Під час пошуково-ексгумаційних досліджень на Європейській площі було виявлено 106 людських останків, які перепоховані. Також знайдені артефакти, які передали в Музей Вінниці
16 жовтня в Хабі «Місто змістів» відбулася презентація інформаційного звіту про пошуково-ексгумаційні дослідження поховань на Європейській площі у Вінниці.
Як повідомляє кореспондентка Вінниця.info, під час презентації громадськість ознайомили із результатами досліджень, розкрили історію виникнення Європейської площі, суть її трансформації та причини й особливості появи поховань у центрі міста.
Пошуково-ексгумаційні дослідження на Європейській площі були розпочаті наприкінці березня 2023 року. Потім відбулося перепоховання понад ста останків, серед яких прах учасників Другої світової війни, які боролись з фашизмом і представників руху більшовиків, які сприяли подальшій окупації українських земель у період Перших визвольних змагань.
«Мабуть, найперше – це питання джерельної заплутаності. Коли відкриваєш пам’ятко-охоронні збірники, інформація почасти прямо протилежна архівним даним. Плутанина з біографіями, датуванням і кількісними показниками завадила провести подібну презентацію ще наприкінці 2022 року», – каже директор Музею Вінниці Олександр Федоришен, зазначаючи, що пошукові роботи супроводжувались численними викликами.
У ході досліджень на площі було виявлено 106 людських останків, серед яких:
- 75 осіб мали стосунок до більшовицького руху в Україні, до Червоної армії та продзагонів, які брали участь в окупації УНР;
- 28 осіб пов’язані з Другою світовою війною, зокрема з опором і вигнанням нацистів із України;
- 2 особи мали відношення як до громадянської війни, так і до Другої світової війни;
- 1 особа належала до революційного соціалістичного руху в росії кінця ХІХ століття.
Директор Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета розповів про артефакти, знайдені під час розкопок на Європейській площі.
«Під час пошуково-ексгумаційних робіт були віднайдені артефакти, супровідний матеріал, який був у похованнях. І власне ці артефакти – 72 одиниці – ми сьогодні передали Музею Вінниці для зберігання та експонування.
Серед тих артефактів, на яких би я наголосив, це, звичайно, особисті речі загиблих. Це були також і ґудзики від одягу, військові пряжки, погони, два годинники (жіночий і чоловічий), це, як не дивно, ложка і німецький ніж. Імовірно, це були трофейні речі. А коли стосувалося місця поховань тих представників продзагону, які забирали провіант і збіжжя селян – там були військова пряжка часів російської імператорської армії з двоголовим орлом, ґудзики від німецької військової форми тих часів, запальнички, гребінці тощо.
До речі, ми були надзвичайно здивовані, знайшовши мильницю із залишками мила. Таке в нас уперше!», — зазначає Святослав Шеремета.
Окремою темою стала розмова про «Меморіал Слави» та його перетворення на місце пам’яті про події Другої світової війни.
Олександр Федоришен відзначив важливість роботи з історичними джерелами, які допомогли встановити обставини появи поховань на Європейській площі.
На завершення презентації артефакти, знайдені під час пошуково-ексгумаційних досліджень, були передані до фондів Музею Вінниці.