В Україні судді, нардепи і навіть урядовці заявляють про мільйонні заробітки на біткоїні: OBOZ.UA знайшов особливих криптомільйонерів

В Україні судді, депутати, чинні та колишні члени уряду задекларували мільйони доларів у криптовалюті. У деклараціях деяких політиків тисячі біткоїнів на мільярди гривень просто «зникали». Інші заробляли десятки мільйонів на крипті. Про те, хто і скільки біткоїнів задекларував, читайте у матеріалі OBOZ.UA.

Криптоневдахи серед можновладців: як політик загубив доступ від 1,6 млрд грн

Олександр Камишін, колишній очільник Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості і чинний радник президента, зважаючи на декларацію, напевно, минулого року уклав найбільш невдалу угоду свого життя. У декларації за 2022-й він показував у власності 25,45936785 біткоїна. Купив він таку кількість монет у грудні 2022-го.

А вже в 2023-му, вірогідно, злякавшись коливань курсу, продав їх. Причому продав їх вже за 17,4 млн грн. Тобто заробіток склав 1,7 млн грн. Це 10,8% за доволі короткий період. Загалом таку угоду важко назвати правильною, але є показовий нюанс.

Якби Камишін почекав і продав свої біткоїни в грудні 2024-го, він міг би заробити на 85,7 млн грн більше. Ймовірно, Камишін продав свою криптовалюту ледь не на початку минулого року, коли ціна була трохи більша за 16 тис. доларів за монету. Зараз він міг би продати таку кількість біткоїнів не за 17,4 млн, а за 103,1 млн грн.

Камишін – один із найбагатших українських політиків. Тільки на цінних паперах за минулий рік (від Державної казначейської служби) він заробив 19,3 млн грн.

Справжнім криптоневдахою можна назвати голову фракції «Слуга народу» в Раді Давида Арахамію. Кілька років тому в етері телеканалу «Україна 24» він розповів, як загубив пароль від криптогаманця, на якому зберігалось 400 біткоїнів. «Тоді система безпеки біткоїна – одне кодове слово, яке потрібно було знати. Я на диску стер шифрований розділ, де це було записано. Зараз це страшна сума, я вже навіть не хочу про це думати», – розповів Арахамія.

Нардеп прагне забути про те, що за чинним курсом він загубив доступ від 1,6 млрд грн. Саме за таку суму за нинішнім курсом можна було б продати 400 біткоїнів.

Урядовці та нардепи з біткоїнами: у дружини 170 млн у криптогаманці

Власники криптовалюти є і серед заступників міністрів. Богдан Драп’ятий, заступник голови МВС, з 2005-го працює юристом, з 2009-го і до 2021-го працював на різних посадах у Верховній Раді, зокрема керівником секретаріату комітету з питань правоохоронної діяльності. З 2021-го він заступник міністра внутрішніх справ.

Як видно з декларації, криптовалютою (зокрема біткоїнами) володіє дружина чиновника Марія-Марта. Свої активи вона зберігає на біржі Binance. Загальна задекларована вартість у гривні становить 320,2 тис. грн в еквіваленті. При цьому в декларації за минулий рік вказана ціна біткоїна у 224,2 тис. грн. Зараз така кількість головної криптовалюти коштує вже 334,3 тис. грн. Тобто заступник міністра примножив свій капітал за рахунок біткоїна щонайменше на 120 тис. грн. Зарплата заступника міністра минулого року складала в середньому 117,6 тис. грн. Тоді як його дружина підприємницькою діяльністю заробляла в середньому 87,5 тис. грн на місяць.

Дружина нардепа від «Слуги народу» Дмитра Гуріна росіянка Марія Салтикова – криптомільйонерка. Ще з кінця 2020-го вона зберігає в гаманці Opendime 42 біткоїни (вказано вартість у 22,5 млн грн). Таку кількість криптовалюти можна продати за 170,1 млн грн.

Ще кілька років тому найбільшим власником біткоїнів у Раді вважався Анатолій Урбанський («За майбутнє»). Джерело походження 4256,3278 біткоїна він пояснював у коментарі «Радіо Свобода»:

«Я в це вклався ще у 2014 році, коли все тільки починалося, коли це ще не було таким мейнстримом, як зараз, і коштувало кардинально інших грошей». У січні 2014-го таку кількість криптовалюти можна було купити за 4 млн доларів. До політики Урбанський працював топменеджером у «Дунайсудноремонт» та «Дунайсудносервіс», тож теоретично міг накопичити таку суму та інвестувати її в криптовалюту.

З 2019-го Урбанський – член парламентського комітету з питань бюджету. Поки нардеп намагається формувати бюджет країни, з його власним бюджетом трапляються справжні дива. У 2021-му він задекларував 4256,3278 біткоїна та таку саму кількість біткоїнів кешу (криптовалюта, форк біткоїна, що відокремилася від нього).

А вже у 2022-му кількість криптовалюти різко знизилась. У нардепа залишилось 1111 біткоїнів і стільки ж біткоїнів кешу. Однак дохід від продажу такої кількості біткоїнів Урбанський не задекларував. А у 2023-му в його декларації вже немає ані біткоїнів, ані доходу від їх продажу. OBOZ.UA зателефонував Урбанському для того, щоб поцікавитись у нардепа, куди зникли його біткоїни. Вислухавши запитання, політик відмовився відповідати, куди поділась його криптовалюта. «Все є в декларації», – сказав він та кинув слухавку. Зараз 4256,3278 біткоїна можна продати за 17,3 млрд грн.

Це далеко не всі депутати, які вказали у своїх деклараціях криптоактиви. «Слуга народу» Антон Швачко задекларував 0,995 біткоїна (купив у червні 2018-го). Задекларована вартість – 1,2 млн грн. Зараз така кількість біткоїнів коштує за нинішнім курсом 3,9 млн грн.

Також криптомільйонери є й серед суддів. Суддя Господарського суду Луганської області Антон Іванов – справжній поціновувач криптовалюти. Купувати «монети» він почав з 2020-го (якщо вірити декларації). Найбільший його актив – 0,55088330 біткоїна, який він купив в останній день 2022-го. У декларації зазначена вартість у розмірі 331 тис. 788 грн. Зараз цей актив можна продати за 2 млн 238 тис. грн. Минулого року суддя в середньому заробляв по 121,5 тис. грн.

Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Ігор Олендер задекларував 14 криптоактивів. Найбільший з них 0,16218913 біткоїна. Також служителю Феміди належить 2,98801094 Ethereum. У декларації вартість останньої монети зазначена на рівні 181 тис. 558 тис. грн. Однак зараз ринкова ціна цього активу становить 456 тис. 535 грн. Свою частку біткоїна суддя може продати за 659 тис. грн (у декларації вказана вартість в 181 тис. 558 грн).

Ян Берназюк, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, зараз єдиний, хто працює в родині. Його дружина задекларувала виплати з Пенсійного фонду, а син – 2400 грн відсотків з «Універсал Банку», отриманих за весь 2023 рік. Однак у власності сина судді є активи, зокрема один біткоїн, який зараз коштує близько 4 млн грн.

Фундація DEJURE, яка перевіряє доброчесність суддів, раніше повідомляла про Березняка, що його «дружина набула у власність земельні ділянки 0,12 га у 2012 році та 0,06 га у 2013 році. Орієнтовна вартість першої ділянки – від 250 000 грн. Ян Берназюк пояснив, що завдяки знаходженню та цільовому призначенню вони є малоцінними. Ділянки розташовані у селищі Нові Петрівці, що на відстані 20 км від Києва, близько до Межигір’я, що робить їх не малоцінними. Зважаючи на це, є сумніви, що ділянки набуті безоплатно».

Криптовалюта – зручний спосіб для деяких можновладців пояснити походження своїх статків. Адже купівлею біткоїна, яку вкрай складно прослідкувати, кілька років тому зараз можна пояснити походження своїх легальних статків.

Джерело

Новини України