Деякі дослідники зазначають, що чуму у 1770-х роках на територію України принесли московити, які торгували намородериним речами на місцевих базарах
Свідки страшної епідемії чуми 1770-1771 рр. — чумні хрести на Поділлі. Ці надзвичайні артефакти досліджує на Поділлі Дмитро Полюхович. Зовсім недавно він знайшов особливо унікальний хрест, епітафія на якому була писана двома мовами — слов’янською та латиною, і вказує на те, що хрест поставив батько, Григорій Горбач, на могилі дружини, Марії, та трьох синів — Василя, Семена та Пилипа, які померли від чуми.
Про це розповіли на сторінці громадської організації «Україна Інкогніта».
«Епідемія чуми у Східній та Центральній Європі почалася у 1768 році. Вона спалахнула й у військах, що брали участь у османсько-російській війні (1768-1774 рр.), а у 1770 році вона дісталася України — дослідники кажуть, що її причиною стали намародерині московитами заражені речі, які масово з’явилися на базарах Поділля.
Вже восени 1770 року епідемія дісталася Києва (померло не менше 20% населення), а трохи пізніше — москви. Це був перший випадок появи чуми в цьому місті — московити просто не вірили в чуму, а вона прийшла із військовою здобиччю і почала просто масово викошувати населення. Влада, як завжди брехала, применшувала кількість жертв, називала хворобу «злой гарячкай»… Тоді в москві померло від 50 до 100 тисяч мешканців — майже третина населення міста», — йдеться у повідомленні
Дослідники зазначають що статистичні підрахунки говорять, що на українських землях тоді померло понад 310 тисяч осіб. Найбільше — на Поділлі, де хвороба лютувала й у містах, і в селах. Померлих від чуми спочатку ховали на окремих цвинтарях, чи їх ділянках, але пізніше почали ховати по дворах і городах, інколи ставлячи на могилах кам’яні хрести.
Вінниця.info фото – Україна Інкогніта