В Україні різко підвищили тариф на транспортування газу: чого очікувати в платіжках

Суттєве підвищення тарифу на транспортування газу в Україні – у 2-4 рази, до 501,97 грн за 1 000 кубометрів на добу – не вплине на розмір платежів за газ для побутових споживачів. Річ у тім, що йдеться про збільшення тарифу виключно для бізнес-споживачів – які до того фактично не відчують цього підвищення.

Про це OBOZ.UA розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Він зазначив: саме підвищення продиктовано зупинкою транзиту російського газу.

«Відтепер ми не маємо виплат, які раніше перекривали транспортування газу від транзиту. І тепер потрібно платити за те, що газ транспортується всередині енергетичної системи, всередині наших газопроводів», – розповів експерт.

Водночас, зазначив він, залежно від дистанції, на яку паливо постачатиметься, підвищення становитиме 65-84 копійки за кубометр. Що, за його словами, не вплине на роботу підприємств – ті практично не відчують жодних наслідків.

«Йдеться про збільшення тарифу виключно для бізнес-споживачів і на величину, яка там абсолютно непомітна в загальній ціні газу – 14,5-15 тис. грн за тисячу кубометрів. … Я не бачу, чесно кажучи, причин для якогось нервування. Навіть підприємства, які споживають багато газу, такі як хімічні виробництва, вони великої різниці не відчують», – пояснив Харченко.

А от для звичайних побутових користувачів, за його словами, взагалі нічого не зміниться. Для них «ціна на газ залишиться такою, якою вона є».

Нагадаємо: рішення підняти тариф на транспортування газу 30 грудня ухвалила профільна нацкомісія – НКРЕКП. У повідомленні наголошується, що з 1 січня 2025 року тариф на транспортування «для внутрішніх споживачів» зростеу 2-4 рази через припинення транзиту російського газу.

Однак варто розуміти, що йдеться про тариф на розподіл газу «Оператора газотранспортної системи України» (ОГТСУ). Населення ж сплачує за доставку газу не ОГТСУ, а операторам газорозподільних мереж (ОГРМ) у своїх регіонах.

«Мораторій на підвищення тарифів для населення на газ та опалення, який діє з 2022 року, залишається чинним. Відповідно, вартість гарячої води та опалення не зміниться», – зазначили у відомстві.

Крім того, побутові споживачі перебувають під дією режиму ПСО (покладання спеціальних обов’язків), що дозволяє утримувати тарифи на газ для населення на фіксованому рівні. Тобто навіть у разі зняття законодавчого мораторію на підвищення тарифу (що малоймовірно), для зміни ціни на газ для населення знадобиться рішення Кабінету міністрів щодо скасування режиму ПСО.

Що буде з тарифом на світ

Водночас, зазначив Харченко, говорити про те, чи будуть в Україні підвищувати тариф на світло, і як саме складно. Адже, за його словами, навіть поточний тариф 4,32 грн за 1 кВт*год «не прив’язаний до жодної логіки».

«Як його розраховують, дуже складно зрозуміти. Міністерство (енергетики. – Ред.) ніколи не розповсюджувало методологію як саме вони порахували ці цифри. Тому тут я особливо не прокоментую», – визнав Харченко.

Як повідомляв OBOZ.UA, водночас за січень українці заплатять за газ за тими ж річними тарифами, що й раніше. Зокрема клієнти «Нафтогазу» – 7,96 грн за кубометр.

Лише перевірена інформація в нас в Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело

Новини України