Навідник ракет, який отримав довічне у Харкові. Що про нього відомо

Денис Панікаров був завербований у Росії кілька років тому.

Денис Панікаров був одним із навідників, які передали в Росію координати будівлі Харківської обласної військової адміністрації та інформацію про дислокацію військових. Але він не визнав провини ні під час слідства, ні в суді.

38-річний Денис Панікаров, харків’янин, отримав перший довічний вирок за державну зраду. Таке рішення прийняла колегія судей Київського райсуду Харкова 13 листопада.

Панікаров став першим, хто отримав вирок за ракетну атаку на ХОДА у березні 2022 року, але не останнім: у Харківській обласній прокуратурі запевняють, що є ще кілька затриманих за аналогічний злочин.

Денис Панікаров до 2022 року працював охоронником у гаражному кооперативі «Автомобіліст», не був одружений, дітей не мав, був активним дописувачем у забороненій соцмережі «Вконтакте», полюбляв радянську військову літературу, мав великі комунальні борги.

Його затримали у серпні 2022 року у Харкові у власній квартирі. Тоді ж, за перепискою у його ноутбуці, з’ясували, що охоронець Панікаров давно і міцно затягнутий в агентурну мережу Росії. Він тривалий час спілкувався із двома російськими кураторками. Одна з них, Анастасія Камєнська, з Москви, якось жалілася, що їй українці спалили автівку, на що Панікаров запропонував помститися за методами радянського керівника ДРГ «Палантоліча Судоплатова». 

Обшук вдома у Панікарова. Фото: Сергій Болвінов.

Із видаленої у Панікарова переписки слідчі з’ясували, що 28 лютого 2022 року він доповідав своїм кураторам з РФ, «що в будівлі Харківської обласної державної адміністрації знаходиться штаб полку «АЗОВ» та територіальної оборони. Він запевняв кураторів, що цивільних у ХОДА уже давно немає, залишилися тільки ті, хто має стосунок до оборони міста.

«Окрім ХОДА, колаборант дав дані для нанесення ударів по головному офісу фірми «ХАДО», де начебто знаходиться виробництво зброї, та ще на ряд адрес по місту, які в подальшому були атаковані ракетами або реактивними системами залпового вогню рашистської армії», — повідомив тоді начальник Слідчого управління Харківщини Сергій Болвінов.

Згодом слідчі Служби безпеки України з’ясували, що Панікаров є колишнім працівником правоохоронних органів. У 2019 році його завербував кадровий співробітник Федеральної служби безпеки Росії під час перетину російського кордону. Росіяни обіцяли навіднику російське громадянство за успішне виконання вказівок. Після повернення у Харків Панікаров перейшов у «сплячий» режим.

Із моменту затримання Денис Панікаров заперечував провину, хоча майже одразу написав заяву про обмін до Росії, де у нього є рідня і знайомі. Щоразу під час обрання міри запобіжного заходу він просив відпустити його додому на час розслідування. Говорив, що у нього діабет другого типу, він не може за станом здоров’я перебувати у Слідчому ізоляторі. Потім повідомив, що у нього з’явилася жінка, із якою він начебто хоче побратися, що говорить про наявність у нього стійких соціальних зв’язків. Але судді не довіряли Панікарову  і залишали його у СІЗО.

ХОДА після удару першого березня 2022 року. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua.

У прокуратурі впевнені, що Панікаров був не єдиним інформатором росіян, хто передавав у перші дні повномасштабної війни координати ХОДА і звітував про наявність там військових і Штабу тероборони. Але його провина — беззаперечна.

«Ми не можемо сказати, що саме після його інформації вчинили удар. Але він вчинив усе, щоб передати інформацію, яку потім передали комбатантам. Він передав координати, інформацію про максимальне скупчення людей для ракетного удару. Є ще кілька підозрюваних, обвинувачених», — повідомив речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Дениса Панікарова визнали винним за ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 436-2, ч. 1 ст. 263-1, ч. 1 ст. 263 (державна зрада, поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування збройної агресії Росії проти України, незаконне перероблення вогнепальної зброї, зберігання вогнепальної зброї без передбаченого законом дозволу, придбання, носіння, зберігання боєприпасів без передбаченого законом дозволу, зберігання вибухових речовин без передбаченого законом дозволу) Кримінального кодексу України.

У будівлі ХОВА 1 березня 2022 року загинула 31 людина.

Джерело

Новини України