Про рекрутинг як головний фактор зростання боєздатності ЗСУ

На фото: начальник відділення рекрутингу та комплектування 8-го відділу Житомирського РТЦК майор Максим Присяжнюк

З часу започаткування системи рекрутингу у Збройних силах України минає вже п`ять місяців.

Слід зауважити, що поки що у новій концепції рекрутингу, запровадженій наказом міністра оборони України Рустема Умерова ще 5 листопада 2023-го року, чи не найслабшим місцем є інформаційно-комунікативна сторона. На практиці це означає, що найширший загал людей в Україні знає дуже небагато про зміни та нові підходи у побудові ЗСУ. Саме тому наша розмова із начальником відділення рекрутингу та комплектування 8-го відділу Житомирського РТЦК майором Максимом Присяжнюком була приурочена тим новаціям, які сьогодні активно впроваджуються у процесі побудови та зміцнення підрозділів ЗСУ.

  • Концепція, затверджена наказом міністра оборони України, передбачає дуже багато складових частин і розрахована на пять років, – розпочинає нашу розмову майор Максим Присяжнюк. – Найперше, що вже поширилось як інформаційна хвиля серед населення країни, – це новина, що призову більше не буде. «Замість призову – рекрутинг» – ось такою фразою сьогодні часто починаються розмови про службу у підрозділах ЗСУ. Насамперед це, звісно ж, не означає скасування, відміну чи відмову від мобілізації, яка нині триває і вже після ухвали нового законодавства матиме трохи інший, але однозначно вдосконалений вигляд. Сьогодні варто дивитися на процес побудови ЗСУ, як і загалом на процес організації сил оборони та спротиву України, більш професійно, аби вдосконалити та зміцнити військовий потенціал України до найвищого рівня.
  • Слово «рекрутинг» не належить до чогось невідомого чи нечуваного в Україні. Але, якщо конкретно, що означатиме рекрутинг в умовах військового стану?
  •  Наголошую, що нова концепція запровадження рекрутингу при побудові ЗСУ розрахована на п’ять років, а тому висловлю сподівання, що вона працюватиме не лише в умовах воєнного часу, але й у мирний період. Проте насамперед це якісно новий підхід до формування кадрових частин ЗСУ. Недарма кажуть, що рекрутинг – це ціле мистецтво у процесі підбору персоналу на певну вакансію. І головна відмінність рекрутингу від мобілізаційного призову полягає у тому, що суттєво підвищується мотивація майбутнього військовослужбовця, який налаштований служити у певній частині певного роду військ і на певній посаді. Армія і служба стають не лише обов’язком, але й отримують трохи вищий статус у свідомості людини, яка вирішила піти служити за контрактом. Друга складова рекрутингу – підібрати для новобранця певну спеціальність і зробити все можливе, аби майбутній воїн досконало нею оволодів. Щодо моїх завдань у цьому процесі, то я допомагаю всім, хто зголошується служити за контрактом, знайти відповідні військові частини, певні відокремлені підрозділи, які потребують відповідних фахівців.
  • Яким чином все відбувається у реальному житті?
  • До нас, у Романівський відділ, звертається конкретна людина (як чоловіки, так і жінки) зі зверненням про бажання служити у підрозділах ЗСУ за певною спеціальністю. Наше завдання – максимально сприяти реалізації такого бажання. Ми комунікуємо із підрозділами ЗСУ, маємо (отримуємо) певну інформацію, при необхідності буває, що й шукаємо, уточнюємо інформацію, яка цікавить конкретну людину. Затим береться відношення із частини, яка потребує військовослужбовця певного фаху, а ми тим часом пропонуємо поки що кандидату на військову посаду пройти військово-лікарську комісію (ВЛК) і формуємо його справу, або так званий пакет документів. Далі відбувається співбесіда, і за відсутності вад здоров’я наш кандидат у військовослужбовці направляється у навчальний центр з метою отримання загальновійськової підготовки. Йдеться про навички стрільби і загалом про певний рівень володіння стрілецькою зброєю, про тактичну медичну підготовку, навички інженерного характеру із облаштування позиції і т. п. І тільки після цього конкретний військовий підрозділ (бригада, окремий батальйон і т. п.) направляє нашого кандидата на суто фахове навчання із опанування певної військової спеціальності. Наприклад гранатометника, артилериста, оператора БПЛА (дронщика), водія САУ і т. д. Ось після такого комбінованого навчання контрактник вважається підготовленим для виконання своїх безпосередніх обов’язків. Підкреслю, що кожен вищеозначений і названий мною етап підготовки військовослужбовця-контрактника має бути категорично обов’язковим. Такого бути не може, що людина, яка отримала відношення з певної військової частини про потребу певного фахівця-військовослужбовця, зрештою після підписання у навчальному центрі контракту потрапляє в іншу частину і тим паче – на спеціальність, якої вона не обирала як майбутній військовий фах.
  • Сьогодні лунає чимало інформації щодо навчання військовослужбовців ЗСУ у закордонних навчальних центрах. Люди, призвані до підрозділів ЗСУ на основі кампанії з рекрутингу, також можуть потрапити за кордон?
  • Звісно, можуть. Але підкреслю, що навчатися в Англії, Румунії чи Польщі можуть вже ті військовослужбовці, які пройшли тут, в Україні, одномісячний курс загальновійськової підготовки. Раніше він мав поширену у народі назву «кмб» (курс молодого бійця). Тобто у закордонних центрах навчаються чи вдосконалюються певні фахові навички військовослужбовця.
  • Стосовно вікових обмежень при рекрутингу існують певні характеристики?
  • Так, наприклад кандидат чи претендент на службу у частинах ДШВ не може бути старшим 45-ти років. На службу у підрозділах ГРУ (головного розвідувального управління) можуть претендувати кандидати у віці до 40-ка років. І такі вікові обмеження є для певних родів військ чи навіть для певних військових спеціальностей. Проте заради об’єктивності зауважу, що бувають випадки, коли людину, яка має гарну фахову підготовку і солідний досвід, можуть взяти на службу без точного дотримання вікових обмежень. Тобто навіть старшу на два –три роки, аніж існуючі нормативи для рекрутингу.
  • Якщо торкнутися так званого матеріально-грошового аспекту військового забезпечення контрактника, який потрапляє до ЗСУ згідно із кампанією із рекрутингу?
  • Тут чогось особливого чи відмітного між мобілізованими, добровольцями та контрактниками немає. Згідно з посадою, званням військовослужбовці отримують свої щомісячні виплати. Звісно ж, в умовах виконання безпосередніх бойових завдань суми виплат підвищуються із врахуванням відповідних коефіцієнтів. Єдине, що відрізняє контрактника, який йде на службу в ході кампанії із рекрутингу, йому передбачено після підписання контракту виплату так званих піднайомних коштів у вигляді додаткового місячного грошового забезпечення. Сьогодні, щоправда, можна згадати про ініціативу певних регіональних рад, які передбачають для рекрутів додаткове грошове забезпечення у вигляді одноразової виплати певної грошової суми. Наприклад Львівська обласна рада нещодавно вирішила виплачувати тим громадянам Львівщини, які вирішили піти на службу в ЗСУ на умовах контракту, додаткові 50 тисяч гривень. Це таке собі стимулювання, і депутати Львівщини вирішили, що обласний бюджет спроможний фінансувати подібні витрати. Є сподівання, що місцеві ради в інших областях України також можуть розглянути як стимулюючий варіант певні одноразові виплати для початківця-контрактника.
  • Загалом кампанія із рекрутингу матиме позитивний вплив на ситуацію у ЗСУ?
  • Однозначно – так. А за нинішніх умов набір у підрозділи ЗСУ на умовах контрактової системи (рекрутингу) точно покращить ситуацію із поповненням тих військових частин, які цього потребують. Головне те, що поповнення буде мотивованим, навченим і краще підготовленим для виконання безпосередніх завдань. Ось у чому й власне криється секрет професійної досконалості контрактної служби. Ось у чому зрештою й полягають переваги рекрутингової системи формування ЗСУ над процесами мобілізації, коли людей мобілізовують у військові підрозділи відповідно до об’єктивної ситуації (потреби) у той чи інший час. Хоча й мобілізованих на військову службу громадян однозначно навчають згідно з визначеними фаховими нормативами. І аби завершити нашу розмову про концепцію рекрутингу, запроваджену минулої осені, слід зауважити, що остаточні висновки щодо її успішності чи визначення її недоліків можна буде зробити трохи пізніше. Ну хоча б після дворічного терміну її впровадження. Але певні позитивні ознаки ми бачимо вже сьогодні. Переконаний у тому, що рекрутинг відчутно покращить ситуацію у підрозділах ЗСУ і посилить бойову спроможність нашого війська. Саме як головного фактора нашої української перемоги.

Віктор Першко

Джерело

Новини України