Фото: Суспільне Луцьк Підприємство ВОЛИНЬТОРФ
Інвестор, який придбав державне підприємство, заявляє про корупціонерів, які намагаються зірвати законну приватизацію.
Останніми днями в Україні увага ЗМІ зосереджена навколо ситуації з приватизації ДП ВОЛИНЬТОРФ. Державне підприємство на відкритому аукціоні Фонду держмайна через Prozorro купило ТОВ АГРОБІОСТАНДАРТ. Проте, як тільки інвестор сплатив разом з податками до держбюджету 254 млн грн, з’ясувалося, що ДБР порушило кримінальне провадження, більше того вже наступного дня на ВОЛИНЬТОРФ Печерським районним судом міста Києва наклали арешт.
За інформацією інвестора, основне звинувачення правоохоронців полягає в тому, що підприємство продали задешево. Водночас, Фонд Держмайна і система Prozorro.Продажі як адміністратор державної електронної торгової системи, опублікували офіційні заяви, у яких йде мова про відсутність будь-якийсь порушень щодо цієї приватизації.
Хто хоче зірвати цей процес?
У компанії, що придбала ВОЛИНЬТОРФ вважають, що кримінальне провадження відкрито незаконно. І звинувачують у цьому місцевих «царьків»-корупціонерів, які й справді хотіли би придбати це підприємство за безцінь. ТОВ АГРОБІОСТАНДАРТ вже звернулося до президента України, генпрокурора, РНБО та НАБУ і просить провели перевірку.
«Є чесна прозора конкуренція і боротьба, є система Prozorro, яку неможливо обійти. Я вважаю, що інструментів, які створила держава, достатньо для проведення прозорої чесної приватизації. А ці пережитки корупціонерів на місцях, так званих «власників Волині», «власників» на місцях, так чи інакше відійдуть як і авторитети з 90-х. Державі просто потрібно «бити їх по рукам», — вважає акціонер АГРОБІОСТАНДАРТУ Костянтин Бровченко.
І додає: «Якщо взяти нашу кримінальну справу, то просто слів не можу підібрати. Кримінальна справа на дві сторінки, там копії газет, де слюсар п’ятого розряду на ВОЛИНЬТОРФі заявляє, що приватизація це — погано. Депутат якоїсь місцевої ради заявляє, що це — погано, і нардеп в себе на Фейсбуці заявляє, що є рішення про зупинення приватизації. А на офіційних ресурсах такої заяви немає. Словом, справа «білими нитками» шита».
Окрім цього у компанії обіцяють йти до кінця у цій справі, щоб показати іншим інвесторам України як можна боротися з корупційними схемами.
За словами інвестора компанії, тут боротьба йде не за вирішення окремої ситуації, а за справедливість. Щоб торжествував Закон, щоб могли розвиватися компанії, які модернізуються та прагнуть підтримувати Україну.
«Ці підприємства купуються не для того, щоб їх вирізати і продати. А вони купуються для того, щоб їх розвивати, модернізувати, збільшувати кількість робочих місць, платити білі чесні зарплати і набагато більші податки. Тому хочемо на власному прикладі показати, що треба вірити в перемогу, вірити президенту, вірити, що інвестор завжди буде захищений у нашій державі», — зазначив Бровченко.
Як проходила приватизація
Як розповіли в ТОВ АГРОБІОСТАНДАРТ, у вересні поточного року компанія взяла участь в аукціоні на платформі Prozorro щодо купівлі у Фонду державного майна України ДП ВОЛИНЬТОРФ. 6 жовтня компанія стала переможцем торгів зі ставкою 212 221 200,00 грн.
1 листопада АГРОБІОСТАНДАРТ сплатив вартість продажу в сумі 254,7 млн грн із врахуванням ПДВ. За п’ять днів між компанією та Регіональним відділенням ФДМУ по Львівській, Закарпатській та Волинській областях було укладено договір купівлі-продажу.
Однак, після цього, з’ясувалось, що ДБР порушило кримінальне провадження, а вже наступного дня на підприємство Печерським районним судом міста Києва наклали арешт. Зокрема, ДБР та столична прокуратура звинуватили АГРОБІОСТАНДАРТ та ФДМУ в приватизації ВОЛИНЬТОРФ за заниженою на 100 млн грн ціною.
З цього приводу Фонд держмайна виступив із офіційною заявою про те, що приватизація підприємства пройшла у рамках чинного законодавства та без порушень.
«На момент проведення аукціону підприємство було включено до переліку об`єктів малої приватизації. Проєкт рішення уряду про зупинення приватизації ДП ВОЛИНЬТОРФ та передачу його в управління Міністерства енергетики України не був ухвалений та не набув чинності. Інших законних підстав для скасування аукціону та припинення приватизації об’єкта не існувало», – зазначили у Фонді.
Окрім цього додали, що стартова ціна об’єктів малої приватизації для продажу на аукціоні визначається на рівні балансової вартості активу. Проведення незалежної оцінки для визначення стартової ціни об’єкта приватизації в умовах наявності балансової вартості законом не передбачено. Стартова ціна ДП ВОЛИНЬТОРФ була встановлена на рівні балансової вартості, що відображена у фінзвітності підприємства.
Також у Фонді нагадали, що закон передбачає проведення торгів навіть за умови реєстрації на участь в аукціоні лише одного учасника.
Як зазначається, дані про проведення аукціону понад три тижні були у відкритому доступі, АГРОБІОСТАНДАРТ стала єдиною компанією, яка зацікавилася лотом, а ціна, за яку придбали ВОЛИНЬТОРФ, більше ніж на 10% вище стартової.
Цікаві деталі
За інформацією НАБУ, колишній директор ДП ВОЛИНЬТОРФ є фігурантом кримінальної справи. Наприкінці 2013 і на початку 2014 року він уклав договори на купівлю цінних паперів за кошти підприємства і перепродав ці папери приватній компанії, чим завдав збитків державі обсягом 5,6 млн грн.
«Це очевидний факт корупції та процвітання «сірих» схем на базі держактивів», — вважають у Фонді держмайна.
Також, за даними Фонду, чистий прибуток підприємства за перше півріччя 2023 року склав лише 6,2 млн грн, за попередній 2022 — 10,6 млн грн, а 2020 та 2021 роки взагалі були збитковими. Тому логічно припустити, що надходження в держбюджет в розмірі більше 200 млн грн підприємство змогло б забезпечити лише протягом аж 20 років, констатують у Фонді.