Сполучені Штати висловили бажання, щоб Україна провела президентські вибори, ймовірно, до кінця 2025 року. Зокрема якщо вдасться досягти перемир’я з Росією протягом наступних кількох місяців.
Про це Кіт Келлог, спеціальний посланник президента США Дональда Трампа, розповів в коментарі Reuters. Так, Келлог та інші представники Білого дому нещодавно обговорювали, як мотивувати Україну погодитися на вибори в контексті початкового перемир’я з Росією.
У розмовах із джерелами, які мають доступ до цих дискусій, було зазначено, що якщо в Україні відбудуться вибори, переможець, ймовірно, стане відповідальним за переговори з РФ щодо довгострокового мирного договору.
Представники адміністрації Трампа також вивчали питання, чи варто прагнути до досягнення короткочасного перемир’я перед тим, як укладати більш тривалий мирний пакт. Згідно з інформацією, якщо в Україні пройдуть президентські вибори, їх результат матиме вирішальне значення для подальших переговорів.
Проте, за словами джерела в українському уряді, офіційних звернень з боку Трампа щодо виборів ще не було. Водночас представники Києва вказують, що кремлівський диктатор Володимир Путін може використовувати питання виборів як привід для зриву мирних переговорів, стверджуючи, що відсутність виборів може бути причиною ігнорування будь-яких домовленостей з боку Росії.
При цьому законодавство України прямо забороняє проведення виборів під час воєнного стану, що стає ще однією перепоною для можливих змін у виборчому процесі.
До того ж, США порушували питання про проведення виборів у 2023 і 2024 роках перед українськими чиновниками. Однак Київ відмовлявся від таких пропозицій, пояснюючи, що проведення виборів у такий нестабільний час може призвести до розколу серед політичних лідерів і потенційно сприятиме російським кампаніям впливу.
Колишні американські посадовці також висловлюють сумніви щодо ідеї виборів під час війни. Один із них застеріг, що скасування воєнного стану може призвести до дестабілізації – мобілізовані солдати отримають змогу залишити службу, може початися економічний відтік валюти, а також виникне ризик масового виїзду чоловіків призовного віку за кордон. Крім того, це може послабити позиції Зеленського, зробивши його «кульгавою качкою», що тільки підживить політичну боротьбу.
Інші колишні американські чиновники кажуть, що вони скептично ставляться до того, що мирна угода може бути досягнута в найближчі місяці або що вибори відбудуться у 2025 році, зокрема тому, що обидві сторони, схоже, розходяться в думках про те, як розпочати офіційні переговори.
Сам Келлоґґ нещодавно заявив, що вибори в Україні «повинні відбутися», оскільки, на його думку, більшість демократичних країн голосують навіть під час війни. Проте Трамп і його команда поки що не розкривають деталей своєї стратегії щодо припинення війни в Україні, наголошуючи, що конкретні політичні рішення ще не ухвалені.
Як повідомляв OBOZ.UA, в Україні вже почали вивчати європейські моделі виборчого права, зокрема й електронне голосування. Та нову модель волевиявлення народу планують запровадити лише після закінчення війни з Росією.
Раніше Володимир Зеленський обіцяв, що Україна неодмінно проведе чесні та справедливі вибори. Однак спочатку наша держава і народ потребують встановлення справедливого миру.
В грудні 2025 року спливає термін повноважень представників органів місцевого самоврядування, і якщо війна триватиме, то виникне необхідність змінити законодавство. В умовах воєнного стану питання проведення виборів залишається складним, і зміни в законодавстві є необхідними для того, щоб місцеві посадовці могли продовжувати виконувати свої обов’язки, зазначив Олександр Корнієнко.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!