Єврокомісія оголосила про історичне рішення щодо членства України в ЄС: подробиці

Європейська комісія (ЄК) сьогодні, 8 листопада, рекомендувала розпочати переговори про членство України у Європейському Союзі (ЄС). Процес, як очікується, буде запущено наприкінці березня 2024 року. Прискореної процедури вступу не буде, нашій країні потрібно буде забезпечити розвиток у деяких сферах.

«Ще один історичний крок для громадян України… щодо їхніх євроінтеграційних устремлінь. Сьогодні ми прийняли пакет розширення на 2023 рік. Незважаючи на війну, Україна продемонструвала рішучість домогтися істотного прогресу у створенні потужної динаміки реформ. Ми рекомендуємо Європейській Раді розпочати переговори про вступ України», – заявили в Єврокомісії.

Як зазначила глава ЄК Урсула фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, які від неї очікував ЄС. У той самий час умовою є продовження виконувати незавершені реформи надалі.

«Основного прогресу було досягнуто у сфері конституційного правосуддя, реформи відбору Вищої ради правосуддя, антикорупційної програми, боротьби з відмиванням грошей, важливих заходів щодо стримування олігархів, а також нового закону про медіа та прогрес національних меншин… Українці глибоко реформують свою країну і готуються до вступу в ЄС, навіть в той час як вони ведуть екзистенційну війну», – повідомила фон дер Ляєн.

Рішення привітав президент України Володимир Зеленський. Сьогодні історія України та всієї Європи зробила правильний крок – Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори щодо членства з Україною. Наша держава має бути в Євросоюзі. Українці цього заслуговують і своїм захистом європейських цінностей, і тим, що навіть під час повномасштабної війни ми дотримуємося свого слова, розвиваючи державні інститути. Усі необхідні рішення ухвалюємо», – заявив Зеленський.

ЄК також опублікувала звіт, який загалом стосується розширень Євросоюзу та публікується щороку. 2023 року до звіту було вперше додано Україну, бо 23 червня 2022 року вона набула статусу кандидата в члени ЄС, і тепер провела у цьому статусі більше одного року.

«Комісія рекомендує Раді ЄС розпочати переговори про вступ з Україною і стежитиме за прогресом та дотриманням у всіх сферах, пов’язаних з відкриттям переговорів, і звітувати перед Радою до березня 2024 року», – йдеться у звіті.

За час перебування у статусі кандидата Україна мала виконати сім блоків умов. І хоча в Кабміні запевняють, що на урядовому рівні виконали всі вимоги, частина критеріїв все ж таки супроводжуються рекомендаціями щодо подальшого виконання.

«На урядовому рівні ми виконали всі сім рекомендацій Єврокомісії та віддані процесу трансформації держави, щоб Україна була рівним, сильним і повноправним членом Європейського Союзу. Дякуємо європейським партнерам за високу оцінку реформ та спільну роботу на нашому шляху до ЄС», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

На думку ЄС, більшого прогресу досі вимагають боротьба з корупцією, обмеження впливу олігархів та законодавство про нацменшини. ЄК рекомендує Раді ЄС схвалити відповідну переговорну рамку з Україною після виконання низки вимог:

  • схвалити урядовий законопроєкт про збільшення штатної чисельності НАБУ;
  • усунути законодавчі прогалини, які обмежують повноваження НАЗК (перевіряти активи, надбані до вступу на держслужбу, щодо яких вже була проведена перевірка);
  • прийняти закон про лобізм, що відповідає європейським стандартам;
  • врахувати зауваження Венеційської комісії щодо закону про нацмешини й пов’язані закони (про мову, освіту та ін.);
  • продовжити боротьбу з корупцією через проведення розслідувань.

«Для забезпечення результативності та стійкості антикорупційних зусиль Україна повинна продовжувати створювати список службових розслідувань, судових розглядів і остаточних судових рішень у справах про корупцію на високому рівні, включаючи арешт і конфіскацію злочинних активів. Також слід продовжити своєчасну та неухильну реалізацію державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки», – рекомендують у ЄС.

Також у звіті йдеться про необхідність продовжити реформу виборчої правової бази відповідно до невиконаних рекомендацій Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ.

«Україна має певний рівень підготовки в галузі реформи державного управління, але прогрес, досягнутий за звітний період, обмежений. У той час як українське державне управління довело свою стійкість під час повномасштабного вторгнення, реформи сповільнилися або зупинилися у низці секторів, зокрема, в галузі найму та відбору на основі заслуг, класифікації посад та реформи заробітної плати, а також розгортання інформаційної системи управління людськими ресурсами», – зазначено у документі.

За словами президента України Володимира Зеленського, Україна вже готує подальші кроки – законодавчу роботу, посилення інститутів держави. «ЄС для України – це економічна безпека та соціальна стабільність, а Україна для ЄС – це посилення всієї спільноти. І дуже важливо, щоб депутати Верховної Ради України продовжували підтримувати необхідні для нашої євроінтеграції законодавчі ініціативи», – заявляв Зеленський.

До речі, у тому ж документі Єврокомісія рекомендує розпочати відповідний процес щодо Молдови. Щодо Грузії, то будуть продовжені переговори про набуття нею статусу кандидата у члени ЄС. Очікується, що це може статися вже 2024 року.

Водночас із фактичним запрошенням України та Молдови країни ЄС просувають реформування самого блоку. За даними Politico, за виступають, зокрема, Німеччина, Франція, Іспанія та Португалія.

«Вони побоюються, що без подальших кроків у напрямку реформ ЄС може роздмухати до 30 або більше членів, не маючи послідовного плану того, як ефективно функціонувати. Це буде нагадувати щось на кшталт монстра Франкенштейна або, що ще гірше, Організацію Об’єднаних Націй», – йдеться у матеріалі.

Як повідомляв OBOZ.UA, при цьому президент Володимир Зеленський 1 листопада заявив, що Україна прагне до кінця 2023 досягти політичного рішення про членство в ЄС. Так Київ оптимістично оцінює перспективи приєднання до об’єднаної європейської родини.

Також Україна передала Європейській комісії проект плану за програмою Ukraine Facility – для надання нашій країні рекордної економічної допомоги у 50 млрд євро. План включає чотири основні напрямки роботи, в яких має діяти Україна.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело

Новини України