В очікуванні халвінгу. Чи варто зараз продавати або купувати біткоїни

В очікуванні халвінгу. Чи варто зараз продавати або купувати біткоїни

Фото: Riekus з сайту Pixabay

Криптовалюта б’є рекорди – вартість біткоїна злетіла до 63 тисяч доларів США, практично наблизившись до рекорду листопада 2021 року ($69 тисяч). Зараз власники цифрових грошей прораховують: зупиниться зростання біткоїна в ціні чи помчить далі вгору? Продавати чи зачекати? Спойлер: як мінімум, почекати до квітня.

І все-таки, біткоїн – що це?

Спроби пояснити значення цього слова не завжди вдалі – багато хто не здатний уявити собі гроші у вигляді комп’ютерного коду, а не монет чи купюр. І це навіть не електронні гроші на карті.

Біткоїни – гроші цифрові, які не мають забезпечення, наприклад, золотом. Котирування (вартість) біткоїна залежить виключно від балансу попиту та пропозиції, воно ніким не регулюється і не стримується. Але свої правила поведінки у нього є, звісно, ​​і про це розповімо нижче.

Ані банки, ані уряди не можуть регулювати ходіння біткоїна, крім власників цієї криптовалюти – учасників системи. Система називається блокчейн, і саме на ній працюють біткоїни.

Порівняти блокчейн можна із цифровим журналом, куди вносяться записи про те, що відбувається з біткоїнами нині: транзакції, зростання, зменшення і т. д. як математичних обчислень. Доступ до такого журналу має кожен учасник системи. Кожен запис – це окремий блок. Підробити чи видалити їх не може ніхто.

Звідки беруться біткоїни? Це продукти майнінгу — процесу генерації криптовалюти за допомогою комп’ютерів. Простіше кажучи, майнінг — певні обчислення на комп’ютері. Чим більше обчислень — тим більше результату у вигляді біткоїнів і тим потужнішими повинні бути комп’ютери. Тому з’являються і майнінгові ферми (кілька комп’ютерів або серверів), які підключаються до електромереж та обчислюють цілодобово, створюючи унікальні блоки даних для блокчейна. Якщо в будинку в когось рахунки за електроенергію раптом стали різко більшими – отже, в будинку завівся майнер. З цієї причини частішають аварії на електромережах. До речі, для видобутку одного біткоїна потрібно 1449 кіловат-годин.

Всього лише 21 мільйон на всіх

Отже, біткоїни котируються приблизно як валюта – їх можна продавати, купувати та міняти. Але на противагу традиційній валюті, якої може бути необмежена кількість, біткоїнів не може бути більше ніж 21 мільйон «монет» – так закладено в його протоколі. Власне, це й відрізняє його від традиційних доларів, євро, юанів та франків, які зазнають інфляції, а уряди ні-ні та й включають друкарські верстати. У біткоїнів завжди обмежена пропозиція – 21 мільйон і не більше. Таке обмеження і стає причиною дефіциту біткоїнів, що за законом ринку збільшує їхню вартість.

На сьогодні згенеровано більшу частину з 21 мільйона біткоїнів – приблизно 19,5 мільйона «монет». Значна частка їх перебуває в обігу, а приблизно третину втрачено назавжди через те, що власники біткоїн-гаманців забули від них паролі. Майнерам залишилося видобути лише 1,5 мільйона – і станеться це приблизно 2140 року.

Чому ж так довго чекати, якщо левова частка біткоїнів була видобута з 2009 року (року появи криптовалюти), тобто протягом 15 років, а добивати шматочок, що залишився, ми буде ще 116 років?

Вся справа у примусовому зниженні швидкості видобутку біткоїна – і, як наслідок, зниженні оплати за його видобуток. Після видобутку партії 210 тисяч блоків (а це відбувається приблизно за чотири роки) винагорода за майнінг зменшується вдвічі. Така подія у світі криптовалюти називається халвінг (від англійської halving – «поділ навпіл»). Розмір винагороди за здобуті блоки зменшується, частина майнерів йде з цього ринку, кількість біткоїнів зростає, але не дуже швидко, і кожні чотири роки все повільніше.

Приклад: з 2009 по 2012 рік було випущено 10,5 мільйона біткоїнів (ВТС) вартістю 50 біткоїнів за кожен із 210 тисяч блоків. У 2016-му після халвінгу нагороду було знижено до 25 BTC за блок — тобто за наступні 210 тисяч блоків сумарна нагорода (емісія нових «монет») склала 5,25 млн біткоїнів. Разом у сумі випустили вже 15,75 млн. У 2020-му році нагорода за блок склала 6,25 «монет», а 2024-го зупиниться на позначці 3,125 ВТС. Відповідно, до 2028 року буде зароблено всього 656 тис. 250 біткоїнів.

Непередбачуваність біткоїна

Ось цієї події – халвінгу – чекають 19-20 квітня 2024 року всі власники біткоїнів. Саме напередодні цієї події біткоїн значно подорожчав. Майнерам скоротять «зарплату», вони злегка зменшать робочу запопадливість, здобудуть менше біткоїнів і, отже, почекають з їх продажем в очікуванні зростання курсу. Проте попит на криптовалюту нікуди не подінеться. В умовах постійного попиту та обмеженої пропозиції ціна на біткоїн має ще зрости.

Знаючи дату халвінгу, можна купити біткоїни, щоб потім продати під час зростання його курсу. В історії біткоїна його курс досягав нового максимуму протягом 12-18 місяців після халвінгу, причому зростання починалося за кілька місяців до події і посилювалося після нього.

Але магія біткоїна тому, що він не завжди підкоряється законам економіки та ринку. І потрібно мати справжнє бізнес-чуття, щоб розуміти тенденції та зміну вектора. Наприклад, збанкрутіла 2022 року криповалютна біржа FTX призвела до обвалення курсу біткоїна до 15 000 доларів — як було в середині 2017 року. Адже нічого не віщувало… У роки пандемії коронавірусу курс «битка» виріс, поки валилися світові фондові ринки та ціни на нафту, але відчули цей «вітер» далеко не всі власники «битків».

Біткоїн не так девальвував, як традиційні валюти, і виконував (та й досі виконує) роль матраца, в якому зручно зберігати заощадження. Щоправда, паролі від «матрацу» краще вивчити напам’ять.

Що робити?

Читати біржові зведення, причому не стільки Нью-Йоркської фондової біржі, скільки всіх криптовалютних бірж. Вчити матчастину, запам’ятати, що після халвінгу курс біткоїна може трохи відійти назад, а потім різко зрости. До речі, деякі експерти, вітчизняні та зарубіжні, чекають виходу біткоїна в березні на нову ціну — максимум $75-80 тисяч. Найризиковіші та терплячі власники крипти можуть почекати і довше – можливо, 80 тисяч доларів не стануть межею ціни.

Джерело

Новини України