата зросте на 5,7%, у 2022-му – на 4,6%, у 2023-му – на 3,4%.
Пенсії швидко застарівають
Пенсіонер, який вийшов на заслужений відпочинок у 2021-му, у формулі розрахунку пенсії мав середню зарплату за три роки в розмірі 9118,81 грн. Припустимо, що він упродовж 35 років отримував середню зарплату. Отже, у 2021-му пенсія мала сягати 3191,5 грн. Це – 30,86% від середньої зарплати за 2021-й.
У 2021-му замість повноцінної індексації цю пенсію збільшили на 100 грн, у 2022-му – на 135 грн, а у 2023-му – на 100 грн, у 2024-му – також на 100 грн. Тобто в сумі за ці роки пенсію збільшили на 435 грн. І у 2024-му вона становила 3626,5 грн. І це вже всього 20,73% від середньої зарплати станом на 2024-й (дивіться графік).
Фактично відбувається стрімке знецінення пенсій. Коли ви виходите на заслужений відпочинок, то можете отримувати, припустимо, третину від середньої зарплати. А за кілька років це вже буде одна четверта частина від цього самого показника.
Проблема не лише в тому, що впродовж перших років після призначення не відбувається повноцінна індексація (що, як вирішив Верховний суд, незаконно). Ще одна проблема – сам розмір індексації. Формула розрахунку пенсії така: середню зарплату за три попередні роки множать на співвідношення власної зарплати до середньої, на стаж у роках та на 1%. Отримана сума – і є порахована за формулою пенсія без можливих надбавок.
Для індексації рахують коефіцієнт підвищення зарплатної бази: 50% інфляції за минулий рік додають до 50% від середнього за три роки зростання зарплат. Якщо ціни зростають повільно, то і пенсію дуже не підвищуватимуть. Така індексація все одно призводить до застарівання зарплатної бази. І цю формулу вже давно треба змінювати, як і самі правила індексації.
Поки уряд так і не спромігся зареєструвати в Раді обіцяну пенсійну реформу, але українські пенсіонери через суд можуть змінювати правила для себе індивідуально. Щонайменше – змушувати ПФУ індексувати зокрема й нові пенсії. І від моменту подачі позову до суду до моменту ухвалення рішення може минути від чотирьох до шести місяців (без урахування можливого розгляду в апеляційній інстанції).