Дата Маковія цього року змінилася завдяки новому календарю Православної церкви України.
Донедавна щороку в Україні відзначали Медовий Спас 14 серпня. Проте після того, як ПЦУ перейшла на новий – новоюліанський календар, це свято змінило свою дату.
Сьогодні, 1 серпня, біля Спасо-Преображенського кафедрального собору міста Вінниці зібралось чимало вінничан, створивши коридор аж до самого центрального мосту. Так, за традицією, містяни прийшли освячувати свої кошики, які наповнені випічкою з маком, медом та букетами-оберегами, які у народі ще називають «маковійчиком».
Перед самим освяченням відбулось Богослужіння, яке очолив митрополит Вінницький і Барський Симеон.
По завершенню Богослужіння Симеон привітав усіх зі святом на честь семи святих мучеників Маккавеєвих та зазначив, що саме сьогодні розпочинається Успенський піст, який прирівнюється до великого посту.
Історія свята
Сім мучеників Маккавеєвих: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима і Маркела, матері їхньої Соломонії та учителя їхнього Єлеазара постраждали в 166 році до Різдва Христового від нечестивого сирійського царя Антіоха Єпіфана. Прихильний до еллінського культу, Антіох Єпіфан ввів у Єрусалимі й по всій Юдеї язичницькі звичаї. Він сплюндрував храм Господній, поставивши в ньому статую язичницького бога Зевса Олімпійського, до поклоніння якому примушував юдеїв. Багато відпали тоді від Істинного Бога. Однак були й такі, які глибоко вболівали через падіння народу Божого й продовжували вірити в грядуще пришестя Спасителя.
Дев’яностолітній старець — законовчитель Єлеазар, який за прихильність до Мойсеевого закону був засуджений, із твердістю пішов на тортури й помер у Єрусалимі. Таку ж мужність показали учні святого Єлеазара — сім братів Маккавеїв і їх мати Соломонія. Вони були засуджені в Антіохії царем Антіохом Єпіфаном, де, безстрашно визнавши себе послідовниками Істинного Бога, відмовилися принести жертву язичницьким богам. Старший з отроків, що дав першим відповідь царю від імені всіх семи братів, був відданий жахливим катуванням на очах в інших братів і їх матері; інші п’ять братів один за одним перетерпіли ті ж тортури. Залишився сьомий брат, наймолодший. Антіох запропонував святій Соломонії схилити отрока до зречення, щоб їй залишився хоча б останній син, але мужня мати зміцнювала і його у сповіданні Істинного Бога. Отрок рішуче відхилив лестощі царя й так само твердо переніс тортури, як його старші брати. Після смерті всіх дітей свята Соломонія, стоячи над їхніми тілами, здійняла руки із вдячною молитвою Богові й померла. Подвиг святих семи братів Маккавеїв надихнув Іуду Маккавея, і він підняв повстання проти Антіоха Єпіфана й за допомогою Божою здобув перемогу, очистивши Єрусалимський храм від ідолів. Про всі ці події розповідається у 2-й книзі Маккавеїв, що входить до складу Біблії. Похвальні слова святим мученикам Маккавеям присвятили отці Церкви — святителі Кипріян Карфагенський, Амвросій Медіоланський, Григорій Назіанзин і Іоан Золотоустий.
Вінниця.info