На Дніпропетровщині збільшилась кількість випадків домашнього насильства

Після початку повномасштабної війни Росії проти України у 2022 році кількість повідомлень до правоохоронних органів суттєво знизилася. Але наразі статистика звернень щодо домашнього насильства до поліції знову набирає обертів.

На жаль, кількість випадків домашнього насильства збільшилась і на Дніпропетровщині.

 


Про це «Днепру вечернему» розповіла фахівчиня з протидії ґендерно зумовленого насильства
міжнародної гуманітарної організації FHI360, кандидат соціологічних наук, доцент Алла Демичева.
— Як свідчать дані Нацполіції, за перші пів року цього року в Україні зареєстровані випадки зросли на 51% порівняно з тим же періодом 2022-го, каже Алла Демичева. — Ці цифри більш як на третину вищі за попередній рекорд 2020 року, який експерти пов’язували з карантинами через пандемію.

За 9 місяців 2023 року в поліцію Дніпропетровської області звернулися 29 тис. осіб, поліцейські склали майже 12 тисяч адміністративних протоколів та понад 7,3 тисячі термінових заборонних приписів за домашнє насильство. Окрім того, відкрито 213 кримінальних проваджень.
Звісно, що переважна більшість постраждалих – це жінки та дівчата. У незалежній Україні виникли, нехай і в недостатній кількості, служби реагування на ґендерно зумовленого насильства , спеціальні послуги для постраждалих – мобільні бригади, прихистки, кризові кімнати. З початком війни ця системат дуже сильно просіла і фінансово, і ментально.
Отже, перший виклик – система державного реагування втратила потужність, цілісність.
Другий виклик – це те, що багато з жінок, які стикаються з домашнім насильством, замовчують його, оскільки думають, що зараз казати про це недоречно, бо в країні війна.

 


— Проблема загострюється, коли мова йде про ветеранів чи комбатантів, які приходять у відпустку, — зазначає Алла Демичева. — Війна, на жаль, зробила знов актуальною ту «токсичну маскулінність», проти якої ми виступали та продовжуємо виступати. Величезна проблема – безпека жінок та дівчат на окупованих територіях, в сірих зонах. Лише після деокупації ми дізнаємося про багаточисельні факти ґвалтування, інші види насильства щодо них.
За словами фахівчині, ще одним викликом є ситуація повернення, коли жінки з дітьми повертаються з евакуації додому через рік, півтора відсутності. Дуже часто в родинах «повертанців» ми фіксуємо насильство.
В тім ця тема актуальна не лише для нас. Нею стурбовані у всюди. Тому в усьому світі з 25 листопада до 10 грудня відбувається акція «16 Днів активізму проти ґендерно зумовленого насильства», мета якої – в черговий раз привернути увагу до проблеми насильства, зокрема проти жінок та дівчат.
Акція стартувала також і на Дніпропетровщині, де проблема ґендерно зумовленого насильства дуже актуальна.

 

 

Новини України