В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. І за порушення військовозобов’язаними громадянами правил військового обліку чинним законодавством передбачено відповідальність.
Зокрема, порушника можуть оголосити у розшук ТЦК та СП. ОBOZ.UA розповідає, що робити, якщо подібне трапилося з вами.
Деталі
За порушення громадянами України правил військового обліку передбачено відповідальність – від адміністративної до кримінальної, залежно від тяжкості проступку.
Зокрема, наприклад, за несвоєчасне оновлення даних порушника притягають до адміністративної відповідальності і накладають штраф. Щоправда, у цьому випадку діє термін давності: штрафувати можуть лише доти, доки з моменту, коли виник обов’язок провести оновлення обліку даних згідно із законом, не минув рік.
Однак закінчення терміну не стосується, наприклад, оголошення у розшук працівниками ТЦК через порушення правил військового обліку. Причиною може бути те, що громадянин не з’явився за повісткою, не став на облік, ухиляється від проходження ВЛК або призову і має нести за це передбачену законом адміністративну відповідальність.
«Справа в тому, що КУпАП взагалі не регулює питання, пов’язане з цим розшуком. До цього моменту такого поняття, як розшук по адмінвідповідальності взагалі не було. З точки зору права, повноваження затримувати особу, вести її до ТЦК та СП — це порушення конституційного права, тобто на пересування людей», — зазначив в коментарі «Суспільному» юрист Дмитро Моргун.
Він наголосив, що людина, котра потрапила у розшук ТЦК та СП, має звертатися до адміністративних судів.
«У розшуку інколи опиняються люди, які взагалі виключені з обліку. Тут доцільно звертатися до судів адміністративної юрисдикції. У такому випадку також є багато рішень про скасування», — прокоментував Моргун.
Як дізнатися, що вас оголошено у розшук ТЦК та СП
Тут усе максимально просто. У разі оголошення людини у розшук ТЦК та СП відповідна позначка «зафіксовано порушення правил військового обліку» з’являється у системі «Оберіг» та дублюється у мобільному застосунку «Резерв+».
У разі оголошення людини у розшук ТЦК та СП, вона може зіштовхнутися з низкою наслідків:
- ймовірністю мобілізації у будь-який момент;
- неможливістю вступити до вищого навчального закладу, оформити відстрочку чи бронювання;
- труднощі з оформленням паспортних доукментів за кордоном та доступом до багатьох адміністративних послуг.
Як знятися з розшуку ТЦК та СП
Щоб знятися з розшуку і прибрати відповідну позначку в «Резерв+», можна піти двома шляхами: оскаржити причину розшуку або ж знятися з розшуку на підставі закінчення строків притягнення до адмінвідповідальності.
Оскарження причини оголошення особи у розшук має базуватися на самій процедурі такого оголошення. Спершу працівники ТЦК та СП мають зафіксувати відповідне порушення з боку військовозобов’язаного (не з’явився за повісткою, не став на облік, ухиляється від проходження ВЛК або призову). Далі вони спрямовують запит до поліції для оголошення особи в розшук. Мета — забезпечити її фізичну присутність у ТЦК для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Аби знятися з розшуку у такому випаду можна спробувати оскаржити протокол. Для цього важливо встановити фактичні обставини, зокрема:
- Чи отримував військовозобов’язаний повістку?
- Чи був ознайомлений з матеріалами справи?
- Чи отримував протокол?
Оскільки, як твердять юристи, у більшості випадків матеріали складаються заочно — без виклику особи, їх можна успішно оскаржити в суді.
Іноді справу навіть не передають до суду — у ТЦК її можуть скасувати через відсутність перспектив. Якщо ж до суду вона таки дійшла, зазвичай більшість протоколів скасовуються через порушення процедури їх складання.
Після скасування протоколу про адмінвідповідальність слід звернутися з запитом на зняття з рошуку та видалення інформації з «Оберіг» та «Резерв+».
Інший шлях полягає у знятті з розшуку через закінчення строків притягнення.
Згідно зі ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за порушення в особливий період (ст. 210, 210-1) може бути накладено у строго визначені часові рамки: протягом 3 місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше 1 року з дня його вчинення.
Оновити дані громадяни були зобов’язані з моменту набрання чинності Законом України №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»: на це їм законодавці відвели 60 днів.
Закон було ухвалено 11 квітня минулого року, наступного дня він був опублікований, а чинності набув з 18 травня 2024-го.
Відтак, 60 днів, упродовж яких військовозобов’язані мали оновити дані, спливли 16 липня. І саме ця дата позначила кінцевий термін для накладення стягнення: до 16 липня минулого року включно.
Відповідно після 16 липня 2025 року усі постанови про адміністративне стягнення за невчасне оновлення даних можуть бути скасовані в суді через сплив строків.
Раніше OBOZ.UA розповідав:
- чи можуть військовозобов’язані чоловіки виїхати за кордон у відпустку;
- чи можна оскаржити штраф за неявку по повістці до ТЦК;
- чи можуть надіслати повістку, якщо є бронь.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!