Гроші та зброя будуть: Британія готує план Б для продовження допомоги Україні без США

Велика Британія сьогодні демонструє найбільший запал у підтримці України, певною мірою протиставляючи себе елітам США та ЄС, які останнім часом дещо завагалися у цьому напрямку через внутрішні протиріччя.

У час коли адміністрація президента Байдена відволіклася на протистояння у Конгресі, британці спочатку вирішили стати першими, хто укладе з Україною двосторонній договір про безпеку.

У Королівстві також вирішили не чекати можливої перемоги Трампа на президентських виборах у США та ймовірних негативних наслідків для України та Європи, розробляючи план допомоги у боротьбі проти Росії.

Такий собі превентивний «заспокійливо-емоційний душ» для тих, хто хвилюється через «фактор Дональда». Такими діями Британія чітко показує: якщо у США ситуація вийде з-під контролю, то вони готові очолити спротив Росії та допомогу Україні.

Про те, як Велика Британія бере на себе роль лідера у політичній підтримці України, – у матеріалі OBOZ.UA.

Якщо далі без США…

Великобританія та інші європейські країни активно працюють над механізмом, який би гарантував допомогу Україні для перемоги у війні з Росією без великої участі у цьому США.

Міністр оборони Британії Грант Шеппс заявив, що постійно говорить з колегами в Європі з приводу необхідності підтримати Україну «в темну годину» для неї, яка може прийти вже скоро.

Схоже, внутрішнє американське протистояння напружує не тільки Україну, але й інших наших партнерів. Також до такого кроку союзників підштовхує велика ймовірність того, що новим американським президентом стане Дональд Трамп.

Зважаючи на історичні уроки, які раніше пережила Британія, її представники розуміють – поразка України буде мати колосальні та непередбачувані наслідки для європейської безпеки. Тому Європа не може дозволити собі відступити у нинішньому протистоянні з Росією. Навіть за такого негативного варіанту, як перемога Трампа. Одіозний політик погрожує не тільки лишити нашу країну допомоги, під загрозою існування безпосередньо й НАТО. Трамп ще за першого свого президенства погрожував вивести США зі складу організації через те, що, мовляв, інші члени Альянсу фінансують його набагато менше, а Штати витрачають непомірні кошти.

На даний час британці намагаються активніше працювати з континентальною Європою аби мобілізувати її потужності та наростити виробництво зброї та боєприпасів для України та організувати великі партії поставок всього необхідного для боротьби з армією РФ в Україні.

При цьому Велика Британія та країни Європи пропонують змінити стратегію протидії Росії у 2024 році. На їхню думку, сьогодні Україні потрібно в першу чергу захищати ті здобутки, яких вона вже досягла на полі бою, аніж переходити у великий наступ. При цьому проводячи процес накопичення необхідних ресурсів, які можна буде активно задіяти з часом.

Договір про безпеку – сигнал іншим країнам діяти

Велика Британія бере на себе таку собі роль локомотива в оборонній співпраці з Україною. У Сполученому Королівстві вирішили стати першою країною, яка уклала з Україною двосторонній договір про безпеку. Договір, який передбачає військову допомогу протягом десяти років, може бути підписаний у найближчий час. У Лондоні впевнені, що цей крок надішле необхідні сигнали іншим країнам.

У межах договору про безпеку акцент буде зроблено на посиленні можливостей ВМФ України та розширенні дій у Чорному морі. Документ містить обіцянки післявоєнних гарантій безпеки для захисту від Москви, якщо вона задумає про наступний напад, включно зі збільшенням постачання зброї та відновленням санкцій.

Основна увага під час постачання зброї буде зосереджена на тому, щоб українські сили стали більш «оперативно сумісними» з НАТО, щоб діяти як довготерміновий стримувальний фактор проти майбутніх атак Росії.

Ключова складова 10-річної угоди спрямована на подальший обмін розвідданими між Лондоном і Києвом. У межах угоди збройні сили Королівства продовжать свою навчальну програму, за якої було навчено понад 30 000 українських військових.

Британія розуміє загрозу та буде підтримувати Україну

«Це дуже позитивний крок, коли наші союзники, зважаючи на негативні тенденції у внутрішній американській політиці, роблять кроки, аби мінімізувати можливі проблеми для України. Сьогодні Британія досить активно відстоює українські інтереси та допомагає вистояти проти Росії. Зважаючи на той факт, що на Королівство орієнтується багато країн Європи, такі кроки надзвичайно корисні та дієві, особливо у сьогоднішніх непростих зовнішньополітичних умовах, у яких опинилася Україна», – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

«На мій погляд, США таки владнають внутрішні протиріччя та виділять обіцяний пакет допомоги. Я не вірю у найгірший сценарій, за якого вона припиниться. Стосовно розвитку подій у цьому відношенні, якщо президентом стане Трамп, то існує все ж загроза зменшення допомоги, або ж її отримувати стане ще важче. Він мислить як бізнесмен. Наприклад, вигідно фінансово чи ні допомагати Україні. Ми зі свого боку повинні будемо знайти такі аргументи, які б спонукали його зрозуміти той факт, що існують ще й геополітичні інтереси, які потребують фінансових витрат.

Велика Британія сьогодні намагається зайняти більш лідируючі позиції на світовій арені, які вона втратила за останні роки. Стосовно її дій з підтримки України, то вони досить прагматичні. Адже, звісно, мати запасний варіант завжди потрібно, якщо питання з допомогою для України з боку головного учасника антиросійської коаліції – США – буде й надалі вирішуватися з певними проблемами. Такий крок дуже важливий з політичної точки зору, адже показує, що Британія не відступить за будь-якого розвитку подій. У Королівстві розуміють як ніхто, як важко боротися зі світовим злом, надавши йому шанс на порятунок», – зазначив Олександр Мережко.

Джерело

Новини України