У Вінниці зібрали експозиції для «Музею Мужніх»

Для «Музею Мужніх» розробили нову концепцію та зібрали колекцію експозицій

У Вінниці зібрали експозиції для «Музею Мужніх»

В середу, 22 листопада, в молодіжному центрі «Квадрат» відбувся форум «Збереження і відновлення», передає кореспондентка Вінниця.info. Захід організував Музей Вінниці, таким чином створивши комунікаційний майданчик на рівні регіону для обміну досвідом діяльності музеїв в умовах повномасштабної війни.

Зокрема, обговорювали роль музеїв у процесі деколонізації, захисті культурної спадщини, збереження колекцій та діджиталізацію тощо. Також окремий блок виділили для дискусії щодо «Музею Мужніх».

У Вінниці зібрали експозиції для «Музею Мужніх»

Станом на кінець 2023 року команда вінницьких науковців повністю підготувала експозицію музею, він має розташуватись по вулиці Пирогова, 148. Проте наразі немає фінансів на капітальний ремонт цього приміщення.

Завідувачка відокремленого підрозділу «Музей Мужніх» Вінницького обласного краєзнавчого музею Олена Гордієнко розповіла, що спершу в експозиції вирішили об’єднати кілька дуже важливих і гострих історичних тематик: зокрема, про війну в Афганістані, правоохоронців, які загинули при виконанні обов’язків, учасників АТО/ООС, ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

У Вінниці зібрали експозиції для «Музею Мужніх»

Після повномасштабного вторгнення окупантів в Україну концепцію і підхід «Музею мужніх» змінили: було прийнято рішення присвятити експозицію виключно питанню російсько-української війни.

Культурний проєкт мають розмістити в приміщенні колишнього музею «Мій край – Поділля», який створили на основі фондової колекції музею історії Вінницької міліції, що діяв з 1985 року. Проте з цим процесом виникають певні труднощі.

«Це приміщення було закрито в кінці 2018 року. Там відрізали всі комунікації включно з електроенергією, водопостачанням, опаленням, всередині тече дах. Звісно, приміщення разом з прилеглою територією потребують реконструкції», – пояснила Олена Гордієнко.

У Вінниці зібрали експозиції для «Музею Мужніх»

У Вінниці зібрали експозиції для «Музею Мужніх»

Розробник концепції «Музею Мужніх», архітектор Олександр Антонець зазначив, що територія має ознаки колишнього активного благоустрою, але зараз територія виглядає безлюдною.

«Музей побудований ще за радянських часів. Там старі інтер’єри, зроблені «по-багатому»: граніт, мармур. В результаті аналізу цього об’єкту з’явилась модель майбутнього музею. Одразу стало зрозуміло, що без докорінної капітальної перебудови цього об’єкту створити сучасний, самодостатній музей – просто неможливо», – вважає Олександр Антонець.

У Вінниці зібрали експозиції для «Музею Мужніх»

Тож наразі фахівці не можуть дати відповідь на питання, коли зможе розпочатись капітальний ремонт на вулиці Пирогова, 148. Експозиція «Музею мужніх» тимчасово розміщується у залах Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Нагадаємо, про те, що у Вінниці створять обласний музей мужності вперше стало відомо у 2019 році. Це мала бути спільна експозиція з презентованими подіями новітньої історії України, а також особистостями сучасників, які стали прикладом мужності.

У 2020 році Вінницька міська рада опублікувала проєкт рішення, згідно з яким «Музей Мужніх» мали розмістити в приміщенні по вулиці Пирогова, 148.

В січні 2021 року під час сесії міської ради депутати підтримали рішення щодо виділення коштів на важливі для міста проєкти. Одним з таких рішень стало виділення коштів на створення Музею Мужніх.

В 2023 році співробітники музею продовжували збирати особисті речі Героїв: нагороди, фото, документи, військову форму, спорядження та зброю. Станом на березень 2023-го вже зібрали більш ніж 800 експонатів.

Вінниця.info

Джерело

Новини України