Президент США Дональд Трамп не раз критикував завищені витрати уряду, зокрема на реконструкцію будівлі Федеральної резервної системи. Але коли мова заходить про літак Boeing 747-8, подарований йому Катаром, про економію не йдеться.
Його ремонт фінансує Міністерство оборони США – і робиться це максимально тихо. Ціна ремонту офіційно засекречена, але журналісти The New York Times з’ясували, що йдеться майже про мільярд доларів.
Хто платить за ремонт літака Трампа
Ця сума «виплила» в документах Пентагону як переказ коштів на невказаний секретний проєкт. За даними джерел у Конгресі, гроші взяли з іншої амбітної програми – модернізації ядерних ракет Sentinel, яка давно перевищила бюджет і графік.
Міністр оборони Катару та міністр оборони Піт Гегсет підписали кілька тижнів тому заключний меморандум про взаєморозуміння, який відкриває шлях до швидкого початку реконструкції техаського об’єкта, відомого своїми секретними технологічними проектами.
Літак Трампа, ймовірно, не літатиме довго: на виконання робіт піде рік чи два, а потім катарський дар, удосконалений за допомогою новітніх технологій зв’язку та захисту в польоті, буде передано до ще не створеної президентської бібліотеки Трампа після того, як він залишить свою посаду у 2029 році.
Сама ідея «подарунка» від Катару викликала шквал критики: Трамп має давні ділові зв’язки з цією країною, а отже, виникають очевидні конфлікти інтересів. Але сам він не бачить у цьому проблеми й заявляє, що відмовитися від такого «безкоштовного, але дуже дорогого» літака було б нерозумно.
Та насправді «безкоштовність» умовна. Літак потребує глибокої модернізації: посилені системи зв’язку, захисту від ракет, нові двигуни – усе, що дозволить перетворити його на резервний Air Force One. Окремо постає питання безпеки: американські спецслужби припускають, що в літаку можуть бути вмонтовані засоби стеження, тому його буквально розбиратимуть до корпусу.
І, звичайно ж, він має бути набитий розкішшю та золотим оздобленням, якими 47-й президент оточує себе, чи то в Овальному кабінеті, чи в повітрі. На верхній палубі літака розташовані вітальня та центр зв’язку, а головна спальня може бути перетворена на лазарет, що літає, у разі потреби невідкладної медичної допомоги.
Якщо вірити міністру ВПС США Трою Мейнку, модернізація обійдеться «всього» у 400 мільйонів доларів – значно менше від заявленого мільярда. Але фахівці, які мають досвід подібних проєктів, не поділяють цей оптимізм: вони вважають, що реальна сума буде значно вищою. Водночас представники ВПС визнають: кошти справді взяли з програми Sentinel – однієї з найбільших оборонних ініціатив США.
Sentinel мала замінити старі міжконтинентальні ракети Minuteman III. На старті її вартість оцінювали в майже 78 мільярдів доларів, але зараз вона перевищила 140 мільярдів і продовжує зростати. Частково через необхідність будівництва нових шахт – старі виявилися зношеними й непридатними.
Що передувало
Нагадаємо, раніше Трамп знову розкритикував запити журналістів щодо суперечливої теми: подарунка Катаром літака вартістю 400 мільйонів доларів. Цього разу Трамп накинувся на відомого тележурналіста NBC News Пітера Александера. Ба більше, президент США порадив журналісту освітлювати не реальний подарунок Катару, а неіснуючу тему.
Що становить собою «крилатий палац», як він виглядає та чи є в когось ще такі літаки, ви можете дізнатись тут.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!