Куріння: шкода звичайних та електронних сигарет, і як це впливає на здоров’я

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Чи можуть електронні аналоги сигарет завдати шкоди здоров’ю, як це впливає на легені, які хвороби та групи онкологічних захворювань вони можуть спровокувати.

Про це та інше в програмі "Праймвечір. Акценти" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповідають завідувач онкоторакального відділення медичного центру сучасної онкології Андрій Полетавкін, лікар-пульмонолог, завідувач загальносоматичного відділення Чернігівської обласної лікарні Іван Тельнов, лікар нарколог Олександр Велігорський та лікар інтервенційної кардіології Ігор Філіпов.

Чи однаково шкідливі сигари та сигарети

Вони однаково шкодять здоров’ю людини, кажуть лікарі. І той міф, що сигари більш безпечні – не відповідає дійсності. Якщо взяти до уваги тютюновий дим, то сигари дають такі речовини, які частіше викликають захворювання верхніх дихальних шляхів і збільшуються ризики онкологічних захворювань, а цигарки, особливо з фільтром, глибше дістаються в бронхіоли та альвеоли та тут збільшується ризик до захворювань як верхніх дихальних шляхів, так і нижніх.

Шкода електронних сигарет. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Чи шкідливі електронні сигарети

"Вони шкідливі, тому що, по-перше, в картриджах все одно міститься нікотин, який шкідливий. По-друге, там немає продуктів горіння, а є пара і ніхто не досліджує її склад. Електронні сигарети не альтернатива кинути палити звичайні цигарки", — каже Ігор Філіпов.

Олександр Велігорський говорить, що людина може почати вживати електронні, коли хоче кинути палити, але паралельно продовжує палити звичайні цигарки та взагалі є різні види вживання тютюну це і жування, і нюхання тютюну. В електронних сигаретах є в складі нікотин, але смолу начебто немає. І вживання нікотину, якщо воно іде не при згоранні тютюну, а вже готовий нікотин, то воно менш шкідливе, ніж при спалюванні листя тютюну і вдихання всіх цих смол. Нікотин – отрута, але він не становить такої загрози, як смоли та всі ці домішки, канцерогени та формальдегіди.

"Також електронні сигарети, які містять пару – це дуже небезпечна річ, тому що ця пара містить канцерогенні речовини, пропіленгліколь і ці дрібні часточки осідають в легенях пригнічуючи місцевий імунітет і це сприяє запаленню. Тобто легені не можуть захищатися від вірусів. Також була виявлена хвороба, яку викликають саме вейпи — вейпасоційована хвороба легень. Специфічного лікування ця хвороба ще не має і тому лікарі радять не курити вейпи", — каже Ігор Філіпов.

Куріння — це психологічна та фізична залежність, каже Велігорський. Вона по ступені залежності важча, ніж алкогольна.

Як куріння шкодить здоров’ю. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Діагностика серцево-судинної системи

Спочатку збирається анамнез, розповідає Ігор Філіпов, тобто опитують людину, які у неї звички та спосіб життя, які ще є захворювання. І коли в лікарню привозять людину з інфарктом міокарда і вона каже, що палить 30-40 років, лікар вже знає, що у хворого буде більш злоякісний атеросклероз у коронарних артеріях і прогноз буде однозначно гіршим. Також за статистикою пацієнти, які палять – частіше помирають від інфарктів, інсультів і взагалі скорочують тривалість життя на 10 років.

"Проблемами з серцем можуть бути атеросклеротичні коронарних серцевих артерій, тобто це коли утворюються нашарування, бляшки та виникає закорковування цих судин. Якщо людина не палить, то закорковування може бути в одній судині та це можна вирішити такою маніпуляцією, як стентування коронарних артерій, а от коли у людини великий стаж паління, то таких бляшок буває дуже багато, що лікарі не можуть нічого зробити".

Також є хвороба обструктивного захворювання легень. 90% пацієнтів з цією хворобою — це курці. Ця хвороба характерна у людей старшого віку за 45 років. Тут також важливо дізнатися скільки цигарок людина викурює. Були такі пацієнти, що викурювали до 60 цигарок в день, каже Філіпов.

Групи злоякісних захворювань, які викликає тютюн

У молодих людей куріння впливає на репродуктивну функцію. Знижується сперматогенез у хлопців, а у дівчат куріння впливає на закладені яйцеклітини, розповів Андрій Політавкін. У підлітків на фоні куріння можу знижуватися пам’ять, увага, вони частіше хворіють, каже лікар. У дівчат паління впливає на закладені яйцеклітини, може викликати різні вади розвитку плода чи новонародженої дитини. Безпліддя та імпотенція частіше виникає у чоловіків.

Як куріння шкодить здоров’ю. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

"Майже кожен орган людини може отримати онкологічне захворювання внаслідок куріння тютюну. В першу чергу велика кількість людей хворіє на рак легень. В більшості це чоловіки, жінок — кожна десята. По статистиці у жінок частіше виникає рак молочної залози. Також через паління можу бути рак яєчників, горла, язика, ротової порожнини, сечового міхура, шкіри, кишківника, шлунку, та в принципі всіх внутрішніх органів. В онкології є типи клітин, які однозначно пов’язані з палінням — це плоскоклітинний рак легень", — каже Політавкін. Прямого зв’язку та методик пов’язаних з курінням немає, зібрати інформацію можна тільки через анамнез, розповів лікар. І в групі ризику це люди які курять понад 30 років по пачці в день. Доведено, що тютюновий дим являється канцерогенним впливом на організм і звичайно люди, які курять, хворіють не тільки раковими захворюваннями, а і бронхіальною астмою, бронхітом, серцево-судинними захворюваннями, які призводять до інфарктів та інсультів.

"Також рак — це захворювання епітеліальної тканини будь-якого органу висланим епітелієм. Водночас люди, які відмовляються від паління почуваються краще і їх організм відновлюється".

Пасивне куріння

Пасивне куріння теж шкідливо. Коли людина просто палить, то організм звикає і пристосовується, а люди які цього не роблять – незахищені. При пасивному курінні на 20% може розвинутися рак легень.

Етикет куріння

Питання етикету випливає з низки етичних, релігійних, культурологічних проблем. Якщо людина палить і вона нав’язує запах та отруту оточенню, то це така тоталітарна практика нав’язувати свій спосіб життя навіть коли це зашкоджує здоров’ю інших. До етикету можна віднести:

  • Не палити на зупинках громадського транспорту та в самому транспорті;
  • Не палити на балконах;
  • Кидати недопалки в спеціально відведені місця;
  • В колі людей та друзів потрібно запитати чи дозволяють вони при них палити;
  • Не палити де є маленькі діти.
Новини України