Підсумки відбудови на Чернігівщині протягом 2023 року: мости, Ягідне, модульне містечко та новий етап після 19 серпня

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Суспільне Чернігів

Сім відбудованих мостів і три модульних, ще три – на яких будівництво незавершене. Початок комплексної відбудови села Ягідне, на яку передбачено 400 мільйонів гривень. Збудоване модульне містечко на вулиці Дрозда за 240 мільйонів гривень. Зведені за допомогою волонтерів та благодійників приватні будинки у селах області й відновлені квартири у багатоповерхівках Чернігова. Та новий етап відбудови після ракетного удару по центру Чернігова 19 серпня 2023 року. Такі підсумки відновлення у 2023 році об'єктів, які були зруйновані або пошкоджені на Чернігівщині через війну. Про це та інші подробиці відбудови – читайте далі у підсумковому матеріалі Суспільного.

Мости

За 2023 рік на Чернігівщині відбудували шість мостів і встановили три металеві модульні конструкції від французької гуманітарної місії замість зруйнованих під час бойових дій переправ. Ще на трьох мостах, про які писало Суспільне протягом року, роботи тривають.

Ось хронологія відкриття відбудованих мостів, які були зруйновані під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

  • У березні завершили відбудову і відкрили міст для руху легкового та вантажного транспорту поблизу Киселівки Чернігівського району через річку Замглай. Міст знаходиться на автодорозі Н-27 Чернігів — Мена — Сосниця — Грем'яч, яка забезпечує транспортний зв'язок між громадами на півночі. Він був зруйнований на початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року, коли російські війська впритул підійшли до Чернігова і намагалися прорватися до міста.

Міст через річку Замглай. ФОТО: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області

Новий міст зведений з урахуванням сучасних транспортних навантажень, має чотири смуги руху.

  • У квітні відкрили рух транспорту мостом через річку Десна на об'їзній Чернігова. Тоді були завершені роботи з відбудови зруйнованої майже 200-метрової частини прогонової будови. Це один з найбільших мостів в області через річку Десна, що має чотири смуги руху. Для проїзду відкрили половину мосту, щоб приступити до капітального ремонту його вцілілої частини.
  • У червні відкрили проїзд ще одним відремонтованим мостом: на об'їзній Чернігова на дорозі М-01 Київ — Чернігів — Нові Яриловичі. Він був пошкоджений наполовину. Тимчасово рух транспорту більше року, після деокупації області, здійснювався по одній стороні.
  • З 5 липня запрацював автомобільний міст через Десну, який з’єднує Чернігів з Києвом. Він тимчасовий, постійний міст ще у процесі будівництва. Нагадаємо, автомобільний міст зруйнували росіяни в ніч на 23 березня 2022 року. Тоді на нього скинули щонайменше шість авіабомб. На відбудову тимчасового мосту витратили близько 200 мільйонів гривень. Як розповідав Суспільному заступник начальника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області Володимир Боровик, оскільки міст тимчасовий, коли його розбиратимуть, частина грошей повернеться до бюджету.

До речі, постійний міст через Десну, який з'єднує Чернігів з Києвом, почали відбудовувати восени 2023 року і планують завершити до кінця 2024 року. За інформацією Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області, новий міст матиме довжину 628 метрів, висоту 22 метри та чотири смуги руху, володоріжки та пішохідну зону.

  • Згодом у липні ввели в експлуатацію міст у Корюківській громаді через річку Бреч. За словами Івана Ващенка, який на той час обіймав посаду начальника Корюківської РВА, роботи з відновлення тривали з кінця квітня-початку травня 2023 року. Відновлення мосту коштувало до двох мільйонів гривень. Гроші виділялись з бюджету громади, а виконували роботи військові Державної спеціальної служби транспорту.
  • У серпні відкрили для руху транспорту 400-метровий міст поблизу Батурина через річку Сейм.

Міст через річку Сейм. ФОТО: Аліна Коломієць

Це один з найбільших мостів через цю річку, через нього йде сполучення доріг Чернігівської, Сумської та Київської областей. Він був зруйнований ще на початку повномасштабного вторгнення російських військ. Роботи з відбудови тривали майже рік.

  • У грудні відкрили для руху транспорту шляхопровід поблизу Ніжина. Довжина штучної споруди через залізничні колії – 60 метрів, дорога має дві смуги руху. Від часу деокупації області проїзду тут не було зовсім. Влітку 2023 року почали розбирати завали зруйнованого шляхопроводу. У жовтні – демонтаж зруйнованих конструкцій завершили. Далі, за інформацією Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області, там звели нові опори, влаштували монолітну прогонову будову, нанесли всі шари дорожнього покриття, встановили мостове огородження, відремонтували підходи до шляхопроводу та встановили дорожні знаки.

Щодо металевих модульних мостів, які виготовила для України компанія Matière, то їх спроєктували спеціально під параметри зруйнованих під час бойових дій переправ у Чернігівській області. Це конструкції завдовжки 68, 34,2 та 23 метри.

Ось хронологія відкриття цих мостів.

  • У березні відкрили рух двома мостами на дорозі Р-69 Вишгород — Десна — Чернігів. Їх монтаж завершили у лютому. Перед запуском руху провели випробування споруди та встановили нові дорожні знаки на під’їздах до переправи.

На чернігівщині відкрили рух першим мостом, який передала Франція. ФОТО: Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України

  • У вересні відкрили для руху транспорту третій модульний міст через річку Снов поблизу села Сновянка. Споруджений міст – найбільший з тих, що Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення) отримало від французької гуманітарної місії (CDCS). Підготовчі роботи з монтажу мосту розпочались взимку. Проте довелось чекати допоки спаде рівень води у річці. Для спорудження нового мосту демонтували залишки зруйнованого, встановлювали опори та фундаменти.

Серед недобудуваних у 2023 році мостів, які мають з'явитися замість зруйнованих під час бойових дій, – постійний міст через Десну, що з'єднує Чернігів з Києвом (про нього ми вже згадували вище), та два – ті, що планували завершити до кінця 2023 року.

  • У серпні Суспільне повідомляло про те, що відновлюють 300-метровий міст через Десну, який забезпечить транспортне сполучення Корюківського району із центральною частиною області. "Міст був зруйнований у березні 2022 року, а після деокупації області та зниження рівня води у Десні, його обстежили фахівці та демонтували залишки конструкцій. Для забезпечення сполучення спочатку встановили понтон, проте під час зимового льодоходу роботу переправи довелося зупинити", — зазначила речниця Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області Аліна Коломієць. На той час там були зроблені опори, стартував монтаж балок прогонової будови відновлюваної частини мосту."Капітальний ремонт цієї споруди передбачає пів кілометра з однієї та іншої сторони, тобто окрім мосту тут, ще буде ремонтуватись дорога", — коментував начальник будівництва Олександр Кусик. На той час будівельники завершували вкладати вирівнюючий шар бетону, на який влаштовується дорожнє покриття. Тепер завершити роботи та відкрити рух транспорту новим мостом, за словами Аліни Коломієць, планують у 2024 році.

  • Також у серпні йшла мова про те, що поблизу Чернігова відновлюють міст через річку Білоус, який забезпечує виїзд з північної частини міста на трасу міжнародного значення М-01 Київ – Чернігів – Нові Яриловичі. За словами речниці Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Чернігівській області Аліна Коломієць, до повномасштабної війни тут був міст металевий, після відновлення буде бетонний. На той момент, з її слів, влаштовували один із прольотів прогонової будови. Наразі міст відбудований, каже Коломієць, залишаються роботи з нанесення покриття, їх виконають за сприятливих погодних умов у 2024 році.

Село Ягідне

У селі Ягідне Іванівської громади, що біля Чернігова, 12 червня представили концепцію відбудови села, яка передбачає чотири етапи відновлення.

У грудні — розпочали перший, найбільший, етап: відновлення житла людей. У багатоквартирних будинках почали роботу з утеплення фасадів, у приватних — зі зміни покрівлі. Ще мають звести шість нових будинків. Все це реалізують за експериментальним проєктом за гроші із фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

Вартість всього проєкту — 400 мільйонів гривень, повідомляла речниця Служби відновлення та розвитку інфраструктури Аліна Коломієць:

"З них: 188 мільйонів виділили на 2023 рік, з цих грошей близько 120 мільйонів виділили на ремонт і будівництво будинків".

За словами Аліни Коломієць, село мають відбудувати комплексно: фасади будинків, покрівлі, паркани, вікна, самі вулиці з тротуарами будуть в єдиному дизайн-коді. Станом на червень мова йшла про ремонт 117 будинків (у планах було — заміна покрівлі, вікон та вхідних дверей, утеплення). Це житлові будинки з упорядкованими документами, тож їхня фінальна кількість може бути більшою, повідомляли в ОВА.

Після того, як відновлять житло людей, розпочнеться другий етап відновлення. На другому етапі проводитимуть повну реконструкцію вулиць, а вже на третьому та четвертому — будівництво музею та громадської будівлі з облаштуванням місцевого парку. Все це у планах на 2024 рік.

Модульне містечко на Дрозда

Також у 2023 році будували нове житло для жителів Чернігова, які втратили свої помешкання внаслідок повномасштабного російського вторгнення.

Так, 22 листопада офіційно відкрили модульне містечко на вулиці Дрозда у Чернігові. На той момент ордери на квартири тут отримала 81 родина, більшість – жителі обласного центру.

Модульне містечко збудували товариство Червоного Хреста України та Чернігівська міська рада. Воно розраховане на 112 квартир. Загальна вартість проєкту – 240 мільйонів гривень.

Відбудова житла у селах області та Чернігові

Одинично і по кілька будинків заразом відбудовували зруйноване житло протягом 2023 року і у різних куточках області. Допомагали волонтери та благодійники з різних міст України та інших країн світу.

Так, волонтери громадської організації “Десна” безкоштовно встановлювали вікна у 18 будинках людей, які відбудовують своє житло у Чернігові, зокрема, в районі Бобровиці та квартирах багатоповерхівок інших районів міста, також Киїнці та Зарічному. Гроші на це пожертвував меценат зі Швейцарії.

17 волонтерок працювали на будівництві у селі Лукашівка. Допомагали відбудувати зруйнований під час бойових дій будинок місцевої жительки. Звільнили весь двір від сміття, залити фундамент та збудувати стіни. Учасниці проєкту — дизайнерки та маркетологи з Києва, які приїжджали у село у свій вільний час.

У Новоселівці на відбудові житла працювали двоє друзів з Донеччини. Тоді хлопці ділилися своє мріє зі знімальною групою Суспільного, що одного дня чернігівські волонтери поїдуть разом з ними відбудовувати Краматорськ.

Окрім того, у Новоселівці у 2023 році почали зводити п'ять будинків зі спеціального енергоефективного матеріалу за кошти нідерландського фонду.

А у селі Красне встановили модульне містечко, яке розраховане на 36 людей, за рахунок громадянина Швейцарії, бізнесмена Андреас Сайц.

Щодо відбудови постаждалого житла за рахунок бюджетних коштів, Суспільне, зокрема, розповідало про:

  • 17-поверхівку на вулиці Чорновола у Чернігові, яка у березні 2022 року потрапила під авіабомбардування. Там, як розповідав павло Хайтов, були проведені роботи з відновлення моноліту, що був зруйнований.

Підрядна компанія обіцяла провести всі комунікації до зруйнованих квартир — каналізацію, світло та воду, відновити роботу ліфтів. А от косметичні ремонти всередині квартир проєктом не були передбачені.

  • 14-поверхівку на вулиці 1-ї танкової бригади у Чернігові, в яку прилетіло понад 30 снарядів у лютому березні 2022 року.

На відбудову багатоповерхівки з міського бюджету виділили понад 22 мільйони гривень, розповідала представниця міського управління ЖКГ Тетяна Корж.

Медицина, освіта, культура, спорт

Слід також додати про відбудову медичних закладів, закладів освіти, культурних та спортивних об'єктів. Все це продовжували відновлювати (або ж шукати гроші на відновлення) у 2023 році.

Зокрема, майже повністю відбудовали Чернігівський пологовий будинок. За словами гендиректора пологового Василя Гусака, вони виграли грант у майже сім мільйонів гривень від проєкту USAID. За ці гроші вдалося відновити пошкоджену вибухом частину фасаду медичного закладу (це чотири мільйони гривень) та стелі, підлоги й стіни 42 приміщень (2,7 мільйона гривень).

У 500 тисяч доларів обійшлося відновлення Чернігівської психоневрологічної лікарні, яка під час бойових дій у лютому-березні 2022 року була зруйнована на 70%.

Найбільше постраждали комунікації та покрівлі корпусів. Роботи й матеріали профінансував Міжнародний медичний корпус.

Закладів освіти на Чернігівщині, за словами начальника управління освіти та науки Чернігівської ОДА Юрія Музики, відновили 80 (це з поточним ремонтом у них): 45 шкіл, 31 дитсадок, один заклад позашкільної освіти, один заклад професійно-технічної освіти, один заклад фахової передвищої освіти та один заклад вищої освіти.

У пошкодженій під час бойових дій Чернігівській обласній універсальній бібліотеці імені Русових завершили ремонт покрівлі та замінили всі пошкоджені вікна. За словами директорки департаменту культури й туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Людмила Замай, з бюджету області у 2022 році на ремонт покрівлі виділили 366,5 тисяч гривень та 362,2 тисячі гривень на заміну вікон та улаштування укосів. Завершити ці роботи допомогли благодійники — "Український аграрний холдинг", який виділив 8,5 мільйонів гривень. Але наразі будівля потребує продовження ремонту та реставрації. За словами Людмили Замай, торік з обласного бюджету виділили 626 тисяч гривень для виготовлення проєктно-кошторисної документації щодо реставрації. Сам проєкт передбачає 48 мільйонів та розділений на дві черги.

А от відновлення Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва фінансує Світовий фонд пам'яток, з яким Чернігівська обласна адміністрація підписала два меморандуми про співпрацю. За словами Людмили Замай, благодійники самі обирають підрядників та напряму фінансують роботи. Перший меморандум передбачає 35 тисяч доларів, другий — 192 тисячі доларів.

Щодо спортивних об'єктів, відбудова поки лише у перспективі. Зруйновану лижну базу у Чернігові розпочнуть відбудовувати, коли зберуть необхідну суму.

За словами президента федерації біатлону в Україні Івана Крулька, зараз вони активно збирають кошти на відновлення цього спортивного об'єкта. Для цього створили спеціальний благодійний фонд. За минулий сезон за рахунок зборів під час спортивних трансляцій серед вболівальників накопичили 350 тисяч гривень. Коли зберуть необхідну суму, замовлять проєкт, потім почнеться процес відбудови.

А необхідні на відбудову зруйнованого стадіону імені Гагаріна у Чернігові 620 мільйонів гривень з бюджету не виділятимуть.

За словами директора стадіону Андрія Волкова, вони займаються підготовкою проєктної документації, аби після закінчення війни розпочати відбудову. Поки ж, за його словами, необхідно хоча б відремонтувати пошкоджений штучний футбольний майданчик на території стадіону, де у футбольній школі продовжують займатися 365 дітей.

Після ракетного удару 19 серпня

Новий етап відбудови для Чернігова настав після ракетного удару по центру міста 19 серпня 2023 року.

Тоді до об'єктів, що потребують відновлення, додались, зокрема:

  • Чернігівський обласний музично-драматичний театр;
  • школа №3;
  • до 60 житлових будинків, а це близько 500 квартир, мешканці яких заявили про вибиті вікна, пошкоджені двері, стелі.

З відбудовою театру пообіцяв допомогти посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс, який відвідав Чернігів 11 жовтня. Тоді він повідомив, що його країна надасть через благодійні фонди 93 тисячі фунтів на відновлення закладу.

До 27 листопада за гроші з міжнародних фондів в будівлі театру встановили 67 нових вікон. Надалі планували консервацію й ремонт даху та заміну дверей, а також — встановити прохідну галерею для безпеки відвідувачів.

"Мова не йде про естетику, головне — безпека", — коментував директор театру Сергій Мойсієнко. На той момент, за його словами, вже був закуплений матеріал для глядацької зали, яку обіцяють відкрити у лютому 2024 року.

На початок 2024 року будівельники закінчують монтаж двох прохідних. Це робиться для того, аби знову відкрити головний вхід та убезпечити відвідувачів.

Щодо школи №3, приблизна сума збитків, завданих внаслідок ракетного удару, за словами заступниці начальника управління освіти Чернігівської міської ради Олени Горної, — складала 6 мільйонів 800 тисяч гривень. Ці гроші планували виділити з бюджету, або ж залучати міжнародних донорів, які одразу після удару звернулися із пропозицією допомоги.

За словами начальника управління освіти Чернігівської міської ради Василя Білогури, майже за чотири тижні у школі замінили усі пошкоджені вікна та двері, яких налічувалось близько 100 штук.

Встановити пошкоджені вікна та двері у квартирах багатоповерхівок, або ж отримати на це гроші, частині чернігівців допомагала чеська гуманітарна організація "Людина в біді". Профінансувала встановлення вікон і американська благодійна організація Gem.

На реконструкцію дахів будинків виділили понад 20 мільйонів гривень з міського бюджету, ще понад три мільйони — на поточні ремонти і закупівлю матеріалів. Ремонтували у вересні.

Новини України