Щороку навесні на полях і на території приватних домоволодінь люди активно спалюють суху рослинність.
Вогонь та дим шкодить навколишньому середовищу, знищує усе живе, вбиває родючість ґрунтів перед посівною, забруднює повітря. Вони переконані, що цим вони покращують родючість ґрунту. Зокрема, палії вважають це способом “прогріти” ґрунт, удобрити його попелом. Вони переконані, що через це на випалених ділянках трава начебто з’являється швидше та росте краще. Однак усе це – міфи. Насправді спалювання трави і листя тільки шкодять родючості ґрунту.
За статистикою:
- 39,4% українців продовжують спалювати суху рослинність;
- 52% паліїв навіть не знають про небезпеку від такого способу;
- 20% людей перестали палити бур’ян на прохання своїх дітей та онуків.
Здоровою альтернативою буде компостування та мульчування.
Для приготування органічного добрива листя і траву треба висипати у яму глибиною 0,5м та шириною 1,5м та залити водою, а тоді присипати ґрунтом. Протягом літа вміст ями треба перемішувати. Компост готовий, якщо перетворився на однорідну розсипчасту масу. Таке органічне добриво можна використати для клумб та овочевих грядок.
Правильно приготований компост не буде мати неприємний запах. Він перетвориться на якісне природне добриво та порадує вас гарним урожаєм!
Мульчування – це покриття ґрунту захисним шаром із різноманітних матеріалів. Для виготовлення мульчі подрібнюють опале листя, дрібні гілки, залишки рослинності, суху траву. Мульчу можна використовувати для того, щоб захистити рослини від впливу температур – взимку від морозів, влітку від надмірного сонячного випромінювання. Також мульча допомогає збагатити корені рослин поживними речовинами, зберігає вологу у ґрунті, зменшує імовірність появи бур’янів.
Аби не спалювати суху рослинність, її можна застосовувати у тваринництві. Приміром, для облаштування приміщень для свійських тварин, а саме для утеплення.
Розповідайте своїм близьким, друзям та сусідам про наслідки, до яких призводить спалювання та існуючі альтернативи.
- Із тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен, що здатен викликати онкологічні захворювання.
- Із димом в повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.
- Горіння разом із листям різноманітного сміття посилює забруднення атмосферного повітря.
Дотримуйтесь простих правил:
- Не кидайте непогашені сірники або цигарки.
- Перш ніж розпалити багаття, розчистіть місце під нього від сухої трави у радіусі 1- го метра.
- Не залишайте непогашеного вогнища. Залийте його водою.
- Не відходьте від нього доти, доки йде дим або пара.
- Якщо ви помітили пожежу, що починається, намагайтеся загасити її самі підручними засобами. Іноді досить просто затоптати полум’я.
Будьмо відповідальними!