Допомога після народження дитини: підтримка материнства чи квиток у «соціальну прірву»?

Допомога після народження дитини: підтримка материнства чи квиток у «соціальну прірву»?

Фото: pexels.com

Кабінет міністрів затвердив законопроєкт, який передбачає збільшення допомоги сім’ям до та після народження дитини. Ця новина була сприйнята як суспільством, так і експертами неоднозначно. Що відомо про документ та що не так з новими виплатами, — у матеріалі Коротко про.

Що в законопроєкті

Документа у вільному доступі ще немає, але про те, що він передбачає, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Підвищення одноразової виплати жінкам після народження дитини з 10,3 тис. грн до 50 тис. грн. Збільшення виплат жінкам, які народили дитину, але не мають професійного стажу, з 860 до 7 тис. грн у місяць. Щомісячні виплати одному з батьків чи опікуну як допомога для догляду до досягнення дитиною одного року. Розмір виплат пізніше визначить уряд. Впровадження програми «єЯсла». Після того як дитині виповниться 1 рік, батьки матимуть вибір — повернутися до роботи або виховувати дитину до 3 років. Якщо вони оберуть перший варіант, держава щомісячно платитиме 8 тис. грн. У разі обрання другого варіанта за мамою або татом збережеться сплата єдиного соціального внеску до триріччя малюка. Зберігається «Пакунок малюка» в двох варіантах: натуральна допомога або грошова компенсація в розмірі понад 7,5 тисячі гривень. Частиною новацій є надання «Пакунку школяра», який затвердили на минулому засіданні Кабміну. Це 5 тис. грн на кожного першокласника для купівлі всього необхідного до школи.

Звертаємо увагу, що це саме законопроєкт, і його ще буде розглядати Верховна Рада.

«Ефектний жест Шмигаля»

Реакція суспільства на новину виявилася досить різною – від «сподіваюсь, що це правда, бо скоро у пологовий будинок» до «ще нічого не дали, а ціни зростуть вдесятеро». Переважна більшість коментів все ж таки негативні, а найчастіше запитання – «звідки гроші?». 

«А далі як жити? Зараз у декреті сиджу на 860+5000 як малозабезпечена, у мене комуналка — більша частина цієї суми. На роботу не підеш, в садочок, щоб оформити дитину, треба «молитися всім богам і чортам». Мами в декреті як бомжі зараз, якщо нема чоловіка з гідною зарплатою».

«Тобто діти, які тепер народжуватимуться, отримуватимуть 7 тис. на місяць, а ті, які народилися з початку війни, — 860 грн? Чи не мають зробити справедливо для всіх дітей, що народилися під час війни, адже по факту вони всі «діти війни» і всі хочуть їсти — і у 8 місяців, і в 2 рочки».

«Оце так справедливість: хто не працював, то й не треба – отримуй 7 тис. грн. А хто працював – нічого не отримаєш, працюй далі!»

«А чому жінкам без трудового стажу такі суми? Одні працюють, сплачують податки, щоб утримувати тих, хто не працює і займається лише тим, щоб народжувати? Неблагополучні сім’ї знову на дітях зароблятимуть гроші. Не вміють самі головами думати, можна подивитися, як в інших країнах здійснюється політика держави щодо мам та дітей».

«Допоможіть спочатку тим дітям, що вже народилися!»

«А звідки уряд на це гроші візьме при дефіцитному бюджеті? Черговий раз розкрутить інфляцію та підвищить податки?»

«За такі гроші депутат повечеряє один раз в ресторані, і вони стільки ж на дитину дають».

«А де гроші? На дрони немає, а на підняття рейтингу є?»

«Схоже, до виборів готуються? А за чий рахунок така щедрість, коли масово закриваються підприємці та економіка в руїнах?».

«Точно: вибори вже близько!»

«Потрібна впевненість у завтрашньому дні, а не грошова одноразова подачка».

«Це останній ефектний жест Шмигаля перед виходом з Кабміну: розкинути фантики, коли каса вже порожня».

«Логіку зрозуміти можна, але це не спрацює»

Серед економістів думки також різні, але більшість погоджуються з тим, що новий законопроєкт – це чистий популізм без розрахунків та джерел покриття. В умовах, коли ми вже декілька років живемо виключно завдяки прямим фінансовим вливанням міжнародних партнерів, коли у країні не вистачає коштів на армію, на ракети, на ППО, на реабілітацію поранених, на виплати родинам загиблих, де візьмуться мільярди на цю «турботу про народжуваність»? Поки що питання риторичне.

— Дитячі виплати не підвищували декілька років, а інфляція за цей час була чимала, — констатував у розмові з Коротко про аналітик Данило Монін. – Враховуючи це, а також падіння народжуваності втричі, логіку уряду зрозуміти можна, і виплати дійсно мали б підняти.

З іншого боку, каже експерт, якщо мета – підняти народжуваність, навряд чи такий спосіб спрацює.

— Я вважаю, що для народження дітей мають бути два головні фактори: фінансова можливість їх утримувати та відчуття, що майбутнє буде краще, — продовжує Монін. – На жаль, у нас зараз проблеми з обома факторами, особливо з другим.

Більш категорично щодо виплат висловився президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко, назвавши ідею «дурнуватою».

— Замість того, щоб вкладати ці гроші у виготовлення зброї, роздавати по 50 тисяч просто за факт народження? Це серйозно? Це такий план — стимулювати демографію через бідність і безвідповідальність? – емоційно відреагував економіст.

За його словами, після ухвалення такого рішення на країну чекають буквально натовпи «нових» батьків, які народжують дітей виключно заради грошей. Не для життя, не для майбутнього, не з любові, а просто «для кеша». А далі — злидні, алкоголізм, жорстокість, діти без шансів, без моралі та без перспектив. За підсумком – нове «покоління проблем».

— Ця пропозиція – це не «інвестиції в майбутнє», а примітивний популізм, пастка для держави та суспільства і квиток у соціальну прірву, — підсумував Охріменко.

Ексміністр соціальної політики Павло Розенко звернув увагу на відверті маніпуляції з боку уряду. За його словами, на сьогодні виплата на дитину становить 41 280 грн – вона просто розтягнута у часі. І тепер уряд урочисто підіймає виплату не з 10 тис., а з 41 280 до 50 000 грн, тобто на 20%.

На своїй сторінці у фейсбуці Павло Розенко навів конкретні цифри. За його словами, з 2019 року у нас не було жодної індексації цієї виплати, а інфляція зросла на 95%. Тобто ціни в Україні за 6 років зросли майже вдвічі, а уряд сьогодні пропонує проіндексувати допомогу на 20%. І робить на цьому величезний піар.

У будь-якому разі експерти пропонують дочекатися документа. Але заздалегідь впевнені, що ніякого прориву не станеться, і новий закон не зможе вирішити проблеми, які сьогодні стоять перед родинами.

Джерело

Новини України