Ідентифікація пенсіонерів: що потрібно знати для отримання виплат

Ідентифікація пенсіонерів: що потрібно знати для отримання виплат

Фото: Andrea Piacquadio/ pexels.com

Новини про необхідність ідентифікації не додали українським пенсіонерам здоров’я. І навіть офіційна відповідь ПФУ мало кого заспокоїла, адже виявилася не дуже зрозумілою.

Коли та кому потрібно пройти верифікацію? Усі відповіді на актуальні питання – у матеріалі «Коротко Про».

Який термін проходження ідентифікації?

Спочатку повідомлялося, що пенсіонери мають пройти ідентифікацію до 31 грудня 2023 року. Проте, як повідомляє Мінсоцполітики,  27 грудня уряд ухвалив постанову, яка продовжує термін проходження ідентифікації до 31 березня 2024 року. Протягом цього часу виплата пенсій продовжуватиметься.

Термін до 31 березня необхідно використати, щоб пройти ідентифікацію зручним для себе способом: онлайн, офлайн чи за допомогою відеоконференції.

Кому її потрібно пройти?

Чимало ЗМІ помилково пишуть, що ідентифікація потрібна тільки пенсіонерам, які набули статут ВПО до 24 лютого 2022 року. Проте це лише одна категорія.

Також точно потрібно пройти ідентифікацію пенсіонерам, які проживали в Україні, отримували пенсію через відділення Укрпошти, а потім переїхали за кордон і не оформили переведення пенсії на банківський рахунок. Таким чином, Укрпошта втратила можливість доставляти пенсію, і люди не отримували її понад 6 місяців.

А ось з тими, кому верифікація не потрібна, справа складніша. Відповідаючи на це питання, у Мінсоцполітики використовують вислів «швидше за все», що, зрозуміло, не може вважатися вичерпною відповіддю.

«Якщо ви (навіть проживаючи за кордоном. – Авт.) контактували зі своїм банком чи Пенсійним фондом протягом останнього пів року або користувалися електронним кабінетом на порталі ПФУ, швидше за все, підтвердження вашої особи не буде потрібно. Тому що, знімаючи з рахунку кошти або оплачуючи товари та послуги з цього рахунку, ви підтверджували свою особу», — зазначили в Мінсоцполітики.

Як пройти ідентифікацію?

Наявні інструменти дозволяють пройти ідентифікацію як віддалено, так і особисто.

Якщо пенсіонер перебуває на підконтрольній Україні території, він може відвідати будь-яке відділення Ощадбанку. Якщо пенсіонер перебуває за межами України чи на тимчасово окупованих територіях, потрібно звернутися до закордонної дипломатичної установи України за отриманням документу про посвідчення факту, що особа є живою. Отриманий документ разом із письмовою заявою про продовження виплати пенсії, написаною в довільній формі, треба надіслати поштовим відправленням територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку. Цю заяву можна також подати через вебпортал електронних послуг ПФУ. До неї необхідно додати якісну скановану копію документа про підтвердження факту, що особа є живою, з використанням електронного цифрового підпису. Крім того, ідентифікацію можна пройти, авторизувавшись в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис». Повну інструкцію ми давали тут. Також є можливість пройти ідентифікацію віддалено за допомогою відеоконференції.

Як записатися на проходження відеоідентифікації?

Записатися на проходження відеоідентифікації можна через вебпортал Пенсійного фонду України.

Покрокова інструкція:

1. Зайдіть на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

2. Натисніть на вкладку «Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку» у верхній частині екрана.

3. На екрані з’явиться форма. Заповніть усі поля, позначені зірочкою:

введіть особисті дані й дані документа, що посвідчує особу; вкажіть адресу електронної пошти та номер телефона (для отримання зворотного зв’язку від фахівців Пенсійного фонду); оберіть зручний спосіб проведення відеоідентифікації через один із запропонованих додатків: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp, Zoom; якщо ви потребуєте перекладу жестовою мовою чи фізичного супроводу персонального помічника/асистента, вкажіть це.

4️. Дайте згоду на передачу даних та натисніть «Подати заяву». 

Як пояснили у ПФУ, відеоідентифікація здійснюється не раніше ніж 10 робочих і не пізніше ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації з заявником зв’яжеться працівник ПФУ.

Що буде, якщо не пройти ідентифікацію?

Як пояснили у Мінсоцполітики, у випадку непроходження ідентифікації пенсія накопичуватиметься на розрахунковому рахунку пенсіонера, до моменту проходження ідентифікації. Після проходження уся сума пенсії перераховуватиметься на рахунок пенсіонера з місяця, у якому припинилось фінансування виплати.

Це передбачено для того, щоб уникнути зловживань та ситуацій, коли коштами може скористатися інша людина, отримавши доступ до картки та ПІН-коду.

До речі

Діє з 2004 року

Вимога проходження фізичної ідентифікації для всіх отримувачів пенсій та соціальних виплат не є нововведенням і діє в Україні з 2004 року. Це є загальноприйнятою міжнародною практикою для перевірки, чи отримує виплати від держави саме та людина, якій вони були призначені.

Але річ у тім, що до повномасштабної війни абсолютна більшість українських пенсіонерів та одержувачів соцвиплат не зважали на дію цієї норми, оскільки проходили фізичну ідентифікацію у спосіб, що не привертає уваги. Наприклад, звертаючись до банку для отримання нової карти. Або ж отримуючи пенсію у відділеннях Укрпошти.

Для однієї невеликої категорії громадян норма проходження фізичної ідентифікації останні три роки не застосовувалася. Йдеться про пенсіонерів, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, і пов’язано це було із запровадженням в Україні карантину. Але з 1 липня, у зв’язку із закінченням карантину, ця норма відновила свою дію.

Підписуйтесь на наші Телеграм та Facebook

Джерело

Новини України