Суд закрив справу про повалення пам’ятника Жукову у Харкові

Активістам загрожувало до чотирьох років ув'язнення.

Пам’ятник Жукову у Харкові повалили під час мітингу ще у 2019 року, але судова справа проти активістів, які це зробили, тягнулася досі.

7 листопада Октябрський районний суд Полтави закрив справу проти  харків’ян В’ячеслава Дуди та Максима Зінченка, яких звинувачували у хуліганстві. Переслідування активістів тривало з 2019 року і не припинилося навіть після початку повномасштабного вторгнення.

2 червня 2019 року під час мітингу за знесення пам’ятника маршалу Жукову на Нових Будинках його учасники повалили бюст і встановили на його місті прапор України. Тодішній міський голова Геннадій Кернес різко засудив дії активістів та через місяць відновив пам’ятник на постаменті. Поліція відкрила кримінальне провадження, провела обшуки у підозрюваних Дуди та Зінченка.

Судове переслідування активістів не припинилося навіть після того, як у грудні 2019 року Міністерство культури України виключило цей бюст з реєстру нерухомих пам’яток України. Іще раніше, у 2015 році, Верховна Рада прийняла закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні».

«З огляду на це, встановлення пам’ятника, присвяченого радянському маршалу Георгію Жукову у Харкові, є таким, що прямо порушує чинне законодавство України», — пояснила адвокатка «СЕНС Консалтинг» Ірина Шрамко, яка захищала в суді Максима Зінченка. 

Суд не закрив справу навіть після того, як пам’ятник Жукову у квітні 2022 року демонтували бійці підрозділу KRAKEN. І лише 7 листопада суд ухвалив рішення про припинення справи з формулюванням: в результаті широкомасштабної збройної агресії рф, прийняття низки законодавчих актів Верховною Радою України щодо засудження (нацистських) тоталітарних режимів, засудження російської імперської політики змінилась обстановка та дії обвинувачених втратили суспільну небезпечність.

«У цьому судовому рішенні мені не подобається те, що «змінилась обстановка та дії обвинувачених втратили суспільну небезпечність». Ні, обстановка не змінилася. Просто ці хлопці герої, бо діяли гідно і свідомо, незважаючи на вороже оточенння», — прокоментував рішення суду засновник юридичної компанії Леонід Маслов, який зараз є командиром підрозділу 92-ї окремої штурмової бригади.

Нагадаємо, боротьба харків’ян з міськрадою за перейменування проспекту Жукова на проспект Григоренка теж тривала багато років. Громаді вдалося відстояти перейменування в суді. 

Джерело

Новини України