Час відкривати нові горизонти! Місцини, де рідко ступає нога туриста, стануть чудовим вибором для осіннього вікенду. Пам’ятки, будівлі, храми, природні осередки. Сьогодні розповідаємо про маловідомі атракції, які вражають історією та автентичністю.
Більшівці
Село Івано-Франківської області. Вперше про нього згадують у 1402 році. У XVIII столітті тутешні землі належали князям Яблоновським, а згодом перейшли до рук багатої вірменської родини Кшечуновичів.
Радимо розпочати подорож із колишньої садиби дідича Корнеля. Її звели у 1927-1929-х. Раніше тут знаходилася чимала парадна брама, яка стала помешканням для прислуги. Згодом тут діяв кондитерський цех.
З приходом «червоних» до влади господаря арештували, а його сім’ю вигнали з маєтку. В палаці облаштували лікарню. Нині тут розташовується станція швидкої допомоги. Наша порада: обовʼязково прогуляйтеся парковими алеями.
Далі завітайте до місцевої синагоги. Колись будинок культури, сьогодні — Народний дім. Тут туристи зможуть оглянути елементи юдейської символіки.
А ще сходіть до храму Різдва Христового. Його спроєктував видатний архітектор Василь Нагірний. Свого часу за його кресленнями побудували понад 200 церков. Під час Першої світової війни святиня зазнала сильних руйнувань. До речі, молитовню заклали без фундаменту, а просто з цегляної кладки. Тут зберігаються різноманітні експонати, які дістали з річки Гнила Липа. Зокрема, дерев’яні двері в’язниці, частина бетонного хреста, Євхаристійний посуд тощо.
Навпроти Парку Пам’яті, де поховані рештки жертв енкаведистів, видніється монументальний бароковий костел кармелітів. Поговорюють, що будівля стоїть на пагорбі, який тутешні насипали власноруч. Всередині святилища можна побачити фотографії. На них зображені реставраційні роботи.
А ще у Більшівцях є старовинний готель, з яким пов’язана драматична історія. Згідно з переказами, одній закоханій парі батьки не дозволили одружитися. Після чого хлопець з дівчиною залишилися на ніч в одному з номерів, де отруїли себе чадним газом.
Пуків
Село в Рогатинській міській громаді Івано-Франківської області. Тут розміщується меморіальна таблиця політичному діячу Роману Шухевичу. Її встановили у 2007 році. Раніше тут розташовувалася підпільна штаб-квартира. У 1945-1946-х сюди часто приїжджав командир Української повстанської армії.
Тут туристи зможуть оглянути банер із планом криївки. До речі, її єдину так і не вдалося нікому розконспірувати. У 1954-му вхід у схованку присипали.
Рекомендуємо завітати до Народного дому. Колись на його місці працювала корчма, яка згодом згоріла. Тут існує традиція — випікати обрядовий весільний хліб. Процес приготування супроводжується ритуалами та піснями.
А ще радимо з’їздити до Лопушні. Тут знаходиться турецький цвинтар. У роки Першої світової війни солдати разом із січовими стрільцями боролися проти Російської імперії. До речі, деякі археологічні дослідження свідчать, що колись тут існувало городище.
Обов’язково підніміться на Чортову гору. Її висота сягає 370 метрів над рівнем моря. У 1975-му атракція отримала статус природоохоронної пам’ятки. Існує легенда, що злі істоти розізлилися на мешканців Рогатина й захотіли засипати місто землею. Та з настанням світанку, чорти втратили силу. Тому їхній задум не вдався.
До речі, тут ростуть рослини, які входять до Червоної книги України. Наприклад, горицвіт весняний, ковила волосиста, гадючник звичайний та любка дволиста.
Чесники
Село Івано-Франківської області. Вперше про нього згадується у 1368-му. Археологічні розкопки вказують, що люди тут жили ще у І-ІІІ століттях.
Радимо відвідати місцевий храм оборонного типу. Впродовж років його кілька разів перейменовували: Святих Миколая, Михаїла та Вознесіння Господнього. Майте на увазі, всередині він не такий величний як ззовні. У радянські часи голова колгоспу хотів зайнятися реставрацією. Тоді у святині встановили риштування. Та, на жаль, на чоловіка відкрили кримінальну справу, тому роботи призупинили.
Як зайдете до молитовні, зверніть увагу на залишки іконостаса біля царських воріт. На ньому зображений архистратиг Михаїл із терезами. Поговорюють, що ангел шукав чисті душі та зважував їхні вчинки.
Мандруйте незвіданими локаціями! Опілля чекає на вас!
Раніше OBOZ.UA розповідав про гарні села і селища Івано-Франківщини.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!