19 листопада в другому турі президентських виборів в Аргентині переміг вельми одіозний кандидат Хав’єр Мілей, відомий на батьківщині своїми радикально лібертаріанськими політико-економічними поглядами та ексцентричними виступами в ЗМІ, зокрема на телебаченні та в соцмережах.
Хав’єр Мілей – ексцентричний професор економіки та правий лібертаріанець
Варто зупинитись на деяких деталях життєвого шляху новообраного президента. 53-річний Хав’єр Мілей є професором макроекономіки, працював в університетах, приватних компаніях і державних структурах Аргентини, а також був депутатом нижньої палати парламенту. Перед виборами створив і очолив власний політичний рух La Libertad Avanza. У процесі своєї політичної та медійної діяльності Мілей здобув славу жорсткого антикомуніста та правого лібертаріанця, що було помножено на вельми ексцентричні виступи в ЗМІ та соцмережах, які й принесли йому велику популярність серед виборців. Однак найцікавішим для нас є те, що Хав’єр Мілей, будучи депутатом, досить несподівано для Аргентини виявився жорстким супротивником Російської Федерації. Він розвішував українські прапори в аргентинському парламенті та критикував свій уряд за слабку позицію щодо російського вторгнення в Україну.
Мілей – відвертий противник Росії та Китаю у зовнішній політиці
Не менш цікавими є зовнішньополітичні погляди новообраного аргентинського президента. Зокрема, його соратниця по партії Діана Мондіно, яка може обійняти пост глави міністерства закордонних справ, заявила, що її країна не буде вступати у БРІКС (міждержавне економічне об’єднання, створене в інтересах Китаю та Росії). Ба більше, сам Хав’єр Мілей дуже жорстко висловився про деякі аспекти щодо зовнішньої політики Аргентини, коли стане президентом.
Цитата: «Я не вестиму бізнес не тільки з Китаєм, я не вестиму бізнес ні з одним комуністом. Я захисник свободи, миру та демократії. Комуністи, китайці до цього не належать. Президент Росії Володимир Путін теж не входить до захисників свободи, миру та демократії. Президент Бразилії Лула да Сілва також туди не входить. Ми хочемо бути моральним маяком континенту. Ми як держава не просуватимемо жодних спільних дій ні з комуністами, ні з соціалістами. Це не означає, що аргентинці не можуть торгувати з ними. Якщо вони хочуть торгувати з Китаєм, Росією, Бразилією, це їхня проблема».
Електорат розглядає Мілея як рятівника з важкої економічної кризи в Аргентині
Варто зазначити, що зараз Аргентина перебуває в надзвичайно складному економічному і соціальному становищі. Зокрема, інфляція національної валюти вже сягає понад 140%, фіксується зростання безробіття і злочинності, що власне давно є традиційними проблемами для більшості латиноамериканських країн. Тому доволі радикальні й популістські передвиборчі пропозиції Мілея, як то ліквідація Центробанку Аргентини, перехід національної валюти на долар, скорочення двох третин міністерств у державі, знайшли широку підтримку серед населення. Оскільки він позиціонував себе як талановитий науковець-економіст, тому не дивно, що аргентинським електоратом він розглядається майже як рятівник.
Популізм та ексцентричність – головні проблеми Мілея на політичному шляху
Однак варто зупинитись і на мінусах новообраного аргентинського президента, головними з яких можна назвати три. По-перше, Хав’єр Мілей є відвертим і радикальним популістом, що зазвичай веде до проголошення обіцянок, які потім неможливо виконати. По-друге, ексцентричність та непередбачуваність Мілея є величезним мінусом для такої серйозної політичної посади. По-третє, Мілей є прихильником Дональда Трампа, про що неодноразово заявляв у пресі, називаючи його «одним із найкращих президентів в історії Сполучених Штатів». Важко пояснити, як Мілею вдається поєднувати підтримку України й захоплення одним із найбільших українофобів у західній політиці.
Попри це, обрання Мілея варто розглядати радше як позитивний сигнал для України, адже список умовно «проукраїнських» країн (Чилі, Еквадор та Домініканська Республіка) в Південній Америці може поповнитись ще й досить впливовою на континенті Аргентиною. Однак найбільш корисним для України було б налагодження військового співробітництва з Аргентиною, яка має на складах чималі запаси 155-мм снарядів та деякі інші види озброєнь, які, наприклад, можуть бути закуплені європейськими країнами для ЗСУ. Тому будь-яке зміцнення військового співробітництва між Аргентиною та Україною буде найкращим символом підтримки нашої країни, про що так багато говорив новообраний президент Хав’єр Мілей.