Про допомогу з місцевого бюджету, церемонію прощання, Алею Слави і прапори на могилах воїнів
Російська війна проти України триває понад 10 років, два з яких-повномасштабне вторгнення. Війна калічить і вбиває. На жаль, українці втрачають рідних, друзів, знайомих. У Вінниці майже щодня похорони. Для родин загиблих військовослужбовців втрата є неоціненною. Це біль…
Важливо, щоб церемонія прощання з тими, хто віддав життя, захищаючи Україну, була організована гідно для вшанування пам’яті полеглих Героїв.
Кореспондентка Вінниця.info поспілкувалась з Дмитром Науменком, керівником міського КП «Комбінат комунальних підприємств», що надає ритуальні послуги та займається утриманням кладовищ. Дізналась, скільки з місцевого бюджету виділяють на поховання військовослужбовців, хто організовує церемонію прощання, чи проводять поховання в колумбарії та про флагштоки на Алеї Слави.
З міського бюджету виділяється 25 000 гривень на поховання загиблого військовослужбовця, а з обласного бюджету родина може отримати додатково 75 000 гривень.
«Для отримання цієї допомоги, родичі повинні звернутися до нашої установи (КП «Комбінат комунальних підприємств» — ред.), де отримають необхідні документи та довідки. Після цього вони подають заяву до соціального захисту і отримують кошти» — розповідає Дмитро Науменко.
Відспівування у церкві
Церемонія прощання з полеглим військовослужбовцем зазвичай відбувається у кілька етапів: прощання вдома, в адміністративній будівлі або на площі; у храмі із читанням молитви; процес поховання на кладовищі.
Ми запитали у секретаря управління Вінницько-Барської єпархії ПЦУ Владислава Демченка, чи платять рідні за відспівування у церкві. «Жоден священник не бере кошти за відспівування полеглих воїнів. Принаймні нашої парафії точно. Ба більше, кожен з них намагається надати якусь допомогу родинам захисників, оскільки розуміє, що це насамперед наш борг перед тими, хто віддав життя за мир в Україні», — відповів Владислав Демченко.
Військові почесті
У Вінниці, коли їде траурний кортеж з полеглим захисником, транспорт і перехожі зупиняються. Люди схиляють голови на знак шани. Сама церемонія поховання воїна супроводжується військовими почестями. Військкомат надає салютну групу. Під час похоронної процесії три постріли почесної варти сповіщають усім, що тут навіки спочиватиме Герой, який загинув за Україну.
Алея Слави у Вінниці
Більшість військовослужбовців у Вінниці поховані на Алеї Слави Сабарівського кладовища. В інших випадках поховання можуть проводитися за місцем проживання родини загиблого.
КП «Комбінат комунальних підприємств» у Вінниці також займається похованнями загиблих військовослужбовців, чиї родичі є ВПО та зареєстровані у Вінниці.
Окрім традиційного захоронення, на Сабарівському кладовищі здійснюють поховання праху в колумбарії (спеціальна споруда з каменю, що візуально нагадує стіну, з нішами для урн — ред.).
«Багато переселенців, які втратили своїх рідних на війні, обирають кремацію. Це пояснюється тим, що вони сподіваються повернутися на свої рідні землі після перемоги і забрати із собою прах загиблих», — зазначає Дмитро Науменко.
Під час нашої бесіди біля колумбарію триває поховальна процесія загиблого воїна. Його літня мати — переселенка з Костянтинівки, Донецької області, яка переживає важку втрату далеко від свого дому.
Прапори на могилах воїнів
Одним із частих питань, з якими звертаються родини до КП «Комбінат комунальних підприємств», є встановлення флагштоків біля могил загиблих. Це особливий символ шани та вдячності.
Як розповів Дмитро Науменко, Комбінат комунальних підприємств не виготовляє флагштоки, але біля Вінниці є підприємства, які цим займаються.
«Проте, якщо звертаються літні люди, які не мають можливості самостійно організувати доставку флагштоків, наше підприємство надає допомогу в організації доставки та безкоштовно встановлює флагштоки на могилах загиблих», — зазначив він.
Безкоштовні ритуальні послуги
Для поховання військовослужбовцівКП «Комбінат комунальних підприємств» безкоштовно надає послуги:
- послуги моргу
- підготовка тіла до поховання
- ритуальний зал прощання
- оформлення зони прощання
- замовлення супроводу поліції
- встановлення флагштока
- облаштування могили
- повний юридичний супровід
«Коли рідні полеглих звертаються за послугами, вони перебувають у стані глибокого стресу. За таких умов люди можуть не врахувати деяких важливих моментів або просто забути про них. Працівники комунальних служб докладають усіх зусиль, щоб максимально допомогти, забезпечити підтримку і полегшити процес організації поховання.
Політика міської ради — прислухається до побажань і пропозицій сімей загиблих захисників», — зазначив Дмитро Науменко.
Вінниця.info