Інфляція в Україні має тимчасовий, а не системний характер. Головна її причина – неврожай сільськогосподарських культур через непогоду. Тому, навіть якщо ця тенденція продовжиться, ціни залишаться на старому рівні, бо вони вже зрівнялися з імпортними.
Про це заявив директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного банку України Володимир Лепушинський. Він називає основною причиною прискорення інфляції рекордно високу температуру та посуху влітку й восени 2024 року, через що здорожчали овочі та фрукти. Крім того, зросли ціни на зерно, а в результаті цього – на корми та продукцію тваринництва теж.
Але вплив цього чинника буде вичерпано з надходженням нових партій вітчизняного врожаю. І хоча засушлива погода може панувати другий рік поспіль, це створює незначні ризики, оскільки дефіцит вітчизняної продукції буде компенсовано імпортом, з вартістю якого ціни на овочі вже зрівнялися.
Вплив вищих витрат на енергію та оплату праці також зменшиться, тому що витрати на енергозабезпечення переважно вже відобразилися у вартості товарів та послуг. В НБУ прогнозують, що зарплати зростатимуть, проте темпи уповільняться.
Тож річний показник інфляції прискорюватиметься до квітня-травня через ефекти бази порівняння, після чого почне сповільнюватися. Але тимчасовість більшості чинників інфляції не повинна слугувати приводом для самозаспокоєння, тому НБУ робить кроки, щоб стримати інфляцію:
- у середині 2024 року було припинено цикл зниження облікової ставки, а в грудні її почали підвищувати, що можуть продовжувати робити і 2025-му;
- збереження стійкості валютного ринку. Обсяг міжнародних резервів за підсумками 2024 року перебуває на рекордному рівні. Вони й надалі поповнюватимуться міжнародною допомогою, невизначеність щодо якої на 2025 рік суттєво зменшилася.
Також OBOZ.UA повідомляв, за підсумками грудня 2024 року річна інфляція в Україні прискорилася до 12%, нового максимуму за рік. Це більше, ніж очікувалося, – Національний банк України (НБУ) прогнозував інфляцію за підсумками року до 10%. За рік найсильніше в ціні додали овочі, які через неврожай подорожчали аж на 48,3% порівняно з минулим груднем.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!
Только проверенная информация у нас в Telegram-канале OBOZ.UA и в Viber. Не ведитесь на фейки!