Росіяни знайшли новий спосіб віджати житло українців в окупації: як працює схема

На тимчасово окупованій території України нова «влада» проводить низку «заходів», які мають остаточно позбавити українців житла. Причому відбирають квартири і будинки не тільки в тих, хто втік від війни в інші регіони, а й у людей, що залишилися в окупації. Новий цинічний спосіб вигадали в Маріуполі, але й інші регіони не відстають.

Докладніше про ситуацію – читайте у матеріалі OBOZ.UA.

Ноу-хау в Маріуполі

Новий 2025 рік розпочався з неприємних новин для власників житла в окупованому Маріуполі – у місті, яке російська армія нещадно бомбила, а тепер намагається перетворити на зразково-показовий «об’єкт».

Там на місці знесених багатоповерхівок російські компанії зводять новобудови, але людям, які постраждали від дій окупантів, квартири в них не дають. Їх виділяють переважно російським військовим та продають. Також зараз йдуть «відновлювальні роботи» 170 багатоповерхівок. І власники квартир у відносно вцілілих будинках мали підтвердити право власності, щоб згодом заселитися в них.

Тепер же «влада» оголосила другий етап інвентаризації нерухомості. «Але по суті це ніякий не другий етап, а повторна інвентаризація для відсіву українців. Саме тих, хто проїхав через «Шереметьєво» (пройшов фільтрацію. – Прим. ред.), подав документи та виїхав із окупації знову», – розповів ексрадник міського голови Маріуполя, керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.

Тобто зараз ці люди мають знову з’явитися в окупаційні адміністрації та підтвердити право власності на житло. Але є нюанси. Найголовніше – це наявність російського паспорта.

За словами Андрющенка, раніше деякі публічні чи відомі люди, які намагалися приховати факт візиту до окупованого міста, діяли за певною схемою.

«Як це працювало? Подаєш документи на роспаспорт, отримуєш довідку, що документи подано. За цією довідкою тобі реєструють нерухомість за хабар або за «дружбу». Там ти далі даєш (знову за довідкою) довіреність на когось у Маріуполі і спокійно їдеш в евакуацію. Людина в місті або продає, або (переважно) здає нерухомість росіянам. Гроші через крипту отримуєш в евакуації. Тепер все. Фініта ля комедія», – додав він.

Плюс до всього тепер обов’язкова наявність документів на право власності: якщо раніше подавали українські документи або пояснення про їх втрату, тепер усі (навіть ті, хто отримав роспаспорт), зобов’язані надати оригінали/засвідчені росіянами копії документів».

На практиці це означає, що у маріупольців, які перебувають у місті, просто забиратимуть житло. І в маріупольців, що повторно приїдуть, – також. Але із загрозою наслідками.

За словами Петра Андрющенка, причиною нового витка віджиму стала нестача житла в місті для росіян.

«Насамперед для «силового блоку» та для реалізації програми забезпечення житлом сімей загиблих «героїв СВО». Йдеться не про житло стану «руїни», а саме придатне для проживання. Тому запустили таку схему офіційного розкрадання», – розповів він.

Тобто повертатися в окупацію, як робили деякі мешканці міста, щоб оформити документи, було марно. «Так само заберуть, як вирішили», – додав керівник Центру вивчення окупації.

Вартість житла на вторинному ринку в окупованому Маріуполі зараз шокує. Наприклад, за трикімнатку у стандартній дев’ятиповерхівці у зруйнованому місті хочуть 6 млн рублів (за курсом НБУ це близько 2,5 млн гривень), а за однокімнатну, що потребує ремонту, щоправда, з 15-метровою кухнею – 4,3 млн рублів (близько 1,8 млн грн.).

Місто зараз наповнене російськими окупантами та «переселенцями» як з території РФ (вчителями, лікарями та ін.), так і з країн Середньої Азії (переважно будівельниками). І всім потрібне житло…

Головне – поживитись

На окупованій частині Запорізької області найбільше постраждали від апетитів російських загарбників Бердянськ та Мелітополь.

Тут щосили продовжують шукати так зване «безгосподарне житло», яке потім ставлять у чергу на «націоналізацію». У списках вже тисячі квартир, в які окупаційна влада обіцяє розселяти росіян, які приїхали «працювати». Ну і, звісно ж, переоформлювати на своїх (на певних умовах), а також продавати.

За словами співрозмовника OBOZ.UA в Мелітополі, росіяни вже скупили чимало житла на окупованій частині регіону.

Що стосується цін на квартири, то трикімнатну з дизайнерським ремонтом тут пропонують за… 13,5 млн рублів (за курсом НБУ це близько 5,6 млн грн), а за стандартну двокімнатну квартиру на верхньому, дев’ятому поверсі хочуть 7 млн руб (близько 2, 9 млн грн).

До речі, дешевше можна знайти в російському Бєлгороді, але громадян країни-агресора зацікавили саме «нові регіони» та ще й недалеко від моря.

І, зважаючи на все, нова «влада» невпинно шукає нові способи позбавити місцевих жителів своїх квартир. Наприклад, у січні люди стали отримувати «листи щастя» від так званого муніципального підприємства «Жилломасив-Мелитополь».

У цих повідомленнях міститься вимога протягом десяти днів з моменту отримання квитанції сплатити заборгованість за комунальні послуги. В іншому разі загрожують вжити низку заходів, серед яких арешт або вилучення майна, а також заборона здійснення операцій з нерухомістю.

Як бачимо, апетити російських загарбників постійно зростають.

Далі буде…

Джерело

Новини України