Чи здатна людина навчитися відчувати емоційний стан іншої та як ця навичка може допомогти в розвитку власної справи?
Емпатія сьогодні – це чи не найголовніша риса сучасної людини. Про емпатію говорять інфлюенсери, психотерапевти, викладачі, підприємці, пікапери, ТікТок-блогери та всі, хто цікавиться саморозвитком. Що ж таке емпатія? Емпатія – це вміння однієї людини співпереживати іншій, в період коли вона знаходиться на емоційному піку, як негативному так і позитивному.
Емпатія простими словами – це навичка чи вроджена можливість, відчувати та переживати емоції оточуючих. Суб’єкт емпатії — людина, яка в моменті здатна відчути емоційний стан об’єкту емпатії, тобто людини, яка знаходиться у розпачі чи навпаки у гарному, піднесеному настрої. Люди з високим рівнем емпатії здатні відчути ті самі емоції, що переживає інша людина та по-справжньому підтримати. Крім того, емпатійна людина може відчути почуття страху, радості чи відчаю у тварин. Такі особи найчастіше стають ветеринарами, зоопсихологами чи зоозахисниками, адже вони ставлять емоції тварин та людей в один ряд, і співпереживають людям та тваринам з однаковою силою. Варто не плутати дуже емоційну людину з емпатійною. Адже здатність переживати великий спектр сильних емоцій далеко не завжди означає вміння співпереживати іншій.
Чим корисна та небезпечна емпатія?
Насправді емпатія може приносити як користь, так і велику шкоду. В першому випадку, людина, яка вміє природньо розпізнавати емоції та почуття інших, а також певним чином переживати їх, здатна надавати необхідну допомогу саме в той час, коли вона найбільше потрібна. Така людина зможе бути достатньо тактовною в період трагічних подій, які сталися з іншою особою. Так само, емпатична людина може розділити з іншим велику радість, адже може щиро відчути стан піднесення та щастя ближнього. До слова, для прояву емпатії, якщо вона в людини є, необов’язково мати поруч близьку людину, співпереживання може стосуватися абсолютно чужої людини. Більше того, для емпатійного залучення, емпату необов’язково мати суб’єкт в полі свого зору, для цього достатньо побачити або почути будь-яку людину, яка переживає сильні емоції на відео в інтернеті, по радіо чи в телевізорі.
В чому ж шкода? Справа в тому, що емпат – це людина, яка вміє чітко розуміти стан та емоції іншої людини, що неминуче призводить до емоційного «відбитку». Наприклад, якщо емпат став свідком, коли людина переживає трагічну втрату близького. Емоції горя, відчаю, важкої втрати переживає і сам емпат, адже він не тільки відчуває почуття інших, а й сам переживає їх так, наче це його власна ситуація. Як мінімум, це погіршує настрій на певний проміжок часу, як максимум – може призводити до депресивного синдрому та вигоряння. В сьогоднішніх реаліях з цими відчуттями часто зустрічаються емпатійні люди, які працюють документаторами військових злочинів, вчинених окупантами на території України, волонтери та медики, які працюють на лінії фронту або на прифронтових територіях. На жаль ліків від високого рівня емпатії не існує. Тому, якщо емпат працює з травмованими особами або в зоні підвищеного ризику для життя та здоров’я, регулярної особистої психотерапії не уникнути.
Як працює емпатія в бізнесі
Вміння розрізняти та відчувати емоції оточуючих людей гарно працює й в бізнес-середовищі. До прикладу, керівник, який може розуміти почуття підлеглих, зчитувати емоції та принагідно щиро підтримувати колег, буде цінуватися в колективі. Крім того, це допоможе уникнути низки непорозумінь та запобігти критичним ситуаціям, наприклад, коли співробітник в певний момент не впорався з поставленим завданням. Емпатійний керівник здатен вчасно помітити зміни в емоційному стані підлеглого та вчасно скорегувати робочий процес.
Також емпатія допомагає встановлювати міцні зв’язки з бізнес-партнерами та вести ефективні ділові переговори. В історії підприємництва відомо чимало стартапів та виграшних бізнес-ідей, які свого часу принесли серйозні статки розробникам. Секрет досить простий, бізнесмени змогли зрозуміти чого саме не вистачає їх цільовій аудиторії, «запакували» свій продукт в певні емоції та вигідно його продати. Якщо дуже просто, емпатія допомагає додати продукту на ринку особливої цінності для кожного покупця, а бізнесу – побудувати бренд, який піклується про клієнта.
В кого немає емпатії?
Повна відсутність емпатії може бути ознакою доволі серйозних психологічних розладів. Один з них – аутизм. Це розлад розвитку нервової системи при якому є відчутні порушення соціальної взаємодії та будь-якої комунікації з оточуючим світом. Людина, яка має порушення аутистичного спектру, не вміє відчувати, аналізувати чи сприймати емоції та почуття інших людей. Тому видається байдужою та закритою у власному світі.
Також відсутністю емпатії відрізняються люди, що мають нарцисичний розлад особистості. Такі люди відчувають власну унікальність та значущість, хворобливо захоплюються собою та вимагають постійного захоплення від оточуючих. Вони не вміють співпереживати та експлуатують близьких людей чи колег для здійснення власних бажань і цілей, навіть якщо ці ідеї суттєво шкодять оточуючим. Особи з нарцисичним розладом, не вміють відчувати повний спектр емоцій. Тому співчуття від таких людей чекати не варто, навіть якщо мова йде про загальноприйнятні прояви турботи чи підтримки у складних ситуаціях.
Ще один розлад психічного здоров’я – психопатія. Люди з психопатією нехтують будь-якими встановленими соціальними нормами, відрізняються замкненістю, егоцентричністю, не вміють проявляти взаєморозуміння та розуміти емоції людей. Існує безліч типів психопатії але для більшості з видів центровим є саме фактор відсутності емпатії.
Хто такі темні емпати?
Серед емпатів також трапляються й виключення. Емоційні, щирі, підтримуючі люди можуть мати низку доволі агресивних, негативних рис. Останні п’ять років популярним став термін «темна емпатія». Він означає, що людина, може досягати свої корисних цілей за допомогою розвиненої емпатії. Така особа здатна бачити емоції й почуття інших та вправно маніпулювати ними заради здійснення власних бажань. Фактично, ці люди поєднують у своєму характері властивості «темної тріади»: безжальних та черствих нарцисів, макіавеллістів, психопатів та чуттєвих емпатів. Більше того, свої дії по відношенню до інших вони виконують усвідомлено, розуміючи, що це може комусь зашкодити. Тож такий тип особистості вважається найбільш небезпечним.
Феномен «темної емпатії» на сьогодні недостатньо досліджений. Втім вважається, що цей тип особистості з’явився внаслідок глибокої травми, яку спричинив представник «темної тріади» по відношення до дуже емпатійної людини.
Як розвинути емпатію: вправи
Для того, щоб «прокачати» власну емпатичність існує чимало практичних занять, розглянемо деякі з них.
- Активне слухання – процес, коли ви спілкуєтеся з іншою людиною, чуєте кожне слово, не перебиваєте, даєте можливість розповісти вам більше, поділитися своїми переживаннями. Одночасно, слідкуєте за рухами, мімікою співрозмовника. Запитуйте, яка саме підтримка потрібна цій людині в моменті.
- Small talk – навичка заводити короткі невимушені бесіди з будь-якими людьми. Наприклад, поцікавитись у сусіда його справами, чи запитати у баристи, яку він каву любить і чому. Недовгі розмови з абсолютно різними людьми дають змогу більше розуміти поведінку кожного та обзавестися більш теплими комунікаційними зв’язками у суспільстві.
- Волонтерство — безоплатна допомога тим, хто цього потребує, дозволяє набути більше навичок у спілкуванні з людьми, які прагнуть підтримки.
- Робота над власними емоціями, саморефлексія – вміння розрізняти та аналізувати свої емоції, що неодмінно дозволить більш якісно розуміти емоції та почуття оточуючих.
Вінниця.info, світлини ілюстративні