Фото: Valmir Zanellato/pexels.com
Нацбанк розглядає можливість «відв’язати» курс від американського долара та «прив’язати» його до євро. Наскільки це доцільно та до чого приведе прив’язка до євро у перспективі? Про це – у матеріалі Коротко про.
Дивимося у бік Європи
Україна розглядає можливість відійти від долара США як валюти — основної курсової прив’язки — на користь євро, повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний.
За його словами, потенційний вступ України до Євросоюзу, зростаюча роль ЄС у забезпеченні обороноздатності України, а також підвищена волатильність на світових ринках змушують переглянути роль євро як базової валюти для гривні замість долара. У НБУ вважають, що пожвавлення інвестиційної та споживчої активності, яке може статися на тлі тісніших зв’язків із Європою, та нормалізація економіки сприятимуть економічному зростанню країни. Хоча тут, звичайно, все більше залежить від війни Росії проти України, ніж від основної валюти.
Зазначимо, що постійні зміни настроїв і заяв Дональда Трампа призвели до того, що долар за кілька місяців його президентства втратив близько 9% своєї вартості. Але задля справедливості треба сказати, що, незважаючи на те що деякі інвестори почали по можливості уникати американських активів, операції з доларами США продовжують залишатися провідними на валютному ринку.
Андрій Пишний визнав, що перехід на нову «якірну» валюту – це складна робота, яка потребує якісної різнобічної підготовки. До того ж, за його словами, угоди з доларом продовжують домінувати на всіх сегментах валютного ринку, хоча частка операцій, номінованих у євро, помірно зростає у більшості сегментів.
«У далекій перспективі цілком логічно»
Заміна основної валюти з долара на євро призведе до того, що обмінний курс гривні Національний банк визначатиме по відношенню до євро, а решта всіх валют котируватиметься через крос-курс. Сьогодні основний курс визначається за парою «гривня-долар», а через крос-курс (тобто через курси гривня-долар та долар-євро) визначається курс гривня-євро.
При цьому зміна основної валюти навряд чи змінить структуру ЗВР. У нас і зараз золотовалютні резерви сформовані переважно у євро, каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
— У майбутньому частка євро в резервах, можливо, і збільшиться, але це взагалі не принципово, — зазначив Охріменко у розмові з журналістом Коротко про. — На міжнародних ринках обмін євро на долар і назад не є проблемою та здійснюється миттєво. Тож я розглядав би такі заяви більше як піар-хід, пов’язаний з євроінтеграцією України. Водночас слід розуміти, що навіть якщо у нас усі золотовалютні резерви будуть у євро, це ніяк не наблизить наш вступ до Євросоюзу.
Загалом експерти зазначають, що прив’язка гривні до євро – це, по-перше, політичне рішення, а по-друге, справа далекої перспективи. Йдеться навіть не про місяці, а про роки.
І саме в далекій перспективі воно виглядає логічно, адже якщо політичним курсом України є євроінтеграція, то рух у бік євро справді цілком зрозумілий.
«Момент уже втрачено»
На валютному ринку в якийсь момент привабливішою є європейська валюта, в якийсь – американська, каже Олександр Охріменко. А тут ще президент США Дональд Трамп своїми заявами постійно вносить хаос. Але все ж таки саме зараз прив’язка до євро не доцільна – курс для цього невідповідний.
– Якщо зараз переходити на євро, ми втратимо на курсовій різниці, – звертає увагу Охріменко. – Але, з іншого боку, наскільки я розумію, ніхто й не пропонує це робити миттєво – це стратегія на майбутнє. Можливо, в далекому майбутньому Україна навіть стане членом ЄС. А поки що всі ці розмови мають рекламно-популістський характер і просто показують, що Україна прагне Європи.
Аналітик Данило Монін вважає, що прив’язування до євровалюти призведе, головним чином, до додаткових проблем у НБУ та інших відомствах, пов’язаних із переробкою звітності в іноземній валюті.
— Уся попередня звітність формувалася у доларах, МВФ теж рахує у доларах. І, чесно кажучи, не дуже зрозуміло, навіщо нам раптом може знадобитися формувати звіти у євро, – зазначив Монін у розмові з журналістом Коротко про. – Можна, звичайно, припустити, що після коливань долара у квітні вирішили, що євро став міцнішим, але це не так. Думаю, що у міру того як європейська економіка поступово втрачатиме вагу у світовій економіці, євро здуватиметься.
На думку економіста Владислава Банкова, на тлі нинішньої динаміки курсу складається враження, що, з політичної точки зору, НБУ цілеспрямовано послаблює позиції України на міжнародній арені.
— Якщо говорити про економічну складову, то момент уже втрачено: після досягнення домовленостей між США та Китаєм долар зміцнюється, — продовжив експерт свою думку. – Не дуже зрозуміло, що все це означає, оскільки дії НБУ не вписуються у стандартні моделі і, як мінімум, або запізнюються, або спотворюють ринкові сигнали.
У цьому випадку перехід на євро недоцільний, резюмував Владислав Банков. Мало того що ефект буде мінімальним, то це ще й створює додаткову напруженість у відносинах з адміністрацією Трампа. Втрати від подібної ситуації для нашої країни можуть бути серйозно вищими за миттєву вигоду. Не кажучи про те, що момент, коли було вигідно зробити конвертацію, вже втрачено.
Миттєва зміна «якірної» валюти в Україні є недоцільною і практично нереально ще й тому, що більшу частину розрахунків українські експортери здійснюють у доларах. Можна не сумніватися, що в такій ситуації швидкий перехід на євро бізнес сприйме з великим невдоволенням. Збільшення частки євро у розрахунках має відбуватися поступово.
А деякі експерти звертають увагу на те, як швидко все змінюється. Трамп оголосив про підвищення мит — і привабливішим став євро, але як тільки США домовилися з Китаєм, долар знову виходить на перші позиції. Тому, можливо, Україні варто бути гнучкішою і дипломатичнішою і для диверсифікації ризиків прив’язуватися не до конкретної валюти, а до «кошика валют».