У музеї Кам’янського відкрилася фотовиставка «Обличчя спротиву»

Виставка присвячена воїнам, які сьогодні захищають Україну від російських загарбників.  Організатори – Донецький обласний краєзнавчий музей і музей історії Кам’янського.

На ній представлені не просто фото воїнів, а і їх коротка біографія, персональна історія.

– На цій виставці представлені 65 фотопортретів воїнів, – розповіла директор музею Наталія Буланова.  – Це документальні фото , персональні історії воїнів, їх предоставили з підрозділів архівів бригад 16 військових формувань. Мета виставки – збереження історичної пам’яті про людей, які ще зовсім недавно були звичайними мирними людьми, а зараз мужньо боронять Батьківщину. При її підготовці виставки ми застосовали антропоцентричний підхід – це коли в центрі уваги знаходиться людина. У даному випадку – це воїни, оборонці України.

На виставку приїхали співробітники Донецького обласного краєзнавчого музею. У 2016 році музей був перереєстрований у Краматорську, зараз він  знаходиться у Львівській області, а експонати перебувають у різних містах України. У тому числі і в нашому районі – у Верхньодніпровську.

Готуючи цю фотовиставку, ми розробили анкету для збору інформації і розіслали їх прес-офіцерам військових підрозділів, – розповіла Оксана Муравська, в.о. директора Донецького обласного краєзнавчого  музею. – В наш налагоджена співпраця з військовими підрозділами, ми зв’язувалися з ними, питали, кого вони рекомендують показати на цій фотовиставці. Це виявилося нелегким ділом, часто нам відповідали, що в їхньому підрозділі усі достойні бути на ній представлені. Все ж вдалося зібрати необхідний матеріал. Чому саме 65 експонатів? Це вийшло випадково. Ви можете побачити, що не усі герої виставки названі по іменам, деякі – лише по позивним, деякі – і по іменам, і по позивним. На це є причини: не всі хотіли світити свої імена, хоча б з міркувань безпеки своїх рідних.
По словам О.Муравської, усі герої фотовиставки живі. Це до речі, було їх головною метою – показати живих. Усі вони – з різних регіонів України, у тому числі й Дніпропетровщини (з Кам’янського, на жаль, нікого немає).

– Ми спеціально не прив’язувалися до конкретного регіону, – розповідає О.Муравська. – Хотіли охопити усю Україну. Усіх героїв фотовиставки об’єднує те, що вони добровільно залишили своє звичне, мирне життя і пішли захищати Україну від ворога.
Крім фотоматеріалів, на виставці можна побачити фото, військове спорядження Йосипа Аровича, нашого земляка. Сам він з Верхньодніпровська (там зараз живе його родина). У Кам’янському він навчався, оженився. Загинув у Мар’янці у грудні 2022 року. Про те, як він воював у Мар’янці. Арович зняв фільм, який демонструється на виставці.

До Кам’янського виставка демонструвалася у Дніпрі, з 4 жовтня. 14 січня вона відкрилася у  Кам’янському, і буде тривати до 10 лютого. Після чого організатори планують показати її у Кропивницькому, Вінницькій і Тернопільській областях. До речі, організатори планують доповнювати виставку новими героїчними персонажами – таких сьогодні в Україні вистачає.

Джерело

Новини України