На Вінниччині посилюватимуть роботу в напрямку ментального здоров’я

У Вінницькій області 335 фахівців надають психологічну підтримку родинам Захисників та членам сімей загиблих Героїв

На Вінниччині посилюватимуть роботу в напрямку ментального здоров’я

З початком повномасштабного вторгнення українців охопили негативні емоції. Багато родин розлучилися, втратили своїх рідних у бойових діях чи під час розстрілів. Хтось втратив свій дім, свою справу, своє минуле та улюблене життя. Проте багатьом людям сьогодні соромно та важко говорити про свої переживання відверто, ділитися страхами чи прохати про допомогу.

Для того аби суспільство звернуло увагу на важливість психічного здоров’я людини перша леді Олена Зеленська ініціювала Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?».

Як розповіла під час брифінгу, сьогодні, 27 грудня, перший заступник начальника Вінницької ОВА Наталя Заболотна, 51 з 63 громад Вінницької області уже обрали координаторів з ментального здоров’я, а також розпочато роботу неформальних об’єднань психологів, передає журналістка Вінниця.info.

«Це команда з 335 фахівців, переважно з соціальної сфери, галузей освіти, медицини, громадського сектору. Вони надають психологічну підтримку на «лінії першого контакту», — розповіла Наталя Заболотна.

Серед них є такі результати:

  • + 26 психологів в області за рахунок збільшення штатів та введення посад з нуля у громадах;
  • почали впроваджувати програму «Самодопомога плюс», груп самодопомоги або взаємодопомоги (для матерів, для дружин, для членів сімей загиблих);
  • започаткували консультування – як індивідуальне, так і групове;
  • підвищився авторитет психологів у громадах та зріс рівень довіри населення до них;
  • підсилили фахівців «першої лінії контакту» та змогли додати їм професійної впевненості.

За словами першого заступника начальника ОВА зараз особлива увага приділяється психосоціальній допомозі родинам Захисників і Захисниць України, членам сімей загиблих.

«Ми провели серію курсів із освоєння навичок психологічної самодопомоги для батьків та дружин полеглих воїнів, дружин учасників бойових дій. Організували вже 14 заходів, до яких долучились 280 членів родин Захисників і Захисниць.

Починаючи лише з березня цього року більше півтори тисячі людей з родин наших Захисників та Захисниць відвідали театри, кінотеатри, концертні зали та мотузкові парки», — зазначила Наталя Заболотна.

Серед найважливішого, каже Наталя Заболотна — зустрічі наживо із членами сімей діючих військовослужбовців в усіх 63 громадах області.

«Одразу на локації люди могли отримати консультацію від представників управління у справах ветеранів, охорони здоров’я, місцевої влади, особисто поспілкуватися зі мною та розповісти про свої проблеми», — розповіла перший заступник начальника ОВА.

Також у співпраці з відділом психічного здоровʼя та психосоціальної підтримки Міжнародної організації з міграції було започатковано проєкт: «Соціально-психологічна реадаптація ветеранів та постраждалих від війни категорій населення».

Зазначається, що у рамках проєкту відбудеться серія тренінгів у громадах Вінниччини з представниками медіа, надавачами послуг з різних сфер, сімʼями учасників бойових дій. Де кінцевою метою є повернення ветеранів і ветеранок до цивільного життя.

Також Наталя Заболотна розповіла, що Всеукраїнська програма ментального здоров’я координує та стимулює запровадження самодопомоги на робочих місцях (особлива увага звертається на першу лінію контакту: соціальний захист, охорона здоров’я, заклади освіти), які після проходження тренінгу володітимуть навиками саморегуляції, та зможуть передати свої знання каскадним механізмом.

«Він дає розуміння того, як людині подолати важкий період, бути ефективною та продуктивною, як допомогти близьким. А головна його мета, це психоосвіта та сприяння турботі про себе, про своє благополуччя. Адже ознайомившись із техніками і практикуючи їх, людина усвідомлює, коли є потреба звернутися до відповідного фахівця», — пояснила Наталя Заболотна.

У Вінницькій області протягом минулого року було організовано 4 тренінги саме за цим напрямком.

«Ми усвідомлюємо, що більшість населення в умовах повномасштабного вторгнення потребує підтримки та саморегуляції і якщо ми запровадимо ці послуги на кожній первинці ми відкриваємо доступ до вікна можливостей для більшості жителів громад», — розповіла Наталя Заболотна.

Також вона зазначила, що за підтримки міжнародних партнерів в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» було навчено 115 фахівців (лікарів та медичних сестер) за програмо mhGAP. 26 ЦПМСД мають пакет НСЗУ на Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні.

Наталя Заболотна закликала звертатись за психологічною допомогою та піклуватись про себе, адже через війну на Вінниччині близько 800 тисяч осіб потребують психологічної підтримки.

«Наступного року ми будемо посилювати надання психологічної допомоги і підтримки у всіх сферах це не лише про освіту охорону здоровя це насамперед і про соціальну сферу, про культуру, про спорт. І де б не опинилась людина сьогодні, якщо вона потребує підтримки, допомоги та опори — вона має її отримати.

Також з основних завдання на наступний рік це розробка та запровадження комплексної цільової обласної програми ментального здоровя. Вона має працювати у всіх населених пунктах, в усіх найвіддаленіших куточках нашої області адже, якщо ми відновимо людину — людина відновить все», — додала перший заступник начальника ОВА.

Вінниця.info

Джерело

Новини України