Аналітична компанія Football Benchmark представила свій черговий, уже восьмий за рахунком аналітичний звіт European Champions Report, який охоплює сезон-2022/2023 у європейському футболі. За даними аналітиків, найуспішнішим клубом світу у фінансовому плані став мадридський Реал. Два представники Манчестера – Сіті та Юнайтед – показали найкращі результати роботи клубних академій в останні п’ять років.
Читайте також: У Луніна стовідсоткова статистика у матчах із Барселоною. З ним у воротах Реал не програє Ель-Класіко
У своєму звіті експерти проаналізували провідні чемпіонати Європи, додавши до нього окрім ТОП-5 турнірів ще й внутрішні першості Нідерландів, Португалії та Туреччини, оцінивши показники провідних клубів.
Як зазначають укладачі звіту, минулий сезон показав значне збільшення доходів усіх чемпіонів, що може свідчити і про поступове повернення футболу на допандемійний рівень.
Найуспішнішим фінансовим клубом Європи став Реал, чий операційний дохід становив 830 мільйонів євро. На другому місці з показником 826 мільйонів опинився Манчестер Сіті, на третій позиції ПСЖ (801,7 мільйона євро). Ну а Наполі, який виграв чемпіонський титул в Італії, показав найбільше зростання (79%).
Примітно, що суттєве зростання дали збільшення доходів від матчей – вони виросли у чемпіонів усіх восьми ТОП-ліг і загалом склали 17% сукупних операційних доходів, що на 5% більше, ніж позаминулого сезону. Також майже всі клуби, представлені у звіті, зросли комерційні доходи. Виняток – ПСЖ, у якого вони і так залишаються стабільно високими.
При цьому наголошується, що другий сезон поспіль найвищий чистий збиток серед чинних чемпіонів зафіксував ПСЖ (-110 млн євро). Найприбутковішим клубом стала Барселона (+304 мільйони євро), яка здійснила кілька унікальних угод, серед яких продаж додаткових 15% майбутніх телевізійних прав на Sixth Street і продаж 49% Barça Studios компаніям Socios.com і Orpheus Media. Європи залишається Баварія: чемпіони Німеччини 31-й (!) рік поспіль завершили із прибутком.
Цього разу укладачі звіту оцінили роботу клубних академій, представлених команд. Аналітики проаналізували скільки футболістів, які виступали у сезонах 2015-2018 у юнацьких командах клубів «доросли» до основи команд еліти, зігравши не менше 450 хвилин. При цьому оцінювалися як «прямі» переходи – з академії до першої команди клубу, так і «непрямі», коли випускник клубної школи одного клубу виступав в основному складі іншого клубу еліти.
За даними Football Benchmark, усі чемпіони ТОП-8 ліг цього сезону за останні п’ять отримали щонайменше 11 випускників для клубів еліти. При цьому лише два з них Баварія і ПСЖ змогли рівномірно розподілити прямі і «непрямі» переходи.
Серед академій лідирує Манчестер Сіті – 28 випускників. На другому місці Бенфіка з 27 вихованцями, на третьому – Манчестер Юнайтед: 26 випускників академії.