Новий потік українських мігрантів піде в Європу за теплом і світлом.
BBC-Україна проаналізувала ситуацію в українській енергосистемі, пише DailyLviv.com.
На відміну від осені 2022 російські удари, що почалися наприкінці березня цього року, вибили не лише систему передачі та балансу в енергетиці, а її серце – генеруючі потужності. Загалом втрачено 9 ГВт генерації. Тепер не просто більше половини, а практично всю електрику виробляють атомні станції, по яких ударів поки що не було.
А функцію маневрування, тобто нарощення та зменшення потужності в системі, виконують не ТЕС і ГЕС, як раніше, а вимкнення споживачів.
Наразі в Україні працюють 9 блоків на атомних станціях. Ще 6 – в окупації на ЗАЕС. Щоб АЕС могли працювати взимку, влітку на них мають пройти профілактичні ремонти і перевантаження палива.
І саме ремонтну кампанію на атомних блоках передовсім називають серед причин того, що наступні тижні будуть важкими для енергосистеми та споживачів.
А восени, коли ремонти завершаться, атомні блоки зможуть працювати на повну потужність, і відключень електрики буде менше.
Зараз Україна генерує до 11,5 ГВт-год., а споживає близько 13 ГВт. Саме тому імпорт електрики з ЄС не завжди рятує, адже максимально таким шляхом можна отримати лише 1,7 ГВт.
Нині ідуть переговори, аби збільшити імпортні потужності до 2,2 ГВт. Але і цього не вистачатиме, аби компенсувати знищені і пошкоджені російськими ударами ТЕС і ГЕС, які були маневровою генерацією в українській енергосистемі.
До війни середнє споживання впродовж року становило близько 15 ГВт, а минулої зими на піку попиту – близько 18 ГВт. Тому розрив між тим, що може виробляти система, і попитом буде ще більшим.
І цей розрив не перекриє не лише імпорт, але й заявлені президентом 1ГВт нових потужностей у газовій генерації.
Руйнування в енергетиці є такими, що українцям доведеться жити з вимкненнями світла не одну зиму. Але якщо говорити лише про наступну, то тривалість відключень залежатиме від багатьох факторів, починаючи з того, скільки і які ще удари завдасть Росія по українській енергетиці, і як добре вдасться захистити поки що вцілілі об’єкти від цих ударів. Якщо Росія продовжить атакувати українську енергетику, то, за найгіршим сценарієм, наступної зими українці можуть проводити до 20 годин на добу без світла та опалення, припускають у ДТЕК. Багато буде також залежати і від морозів.
За температури мінус 10 українці будуть зі світлом лише по 12-14 годин на добу, і близько 10 годин – без нього, заявив у телеефірі член енергетичного комітету парламенту Сергій Нагорняк. Такий сценарій депутат називає середньостатистичним для наступної зими.
«Якщо середня температура (буде) +10, то це буде щастям для нас. Якщо -15, то буде погано», — заявив гендиректор енергетичної компанії YASNO Сергій Коваленко у телемарафоні. І пояснив: чим нижча температура, тим вище споживання електрики йтиме на опалення. За його оцінками, «якщо генерація плюс можливості по імпорту залишаться на тому ж рівні, як є, то дефіцит буде сягати під 35%». Це означає, що у разі, як врахувати потреби в електриці для критичної інфраструктури, «ми можемо дійсно сидіти 6-7 годин зі світлом». Але ситуація може погіршитися, якщо на додачу до ударів по генерації будуть нові удари по розподільчих мережах, — тоді Україна повернеться до погіршеного варіанту зими 2022-2023 років.
Загалом, за словами Кудрицького, з основними сценаріями проходження опалювального сезону знайоме «обмежене коло людей» через безпекові міркування. Тому навряд чи експерти чи журналісти мають достатньо інформації, аби робити правильні передбачення:
«Орієнтувати людей, що електрики не буде 12-15-20 годин ми просто не можемо, тому що ніхто не знає, що насправді нас чекає».
Під час берлінської конференції з відновлення України голова польської Ради з питань співпраці з Україною Павел Коваль розповів Sestry.eu про те, що у Євросоюзі вже готують план дій на випадок, якщо українські оселі будуть холодними, а ЄС зіткнеться з новим потоком мігрантів, «які підуть за теплом та світлом», і яких вже можна буде назвати «енергетичними біженцями».
За словами польського політика, в Європі вже всі зрозуміли, що цієї зими Україна матиме серйозні проблеми з енергопостачанням. А відтак, може повторитися ситуація дворічної давнини, але у «більшому ступені”.