«Я не довіряю Путіну»: Зеленський розповів, про які гарантії безпеки для України говорив з Трампом

Президент Володимир Зеленський під час розмови з американським колегою Дональдом Трампом сказав, що припинення вогню на фронті неможливе без надання гарантій безпеки, адже довіряти Росії не можна. Якщо США не хочуть вступу України до НАТО, такі гарантії можуть бути іншими, але дорожчими – зокрема, у вигляді розміщення 100 тисяч іноземних військових на українській території.

Про це Зеленський розповів журналістам під час своєї робочої поїздки на Хмельницьку АЕС в четвер, 13 лютого. Він, зокрема, сказав, що під час розмови з Трампом вказав на небезпеку для американських військ у Європі.

«Я сказав, є ваші американські бригади, це натівські війська, й вони перебувають на території Європи, і якщо буде вторгнення швидке – а якщо воно буде, воно буде швидке – ваші військові будуть воювати. І ми не можемо говорити тільки про профітс (з англ. прибуток. – Ред.), тому що фінансисти кажуть, у чому профітс, інтерес? Я йому кажу: зберегти просто життя ваших людей, тому що там десь 100 тисяч американського контингенту в Європі перебуває й вони будуть воювати і не всі виживуть, тому що це війна і тому що це «руські», – сказав Зеленський.

Він назвав телефонну розмову з Трампом хорошою. Вона тривала майже годину, розповів президент України.

За його словами, «говорили про багато всього» й у США «вражені нашими діями, діями військових і людей, цивільних».

«Про НАТО ми не говорили. Я йому сказав, що без гарантій безпеки це (перемир’я. – Ред.) просто неможливо, й він сказав, здається, публічно, що йому здається, що Путін хоче миру, закінчення війни, й він сказав, що «я знаю, що й ти хочеш». Я сказав: так, але ви розмовляєте з Путіним як з лідером держави Росії, а я розмовляю з вами і думаю про нього як про ворога. І мені здається я в більшій реальності знаходжусь, і тому я сказав я не довіряю. І мені здається, я в більшій реальності знаходжусь, і тому я сказав: я не довіряю», – розповів президент.

Зеленський додав: він не вірить, що війну можна завершити легко, тому Україні необхідні безпекові гарантії:

«Якщо ви, ми дуже віримо, зможете його змусити, закінчити справедливо для нас війну, слава Богу, але я не дуже вірю, що це так дуже легко зробити. І тому я й сказав, що гарантії безпеки для нас, безумовно, – це пріоритет і гарантій без вас ми не бачимо. Які вони – давайте говорити. Я знаю, що американці не хочуть, щоб ми були в НАТО, чесно, і це буде дуже складно для нас».

Президент додав, що тимчасове припинення вогню вже було в цій війні – «харчове чи продуктове перемир’я», «коридор, який по суті, по змісту сісфаєр на воді в Чорному морі», й росіяни його зірвали.

«Ми з Туреччиною і з «руськими» домовлялися, що буде в нас – все одно зірвали. Тобто вони будуть зривати все в будь-якому випадку, тому без гарантій безпеки не можна. Що це, гарантії безпеки? НАТО? Сильна зброя, ракети? Ядерна зброя? Якийсь стримуючий пакет. Або, як я сказав, тоді будуємо НАТО в Україні? І тоді тут НАТО – реально зброя від вас, контингент від американців, європейців не 5-7 тисяч, про це якось говорили», – сказав Зеленський журналістам.

Він розповів, що дав військовим завдання – «порахувати і показати точки».

«Ми намалювали мапу. Якщо що, у нас все готово, в принципі я в Мюнхені можу про це говорити, ну так, не дуже відкрито, але там потрібно 100 тисяч людей. Ну, це не про п’ять тисяч. А якщо про армію казати, то 40 млрд дефіциту. І сьогодні всі допомагають, щоб були ці 40 млрд. Це армія при 110 бригадах і 800 з хвостиком тисяч людей. А якщо навпроти – Росія і плюс те, що вони збільшуються десь на 150 тисяч у 2025 році, це значить, що нам треба буде збільшитися в півторарази. Тобто беремо 40 млрд дефіциту, а в нас майже весь бюджет – це оборонка, то до 40 ще треба додати десь 15-20″, – сказав президент.

Він наголосив, що гарантії безпеки у формі вступу до України є більш дешевим варіантом:

«Так що дешевше, НАТО чи це? Якщо це, то окей. Я думаю, що наші люди в принципі будуть задоволені, якщо Україна матиме таку армію, як має сьогодні армія НАТО в Європі. Бо в принципі там 82 бригади, у нас 110, і внас буде армія більше в два рази ніж армія Європи. Я думаю, що це варіант. Хоча ще раз підкреслюю, НАТО дешевше».

Як повідомляв OBOZ.UA, 12 лютого Зеленський провів розмову з Трампом. За словами українського лідера, було обговорено «можливості досягти миру», готовність працювати разом на рівні команд, технологічні можливості, зокрема дрони та інші сучасні виробництва.

Трамп напередодні заявив, що Україна «навряд чи поверне» всі території, а повернення до кордонів 2014 року назвав «неймовірним». Він також сказав, що не бачить загрози у прямому діалозі з РФ без участі президента Зеленського, та підтримав заяву глави Пентагону про те, що вступ України до НАТО не є реалістичним.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело

Новини України