Сотні тисяч українців через суди підвищили свої пенсії до розмірів, які значно перевищують встановлений законом максимум у 23,6 тис. грн. Судовою владою користуються військові, прокурори, «чорнобильці», деякі колишні нардепи. Але найбільші пенсії через суди отримують самі судді.
OBOZ.UA продовжує аналізувати видатки Пенсійного фонду та шукати найбагатших пенсіонерів в Україні. Аналіз реєстру судових рішень показує: навіть серед суддів є особливі щасливчики. Серед них – голова Верховного суду у відставці Ярослав Романюк, який минулого року підвищив свою пенсію майже до 344 тис. грн. У стаж роботи судді Романюку порахували службу в радянській армії і роботу в районній прокуратурі. Детальніше про це – читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Як суддя у відставці підвищив собі пенсію майже на 100 тис. грн
Українська пенсійна система потребує масштабного реформування. Крім цілої низки системних проблем, необхідно також вирішити проблему відсутності справедливого розподілу ресурсу. Всі українці платять зі своїх зарплат по 22% єдиного соцвнеску, який поповнює бюджет ПФУ. Однак при цьому для пенсіонерів залежно від тих, ким вони працювали, діють особливі пенсійні умови.
Особлива категорія – судді. OBOZ.UA вже встановив, що найбільшу пенсію в Україні (з урахуванням довічного грошового утримання суді) отримує Наталя Шаптала, голова КСУ у відставці. Щомісяця їй платять по 390 тис. грн з Пенсійного фонду. Ми також дослідили і розмір пенсії колишніх голів Верховного суду України.
Ярослав Романюк, який очолював Верховний суд до 2017-го, в 2023-му у своїй декларації показав пенсію в розмірі 2 млн 937 тис. грн за рік. Тобто щомісячно він отримував від ПФУ 244,7 тис. грн. Однак Романюк вважав, що такий розмір пенсії порушує його права, та вимагав перерахунку.
І минулого року такий перерахунок відбувся. Що цікаво, пенсію в 244,7 тис. грн він також отримав через рішення суду (ПФУ відмовлявся підвищити його виплату до такого рівня). Однак на одному підвищенні Романюк не зупинився. Через суд він вимагав, щоб до його стажу роботи на посаді судді додали: період строкової військової служби в радянській армії, половину терміну навчання в університеті, а також трохи більше шести років роботи в прокуратурі Буського району Львівської області на посадах помічника прокурора, старшого помічника та слідчого прокуратури.
Безпосередньо суддею Романюк працював трохи довше 22 років. Саме 22 роки і враховував Пенсійний фонд, коли призначав довічне грошове утримання судді. Однак минулого року суддя Київського адміністративного окружного суду Ірина Колеснікова вирішила, що в стаж роботи судді треба врахувати і період строкової служби в армії, і половину терміну навчання, і роботу в органах прокуратури. У результаті новий стаж склав вже більше 33 років.
Як результат, якщо раніше Романюк мав право на 54% винагороди судді (244,7 тис. грн), то вже з минулого року його довічна виплата зросла до 76% і склала 344,4 тис. грн. Це менше, ніж найбільша суддівська пенсія, проте така виплата значно вища за пенсію більшості суддів КСУ.
«Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до стажу роботи на посаді судді календарний період проходження ним строкової служби (з 05.05.1981 по 03.05.1983) 1 рік 11 місяців та 29 днів, половину строку навчання за денною формою у вищому юридичному навчальному закладі (з 25.08.1983 по 28.06.1988) – 2 роки 5 місяців 2 дні, а також стаж роботи на посадах помічника прокурора, старшого помічника прокурора та слідчого прокуратури (з 31.03.1989 по 29.05.1995) 06 років 1 місяць 30 днів)», – йдеться в рішенні суду.
Зазначимо, суддя у відставці Ярослав Романюк фактично скористався можливістю чинного законодавства і домігся для себе особливих умов, не порушуючи закон. Проблема захмарних пенсій суддів – законодавча. Крім того, якщо звичайний українець на пенсії може отримати менше 30% свого звичного заробітку, судді, сплачуючи такі ж внески, можуть отримувати на пенсії до 90% зарплати.
Середні пенсії суддів та особливі права
Уряд з 1 січня застосовує спеціальні коефіцієнти, які дозволяють значно урізати пенсії, розмір яких вищий за 10 прожиткових мінімумів. Зараз законність цих коефіцієнтів розглядає Верховний суд. Але суддям навіть не доводиться чекати рішення, бо їхні виплати ніяк не постраждали.
Справа в тому, що за законом судді отримують не пенсію, а довічне грошове утримання. Фактично це така ж пенсія за вислугу років, як і, наприклад, у прокурорів. Але ця особлива назва суддівської «пенсії» дозволяє захищати її від будь-яких обмежень.
OBOZ.UA проаналізував кілька десятків декларацій українських суддів, у які вносили зміни щодо свого майнового стану. Деякі «служителі Феміди» на заслуженому відпочинку продовжують заповнювати та подавати в НАЗК свої декларації, тож можна дізнатись розмір їхніх виплат. Наприклад, Суддя Шостого апеляційного суду Нінель Маринчак у грудні 2024-го задекларувала пенсію в розмірі 301,2 тис. грн. Її колега з Верховного суду Богдан Пошва 21 січня 2025-го отримав пенсію в розмірі 262 тис. грн.
Хоча середня пенсія судді у відставці дещо нижча. Так, з січня 2023-го середня пенсія судді (довічна виплата) зросла з 99,2 тис. до 107 тис. грн на місяць. Зараз щомісячно ПФУ витрачає на суддів 418,3 млн грн. Водночас 2,7 млн пенсіонерів одержують до 3 тис. грн пенсії. Ще 1,8 млн – від 3 тис. до 4 тис. грн і 1,9 млн пенсіонерів – від 4 тис. до 5 тис. грн. Отже, у сумі до 5 тис. грн отримують 6,4 млн пенсіонерів (62,1% від загальної кількості). Водночас фактичний прожитковий мінімум для людини, котра втратила працездатність, становить вже понад 6,5 тис. грн. Тобто всі українські пенсіонери, які отримують менше від зазначеної суми, перебувають за межею бідності.
Без зміни чинного законодавства та справедливого розподілу ресурсу провести успішну пенсійну реформу неможливо. У ситуації, коли більшість пенсіонерів отримують пенсію, розмір якої менший фактичного прожиткового мінімуму, не може існувати особливої касти багатих суддів.