Війна в Україні. Генштаб ЗСУ/Фейсбук
У серпні Верховна рада дозволила військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили частину (СЗЧ) або дезертирували, клопотати про повернення на службу. Після ухвалення цих змін кількість звернень військовослужбовців, які пішли в СЗЧ і хочуть повернутися у військо, збільшилася.
Про це Суспільному повідомили у Військовій службі правопорядку, йдеться у матеріалі "Піти в СЗЧ. Як та чому військовослужбовці самовільно покидають підрозділи і що їх чекає після цього".
Цифр та відсоткових значень у ВСП не навели.
Службу після першого випадку СЗЧ можна продовжити як у частині, з якої військовий втік (за згоди командування), так і в будь-якій іншій, що погодиться його прийняти. Тоді кримінальне провадження можуть закрити.
Водночас механізм із поверненням на службу після першого випадку СЗЧ не запрацював для військовослужбовців, що вже опинилися під вартою за перше самовільне залишення частини. Адже аби підшукати нову військову частину, бійцю, як мінімум, треба вийти з-під варти, домовитися за переведення тощо.
Відповідальність за СЗЧ та дезертирство в Україні
На сьогодні, в умовах воєнного стану, за самовільне залишення служби військовослужбовцем, передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Дезертирство карається позбавленням волі від 5 до 12 років.
20 серпня цього року Верховна рада України ухвалила в цілому закон про позбавлення від кримінальної відповідальності військовослужбовців за самовільне залишення військової частини та дезертирство в окремих випадках:
- якщо це трапилося вперше,
- якщо військовий вирішив повернутися до війська на стадії судового розгляду,
- Якщо командир частини надав суду письмову згоду на повернення військового до служби.
Раніше директор ДБР Олексій Сухачов заявив агентству "Інтерфакс-Україна", що відомство орієнтоване на те, аби повертати на позиції бійців, які залишили місце служби, а не на збільшення щодо них кримінальних проваджень. Сухачов наголосив, що нині пріоритетними у цьому питанні є профілактичні заходи та роз'яснювальна робота.
Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, посилаючись на статистику Державної судової адміністрації, повідомив агентству, що протягом 2023 року за СЗЧ засудили 1 577 військових. З них 30 — жінок. Він додав, що це найпоширеніший злочин серед військовослужбовців.