Президент Володимир Зеленський виступив зі зверненням до українських дипломатів, у якому визначив їхні головні завдання. Серед них – пошук додаткого фінансування для озброєння Сил оборони, зокрема й системами ППО, санкційний тиск на Москву та залучення російських активів для захисту України.
«Звернувся до українських дипломатів та виклав головне завдання української дипломатії: сприяти всьому, що захищає українське життя в Україні передусім, і усьому, що завдає болю Росії за цю війну. І кожен має бути конкретним у власних результатах заради наших людей, заради України», – розповів Зеленський в офіційному Telegram-каналі.
Він додав, що Україна наразі має глобальну співпрацю – найбільшу, ніж будь-коли. Однак це це не означає, що вже можна припиняти розширення активності.
«Завжди маємо шукати нові формати. Був час, коли проривною, справді проривною, стала данська модель. Також – чеська ініціатива щодо артилерії. Багато зроблено для розвитку цих моделей, також багато зроблено для розвитку нашої вітчизняної авіації – і це не тільки, до речі, F-16, але також дуже ефективно застосовуються французькі «Міражі». Дякуємо за це партнерству Франції, дякуємо президенту Макрону, пану міністру і також хочу подякувати нашому послу у Франції. Маємо й надалі саме так розвивати все, що додає Україні сили», – заявив Зеленський.
Ключове для України – дрони
За словами президента, наразі ключове – це дрони всіх типів.
«У нас є значний дефіцит фінансування. Ми на всіх рівнях – це й відносини з країнами безпосередньо, і спільні формати, такі пріоритетні, як «Рамштайн» і коаліція охочих, – усюди ми шукаємо додаткове фінансування. На рівні посольств це треба максимально підтримувати», – заявив він.
Зеленський додав, що також дипломати мають бути активними – політично, медійно – у питанні щодо ППО для України.
«Світ повинен знати, що відбувається через ці ганебні удари Росії та як саме можна захистити життя тут. Це має бути роботою не тільки Києва, але й усіх наших посольств, всіх наших представників», – пояснив глава держави.
Російські активи мають працювати на захист України
Президент наголосив, що російські активи мають працювати на захист від агресії РФ. Так, Нафтогаз має виграні арбітражі проти Росії та проти «Газпрому».
Загальна сума вже сягає приблизно 6,9 млрд доларів, «і це відчутно було б зараз, якби ми могли спрямувати такий великий обсяг грошей на нашу оборону».
«Треба бути креативними, треба бути переконливими в тому, щоб уже виграні рішення для України переводити у конкретну реальність – фінансову площину. Загалом це має бути одним із основних ваших завдань – відстоювати необхідність того, щоб Росія повністю платила за те, що робить проти України», – заявив президент.
Санкційний тиск на РФ
Те саме стосується й санкцій, додав Зеленський.
«Ми в Україні розпочали роботу із синхронізації санкцій. Санкції партнерів застосовуємо в нашій юрисдикції, і, відповідно, українські санкції мають бути поширені в юрисдикціях наших партнерів. Це непросто, але це необхідно, і це саме є відповідальність Міністерства закордонних справ України разом із Радою національної безпеки і оборони України», – розповів він.
Наразі ще не всі пакети санкцій ЄС синхронізовані навіть у країнах Європи, які не є членами Євросоюзу. Це треба виправити та максимально пропагувати посилення санкцій проти Росії, продовжив глава держави.
Особлива увага має бути приділена санкційному треку у відносинах зі США:
«Після зміни адміністрації відбулася трансформація змісту відносин з Америкою. Але мета нашої співпраці зі Сполученими Штатами залишається незмінною – ми маємо вистояти під російськими ударами, і це важливо навіть не тільки для всього нашого регіону та Європи. Завдяки захисту України – більше основ для глобальної безпеки та недопущення будь-яких війн, зокрема, в Тихоокеанському регіоні. Треба утверджувати такий зв’язок».
Крім того, Україна має конкретні домовленості з президентом США щодо ППО, українських дронів для США, економічної співпраці та інвестицій.
«Маємо все це реалізувати, і це виклик – реалізувати. Роль посольства має бути значною. Також треба тиснути в межах «Групи семи» – щоб санкції та санкційні кроки були і в Америці, і в Європі, і в Японії», – заявив Зеленський.
Також, за його словами, повинна працювати і вся юридична архітектура для притягнення Росії до відповідальності за війну.
«Є робота з фіксації та розслідування російських злочинів війни, є наша робота на рівні Міжнародного кримінального суду, є наша нова угода про створення Спеціального трибуналу щодо агресії Росії проти України. Потрібно більше ясності та потрібні конкретні терміни, зокрема щодо створення трибуналу. Я доручаю Андрію Сибізі, міністру, підготувати реальний перелік кроків – що має бути зроблено й коли можливий запуск трибуналу», – повідомив український лідер.
Інтеграція в НАТО та ЄС
До кінця року Кабінет міністрів має забезпечити готовність щодо всіх переговорних кластерів для вступу України в ЄС, а українські дипломати повинні продовжити роботу над тим, щоб Євросоюз виконав свої обіцянки, заявив президент.
Крім того, триває інтеграція з НАТО на робочому рівні, саме тому важливо робити всі доступні кроки на політичному рівні.
Зеленський також закликав не знижувати активності в реалізації двосторонніх безпекових угод, яких наразі 28.
За його словами, необхідно посилити роботу у країнах Африки, Азії, Латинської Америки, арабського світу та Тихоокеанського регіону.
Переговори з Росією
Ще одним пріоритетом України є збільшення динаміки в переговорах щодо закінчення війни.
За словами президента, зараз готується обмін полоненими з РФ. Секретар РНБО Рустем Умєров запропонував російській стороні провести нову зустріч представників у Туреччині.
«Адженда (порядок денний. – Ред.) зустрічі для нас зрозуміла – повернення полонених, повернення дітей, які були викрадені Росією, та підготовка зустрічі лідерів. Я прошу вас інформувати країни вашого перебування про необхідність саме такого переговорного підходу, саме такої адженди та забезпечувати Україні необхідну політичну підтримку», – сказав Зеленський.
Крім того, посольства та консульства України мають сприяти українським громадянам і громадам, щоб вони зберігали зв’язок зі своєю державою.
«Зокрема для цього нещодавно був ухвалений закон про множинне громадянство, і ми розпочинаємо його виконання. Це і завдання, і дуже серйозний історичний результат. Поступово будемо визначати коло країн, із якими будуть відкриватись відповідні процедури», – сказав український лідер.
Президент нагородив дипломатів
Зеленський подякував дипломатам за роботу та відзначив їх державними нагородами. Зокрема, орден «За заслуги» ІІ ступеня отримав перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця та спеціальна уповноважена президента України з питань розвитку співробітництва зі США Ольга Стефанішина.
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня президент вручив послу в Чехії Василю Зваричу та у послу Франії Вадиму Омельченку, орден княгині Ольги І ступеня – послу України в США Оксані Маркаровій.
Що передувало
Як повідомляв OBOZ.UA, 21 липня Зеленський призначив 16 нових послів України. Він підкреслив, що кожному з них визначили персональні завдання та чіткі критерії оцінки ефективності.
Рішення було ухвалене після ранкових нарад з військовими, главою МВС Ігорем Клименком, очільником МЗС Андрієм Сибігою та командою ОП.
За словами Зеленського, довготривалий процес добору кандидатів на дипломатичні посади завершено.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!