Чи можуть конфіскувати майно за ухилення від мобілізації: пояснення

В Україні за ухилення від мобілізації передбачена відповідальність – як адміністративна, так і кримінальна. Особливо суворе покарання загрожує тим, хто без поважної причини не з’являється після отримання повістки на відправлення до навчальної частини.

OBOZ.UA нагадує, що в умовах дії воєнного стану та загальної мобілізації, яку продовжено до 6 серпня 2025 року, кожен, хто отримав повістку, зобов’язаний з’явитися до вказаного територіального центру комплектування у встановлений термін. Інакше є ризик зіткнутися не лише зі штрафами, але й з конфіскацією майна.

Яке покарання передбачене законом

Згідно із законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і «Про військовий обов’язок і військову службу», за порушення правил військового обліку та мобілізації можуть накладатися адміністративні штрафи у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень. Якщо громадянин ухиляється навіть після офіційного виклику та проходження медичної комісії, його можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

Кримінальна відповідальність загрожує тим, хто вже був визнаний придатним до служби, отримав «бойову повістку» на відправлення, але без поважних причин не з’явився. У такому випадку людині загрожує не лише штраф чи розшук, а й тюремне ув’язнення.

У разі несплати штрафу можливе відкриття виконавчого провадження, у межах якого можливе примусове стягнення коштів, зокрема з банківських рахунків. Однак сама по собі конфіскація майна не є безпосереднім покаранням за ухилення від мобілізації чи порушення правил військового обліку. Проте відповідні важелі можуть застосовувати, зокрема, у разі несплати штрафу протягом 15 днів з моменту його отримання.

Коли можливе вилучення майна

Конфіскація рухомого чи нерухомого майна застосовується лише за рішенням суду та в межах виконавчого провадження, здебільшого якщо сума боргу перевищує 160 000 гривень. Водночас існує перелік речей, які не можуть бути вилучені в жодному разі, як зазначають у Міністерстві юстиції:

  • засоби гігієни, постільна білизна, посуд;
  • всі дитячі речі, одяг та взуття;
  • ліки, окуляри та інші вироби медичного призначення;
  • меблі (по одному ліжку і стільцю на кожну людину, один стіл і одна шафа на сім’ю);
  • один холодильник на родину, один телевізор, персональний комп’ютер на сім’ю, а на кожну людину – по одному мобільному телефону;
  • запас питної води, харчі, необхідні для особистого споживання, але з розрахунку на три місяці, або гроші, необхідні для їх придбання;
  • майно і книги, які використовуються для здійснення ритуальних обрядів або професійних занять, якщо вони є єдиним джерелом доходу;
  • пальне, яке використовується для приготування повсякденної їжі та опалення житлового приміщення;
  • допоміжні засоби реабілітації, що забезпечують компенсацію або усунення стійких обмежень життєдіяльності людей з інвалідністю;
  • призи, нагороди, почесні та пам’ятні знаки.

Також не конфіскується єдиний у власності автомобіль, хоча при цьому порушника можуть оголосити в розшук.

Як повідомляв OBOZ.UA, військовозобов’язаним українцям, які мають зафіксовані порушення правил військового обліку, можуть відмовити в наданні броні. Підставою може стати неявка до ТЦК і СП у потрібні терміни, неоновлення своїх даних, статус «у розшуку» тощо.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело

Новини України