Тепер вчені можуть вивчати турбулентність у набагато ширшому діапазоні масштабів.
Вплив турбулентності поширюється на весь Всесвіт / Колаж УНІАН, фото — Unsplash
Турбулентність зустрічається повсюдно в нашому житті — від кавових чашок до океанських хвиль. Цей потужний стан поширюється на всю галактику і Всесвіт, але він залишається однією з головних невирішених загадок фізики, пише Interesting Engineering.
Міжнародна група вчених під керівництвом Прінстонського університету та Університету Торонто провела дослідження, в рамках якого вони провели найбільше у світі моделювання намагніченої турбулентності. Масштаб їхньої роботи зажадав обчислювальних зусиль, порівнянних з одночасною роботою 140 000 комп’ютерів.
«Якщо розглядати ці масштабні моделювання в перспективі, то якби ми почали їх на одному ноутбуці, коли люди тільки одомашнили тварин, то зараз вони б тільки закінчувалися. На щастя, використовуючи приголомшливі ресурси Суперкомп’ютерного центру Лейбніца, ми можемо розподілити робоче навантаження між тисячами комп’ютерів, щоб прискорити обчислення», — поділився постдокторант факультету астрофізичних наук Принстонського університету Джеймс Бітті.
У центрі моделювання опинилася турбулентність галактичного типу. Вчені виявили суттєві відмінності від давно існуючих астрофізичних моделей.
Дослідники помітили, що магнітні поля сильно впливають на те, як енергія каскадує в космічному просторі. Наприклад, моделювання показало, що магнітні поля в міжзоряному середовищі зменшують дрібномасштабні турбулентні рухи та посилюють специфічні хвилеподібні явища, які називають Альвенівськими хвилями.