КИЇВ. 8 листопада. УНН. Гроші, що застрягли на транзитних рахунках після оголошення регулятора про ліквідацію банку «Конкорд», мають бути повернуті Фондом гарантування вкладів їхнім власникам у повному обсязі. Однак для цього власникам коштів не зайвим буде звернутися із запитами до ФГВФО. Таку думку у коментарі УНН висловив економічний експерт, арбітражний керуючий з досвідом ліквідації підприємств Віктор Медвідь.
Деталі
Експерт звернув увагу на наявність певної, законодавчо закріпленої, черговості у виплаті коштів та ліквідації банку (виведенні його з ринку). За його словами, на старті цих процедур складається ліквідаційний баланс, і він має бути весь розподілений.
«Не може бути таким чином, що грошові кошти, які залишаються, лишаються нерозподіленими. Тому що результатом ліквідаційної процедури є повністю ліквідація юридичної особи», — наголосив експерт.
Щодо затримки з виплатою коштів, які опинилися на транзитних рахунках і там застрягли (клієнти банку «Конкорд» після оголошення рішення НБУ про ліквідацію фінустанови намагалися перевести свої гроші на рахунок в іншому банку. Та гроші опинившись на транзитних рахунках, де фактично «зависли»), то експерт зауважує, що ФГВФО діє, виходячи з того, що державою у першу чергу гарантовані депозитні вклади. Однак, Медвідь переконаний, що Фонд виплатить і кошти, які опинилися на транзитних рахунках.
«У тому числі. Виключень немає. Транзитні рахунки – вони не виокремлені в щось окреме. Транзитні рахунки – це операційні кошти банка. (…) Але не буває такого, що є кошти на транзитному чи будь-якому іншому рахунку, і ФГВФО їх ігнорує. Не повинно бути. ФГВФО виплачує все у повній мірі», — вважає експерт.
Однак, людям, чиї кошти застрягли в процесі переказу, він все ж радить проявити активність і поцікавитися в ФГВФО перебігом процесу ліквідацію банку, зокрема, у частині, що стосується їхніх коштів.
«Людям треба наймати адвокатів, писати адвокатські запити щодо надання інформації. Протягом 5 днів Фонд повинен надати вичерпну інформацію. Прямо можуть писати: «я такий-то такий-то, прошу надати інформацію про стан моєї ліквідаційної процедури або стан банку такого-то…». І вони (Фонд гарантування – ред.) відповідають, на якій стадії перебувають. Можна запросити залишкові гроші – це відкрита інформація, вона не є таємницею банківською», — уточнив експерт.
Контекст
УНН писав про проблему із затримкою повернення коштів клієнтів банку “Конкорд”, які застрягли на транзитних рахунках після спроби перерахування їх на рахунок в іншому банку. Як пояснили УНН клієнти, що стикнулися з цією ситуацією, система переказів у банку ще працювала, хоча регулятор вже оголосив про відкликання ліцензії та ліквідацію фінустанови, тому вони спробували переказати кошти до іншого банку. Та кошти, зникнувши з одного рахунку, на іншому так і не з’явилися. І тепер люди, які вже подали відповідні заяви до Фонду гарантування вкладів, не знають коли зможуть повернути свої кошти.
Йдеться про майже дві сотні фізосіб, серед яких вкладники та деякі вже колишні співробітники “Конкорду”.
Людей турбує повна відсутність розуміння — чи внесуть їх хоч у якусь чергу, і коли це станеться.
Зазначимо, що швидкість розв’язання цього питання повністю залежить від Фонду, оскільки робота з транзитними рахунками в цьому разі не регламентована нормативною базою — фактично, питання полягає в тому, щоб “узяти і зробити”.
За інформацією агентства, серед тих, хто досі не отримав виплати, є й ті, хто зараз захищає Україну від російської військової агресії.
Додамо
Правління Національного банку України ухвалило рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Акціонерного товариства «АКБ “АКБ “КОНКОРД” з 1 серпня 2023 року. Виплати почалися 21 серпня. Загальна сума гарантованого відшкодування, яка була призначена до виплат вкладникам банку, становила 647 млн грн.
Задоволення вимог кредиторів третьої черги реєстру акцептованих вимог кредиторів банку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 31 серпня, тривало з 11 вересня. Для четвертої групи було погоджено виплату обсягом 78 млн 74 тис. 125,60 грн, а для шостої — 85 тис. 792,56 грн відповідно. Виплати цим групам стартували з 28 вересня. А виплати сьомої черги (“інші вкладники та юридичні особи (бізнес) — клієнти банку, які не є пов’язаними з банком особами” — ред.) почалися з 9 жовтня. Загальна сума вимог цієї черги становить 564,2 млн грн.
Джерело: УНН