Через зміни клімату, жару та посуху в Україні створили сприятливі умови для розмноження сарани.
Сарана переміщується з Запорізької області на Дніпропетровщину / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, скріншот
Цього літа південними регіонами України поширилася сарана. Великі скупчення бачили на Запоріжжі та Дніпропетровщині. Основною причиною розмноження сарани стала посушлива через зміни клімату весна. Про це кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології Дніпровського національного університету ім. О. Гончара Віктор Бригадиренко розповів в коментарі Главкому.
«У сарани чіткий однорічний цикл розвитку. В нашій кліматичній зоні зиму вона переживає на стадії кубишки. Це така яйцекладка, в якій приблизно 80 яєць. Одна самка сарани відкладає приблизно п’ять таких кубишок у глинисті ґрунти. Тобто на наступний рік має відродитися у 400 разів більше нових екземплярів», – пояснив Бригадиренко.
Зазвичай, за його словами, така кількість сарани не виживає – їх знищують природні вороги. Це і хижаки, і гриби, і віруси.
«В нормальні роки, коли немає посухи, більшість цих яєць уражається або комахами, або грибами, або вірусами. Із 400 виживає десяток-два десятки і чисельність сарани стабільна», — розповів він.
Однак через зміну клімату природні вороги сарани втратили ефективність. Особливо на розмноження сарани впливає посуха.
«Коли в Україні через кліматичні зміни підвищується температура, то паразити, які повинні вражати яйця сарани, нормально не розвиваються. А сарана зростає в чисельності в десятки разів. Це нормальне явище у тропічних країнах – в Африці, на Близькому Сході, в Індії, у Південній Америці. Там раз на кілька років – три, п’ять чи дванадцять – спостерігають спалахи чисельності сарани. Це загальнобіологічна тенденція. Зараз у нас кліматичні зміни, тому паразити яйцекладок погано себе почувають і сарана дає спалах чисельності», — зазначив учений.
Він говорить, що в Україні кількість сарани може збільшитися лише після однієї посушливої осені. Тоді з усіх кладок сарани можуть вилупитися нові комахи. А вибух популяції сарани може призвести до жахливих наслідків. Він зазначив, що сарана є загрозою для злакових культур, які вона виїдає в першу чергу. Але також поїдає й інші культури.