Люди за свої кошти проводили воду і лишились без централізованого водопостачання
До редакції Вінниця.info звернулась мешканка села Пултівці Якушинецької територіальної громади, бо вже два місяці живуть без води, і не знають коли буде.
«При такій аномальні спеці не те що прийняти душ неможливо, а навіть напитися, тому що водопостачання немає. У криницях води майже немає.
Тому звертаюся до вас можливо через вас ми жителі села зможемо знати у чому причина. Це уже крик відчаю», — написала до Вінниця.info 18 липня жителька с. Пултівці.
Мережу водогону у Пултівцях будували «у складчину», близько 10 років тому. Зараз в селі дві свердловини, але з жодної з них на сьогодні стабільно вода не подається.
«Люди викинули немаленькі гроші за підключення до центрального водопостачання. Навіть є люди похилого віку по нашій вулиці, які заплатили з власної пенсії, щоб не ходити до криниці з відрами, але в результаті вони без води», — говорить журналістці Вінниця.info Тетяна Яворська.
«У мене дві криниці на подвір’ї і в них води немає», — додає жінка.
Вода у кранах жителів почала зникати наприкінці травня. Спочатку це призвело до суперечок між мешканцями різних вулиць, бо думали, що проблема через полив городів.
«Десь приблизно на початку листопада ми підключилися до централізованого водопостачання, яке мені обійшлось більше 15 тис грн. Вода була, але до травня місяця. Потім почались суперечки між нашою вулицею та двоповерховими будинками. Нас звинувачували в тому, що наша вулиця користується водою для поливу городів. Ніби через це у них на других поверхах не стало води. Проте у червні ця проблема поширилась. Тепер ми, як і всі, сидимо без води», — розповіла жінка.
Вода, яка з’являлась в крані
До речі, в листопаді 2023 року на ремонт мережі водопостачання в Пултівцях було виділено 1,1 млн гривень.
Тетяна каже, що жителі села неодноразово зверталися в усній формі до голови Якушинецької громади та писали у групу «Вайбер» «Сількомсервісу», комунального підприємства, яке обслуговує водогін.
«Нам хтось відписав, навіть не представившись: «всі питання з приводу води ставте не до керівника «Сількомсервісу», а до старости села». Але ж ми й зверталися до старости села, вона також в усній формі піднімала це питання неодноразово, але ніякої адекватної відповіді нам не дали», — зауважила Тетяна.
Редакція Вінниця.info 24 липня звернулась за коментарем до КП СКЕП «Сількомсервіс». Там про проблему знають і намагаються вирішити. Ми запитали, чому в кранах зникла вода, коли її «повернуть». І що з тарифами, адже місцеві скаржились що їх планують підняти.
Керівник комунального підприємства Ігор Маковей у телефонному коментарі повідомив, що одну свердловину законсервували.
«Було дві свердловини. У одній свердловині зменшився дебет води у зв’язку з погодними умовами. Приблизно тиждень назад ми проводили вже останнє обстеження — ставився самий потужний насос, щоб визначити причину і глибину її спроможності. Орієнтовно минулої середи ми були там з хлопцями і побачили що результату ніякого немає. Свердловину ми законсервували. Наразі залишилась одна свердловина», — зазначив він.
До водогону підключено 229 споживачів.
«Проблема водопостачання в Пултівцях наступна. Перше, дебет води на одній із двох свердловин закінчився. Друга свердловина не в змозі забезпечити всі потреби населення. Потужність свердловини 4 куб. за год, забезпечити населення питною водою вона спроможна, але якщо її використовувати в технічних цілях, ми потребу ніколи не закриємо.
Друге питання — відключення світла. Коли виключається світло вода стікає по дірявим трубам і тоді мережа залишається порожньою. Коли світло вмикається, потрібна година, щоб знову наповнити мережу водою», — говорить Ігор Маковей.
Він каже, щоб була вода, потрібно замінити трубу, протяжністю до кілометра. Щоправда, комунальне підприємство кошти на це виділяти не може.
«Має зорганізуватися кооператив і вирішити яким шляхом поміняти трубу власними силами, тому що є Постанова № 590, яка не дозволяє за бюджетні кошти зробити ці роботи.
Ми сьогодні виїжджали туди (в Пултівці – ред.). Ми там кожного дня уже з п’ятниці. Там немає відповідальної людини, яка б хотіла взятися за це. Потрібен лідер, який міг би організувати цей кооператив вести його. Від себе ми допомогли б знайти робочу силу, порадити і включитися в процес, все би зробили», — каже Ігор Маковей.
Щоб замінити трубу, людям треба буде скидатись ще по 1,5 тис гривень.
Щодо підняття тарифів, то керівник комунального підприємства, каже, поки в громаді це питання відклали, принаймні до кінця літа.
«Тариф залишився. Влада пішла на поступки, але шукають законні шляхи щоб компенсувати частину різниці в тарифі для комунального підприємства. У нас, наприклад, тариф 28 грн, але з усіма затратами і рахунками, які виставляють на світло у нас йде 60 грн. Але людям ніхто такий тариф в рахунок не поставить», — каже Ігор Маковей.
Проте додає, що пізніше можуть підняти тариф за воду на 8-10 грн, але цю різницю сільська рада має компенсувати комунальному підприємству.