Пенсії для тих, хто живе в окупації: отримати гроші стало набагато простіше

Пенсії для тих, хто живе в окупації: отримати гроші стало набагато простіше

Фото: pexels.com

Українські пенсіонери, які проживають на тимчасово окупованих територіях країни, можуть зітхнути трохи вільніше — Україна, як і раніше, вважає їх своїми громадянами і не припиняє виплату пенсій. Раніше були великі проблеми: отримання української пенсії донеччанами і луганчанами деякі політики називали чи не «фінансуванням тероризму». Зараз все по-іншому, і журналістка Коротко про розбиралася, як саме.

Незалежно від довідки ВПО

Виклики воєнного часу, як йдеться у повідомленні Мінсоцполітики України, нарешті отримали належну оцінку. Громадянам, які виїхали з тимчасово окупованих територій (ВІТ), а також тим, хто там залишився, і тим, хто перебуває за кордоном, отримати свою зароблену пенсію буде трохи простіше.

Наприклад, пенсійні виплати можна буде отримувати у будь-якому уповноваженому банку, а не лише в Ощадбанку, як це було з 2014 року. І змінити банк пенсіонеру тепер зовсім нескладно: якщо немає можливості зайти особисто у відділення, то можна скористатися веб-порталом ПФУ або подати заяву в новому банку.

Також, зважаючи на все (і це, мабуть, найважливіше!), пенсійні виплати відв’язали від довідки тимчасово переміщеної особи. У тексті заяви Мінсоцполітики про це явно не йдеться, але зазначено, що нововведення «стосуються всіх одержувачів пенсій, незалежно від дати переміщення чи довідки ВПО».

— З 2014 року жителі окупованих міст Донецької області вистоювали кілометрові черги у «собеси» та пенсійні фонди на підконтрольній території, щоб оформити довідку ВПО, а потім повернути собі заблоковані за фактом місця проживання пенсії. На які люди заробляли, зокрема, і підземною, шахтарською працею. Довідка переселенця була другою за значимістю після паспорта громадянина України, — поділився мешканець окупованого Донецька Юрій.

Донеччанин згадує, що переселенців перевіряли по сто разів, відмовляли у видачі довідок, не видавали пенсії.

– Загалом держава не розуміла, що вона творить. Зараз система працює більш-менш злагоджено, хоча постійно ми чуємо вигуки, що «з окупації вже поїхали всі нормальні, залишилися ненормальні любителі російського світу, і українські пенсії їм не можна давати». У кожного свої причини їхати чи не їхати, і виправдовуватися перед кожним зустрічним особисто я не збираюсь. Тягти батьків, яким під 80 років, у нікуди через три країни, я не буду, — каже Юрій.

Тим, хто живе в окупації, у пенсії не відмовлять

Українські пенсіонери, що залишилися в окупації, зараз проходять дистанційну ідентифікацію двічі на рік, підтверджуючи, що живі. Редакція Коротко вже розповідала про те, як це відбувається: за наявності застосунку «Дія» пройти ідентифікацію – справа десяти хвилин.

Якщо «Дії» немає, тоді потрібно буде подати заявку до ПФУ на проведення відеоідентифікації, під час якої пенсіонер на відео пред’явить оператору свої документи та відповість на низку питань про його життя, роботу, сімейний стан. У цьому випадку оператор переконається, що перед ним – саме пенсіонер, а не шахрай, і нарахування пенсій продовжуватиметься.

При цьому з окупованих міст Донбасу надходять повідомлення, що на питання співробітників ПФУ про місце фактичного проживання люди чесно відповідають у Донецьку, Луганську і т.д. Ще минулого-позаминулого року за це можна було запросто позбутися пенсій – переселенцям не дозволялося перебувати на окупованій території понад 60 днів, більш тривале перебування означало автоматичне скасування статусу ВПО і як наслідок – пенсії. Зараз все по-іншому: Україна не змушує своїх громадян щось доводити, і, якщо вони змушені жити в окупації, – значить, на те є причини. І не завжди це «любов до Росії».

— Проходили відеоідентифікацію минулого місяця, так, окрім стандартних питань про місце проживання, серію та номер паспорта тощо, оператор запитала, чи отримую я пенсію від інших держав, зокрема, від Росії. Я відповів «ні», оскільки не отримую, але не думаю, що всі інші, хто таку пенсію отримує, будуть так само чесні. Це далеко не секрет, що на окупованих територіях люди отримують і українську, і російську пенсії, але на запитання співробітника ПФУ кажуть, що не отримують російську, – каже ще один донеччанин Олексій.

Співрозмовник додає, що наявність двох пенсій не робить мешканців окупованих територій багатими людьми.

— Росія дуже образила навіть своїх активних прихильників, призначивши їм пенсії трохи вище за прожитковий мінімум. Шахтарі з підземним стажем, з регресом і просто великим трудовим стажем отримують 20 тисяч рублів (близько 10 тис. грн), при цьому ціни в окупації вже скоро будуть вищими, ніж у Москві. У липні, до того ж, виросте комуналка, що теж відкусить шматок від цих пенсій. Ну і з цих пенсій люди похилого віку допомагають дітям, хоч як це дивно звучить. Найчастіше перебиваються випадковими заробітками чи працюють неофіційно, а батьки трошки підкидають.

Гроші нікуди не подінуться

Окрім ідентифікації, що проводиться щорічно до 31 грудня, пенсіонери на СОТ чи за кордоном мають хоча б раз на півроку проводити видаткові операції з банківської картки. Якщо з якихось причин людина не може зняти свою пенсію з банківського рахунку більше року, то гроші нікуди не зникають – «Ощадбанк» передає їх на відповідний рахунок до ПФУ. Щойно пенсіонер зможе виїхати на підконтрольну територію України, він забере свою пенсію у будь-який зручний для нього час.

— Пенсійний фонд України давно від одного до 5-7 років не може зв’язатися з деякими пенсіонерами. Ці ж люди довгий час (щонайменше рік) не користуються грошима зі своїх пенсійних карток. Через це їхні гроші збираються в «Ощадбанку», який мав ці пенсії виплачувати, – повідомили у Міністерстві соціальної політики України. – Станом на 1 жовтня 2024 року в Ощадбанку було накопичено близько 10 млрд грн. Це пенсії, нараховані українським пенсіонерам із тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей… Законом «Про державний бюджет України на 2025 рік» встановлено нове правило: кошти, відкладені для виплат таких пенсій, тепер зберігатимуться не в «Ощадбанку», а безпосередньо у Пенсійному фонді.

Як пояснили у відомстві, права на ці гроші повністю зберігаються за тими пенсіонерами, на чиї рахунки вони були зараховані, або за їхніми законними спадкоємцями. У Мінсоцполітики нагадують, що це стосується пенсіонерів ВПО будь-якого періоду (з 2014 або з 2022 року), які отримували пенсію як ВПО до повномасштабного вторгнення і не користувалися пенсійним рахунком більше року або не проходили фізичну ідентифікацію в «Ощадбанку» більше півроку від тієї дати, коли це повинно було бути зроблено.

Джерело

Новини України