Польща гуртує союзників для відбиття нападу Росії

Загроза з боку Росії є найбільшою з часів завершення Другої світової війни.

Про це повідомив Телеграф, пише DailyLviv.com. Польща витрачає на оборону найбільший відсоток ВВП серед усіх союзників. Цього тижня у польській Варшаві проходила одна з найбільших безпекових конференцій країни, та й в цілому Східної Європи — Defence24Days. Це міг би бути черговий захід про «поговорити й розійтися», який врешті загубиться в інформаційному потоці. Але, здається, подія стала сигналом: східний фланг НАТО на чолі з Польщею всерйоз готується до прямої війни з Росією. І статися вона може набагато раніше, аніж за пʼять років, як це прогнозують розвідувальні спільноти. Примітно подібні сигнали надходять у дні, які для когось є моментами пам’яті, переосмислення та історичної свідомості, а для когось у Москві — приводом спотворити правду, витягнути на площу купу техніки та вчергове показати своє безумство світові. 

«Загроза з боку Росії є найбільшою з часів завершення Другої світової війни. І це не прагнення когось налякати, бо ми всі бачимо, як діє Росія, яка в неї стратегія: спочатку дезінформувати, брехати, маніпулювати, проникати в різні сфери, атакувати дедалі нові території», — заявив польський міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш.

Дезінформація, брехня та кібероперації Москви — це те, з чим Варшава стикається прямо зараз. 18 травня країна обиратиме нового президента, і йдеться про безпрецедентні спроби російського втручання у справи всіх політичних сил: прозахідних, антиєвропейських, антиукраїнських — без винятків. Російські спецслужби платять полякам за вербування співгромадян з метою поширення дезінформації.

Подібні московські сценарії вже пройшли репетицію у Молдові та Румунії. «Від атак на польський виборчий простір до кіберударів по критичній інфраструктурі, щоб паралізувати державу — не через великі компанії, а через водоканали, ТЕЦ, місцеву адміністрацію, тобто у точці дотику громадянина з державою. Росія діє відкрито. Її військова розвідка ГРУ збільшила активність у напрямку Польщі більше, ніж удвічі. Вони бачать нас ціллю», — заявив своєю чергою міністр цифровізації Кшиштоф Ґавковський.

Як поляки відповідають на це? Витрачають на оборону найбільше грошей серед усіх країн Європи. План на цей рік — 4,7% від ВВП. Майже 50% з уже виділених коштів йде на модернізацію та трансформацію армії. Це абсолютний рекорд для країни. При цьому одним з ключових завдань є захист Балтійського моря, яке є потенційною ареною для військової ескалації. Водночас дрони, ШІ, новітні технології — те, чого країна найбільше вчиться в українського війська.

Готує уряд і цивільне населення. Найближчими місяцями в низці польських міст проходитимуть восьмигодинні тренінги від провідних військових інструкторів країни. У програмі — стрільба, метання гранати, перша медична допомога в польових умовах, виживання на місцевості, облаштування укриттів, реагування на тривоги та багато іншого.
Під час публічних та приватних діалогів польські посадовці не втомлюються повторювати — їхня країна є «фронтовою» та такою, що перебуває у найбільшій небезпеці. Звісно, для українців такі заяви постають дещо цинічними та гіперболізованими. Але сусіди вірять у це, та відчувають потребу попередити найгірший сценарій. Одразу кілька високопоставлених співрозмовників у Польщі висловлюють подібне занепокоєння: потенційне заморожування війни в Україні може стати «запрошенням» Путіну до агресії у наступні роки.

«Тільки тепер Росія буде досвідченіша та ще жорстокіша», — прогнозує один зі співрозмовників. Не додає впевненості у завтрашньому дні й геополітична ситуація: той же самий відхід США від ролі світового поліціянта, який міг би захистити слабших.

«Якщо вже США «вмивають» руки з України, то не за горами такий же підхід до Європи», — вважає один з польських дипломатів. Також мова про певну відірваність Німеччини, Франції та решти західних держав від занепокоєнь тих, хто безпосередньо межує з РФ та її сателітом — Білоруссю.

Але є вихід і з цієї ситуації — Польща обʼєднує сили з країнами Балтії, Хорватією, Румунією, Південною Кореєю, щоб спільно розвивати можливості. Наприклад, наприкінці минулого року Варшава розташувала отримані південнокорейські танки K2 за кілька кілометрів від Калінінградської області Росії — потужного мілітаризованого анклаву. Дуже показовий сигнал агресору. Будуючи побічні союзи, Польща — серед адвокатів єдності в рамках Північноатлантичного альянсу та ЄС: більше витрат на оборону, більше спільних закупівель, більше скоординованості.

Звісно, головна мета оборонної стратегії будь-якої мирної країни на даному етапі — стримування, аби у майбутньому не довелося нести витрати війни, що значно перевищать будь-які інвестиції у військо. Зробити так, щоб у потенційного ворога не виникло бажання здійснювати напад. І, здається, приклад Польщі має бути взірцем для інших.

До теми: У Польщі розробляють план ймовірної евакуації населення і майна

Джерело

Новини України