Чи можуть католики і православні перейти на єдине святкування Великодня: церква дала пояснення

Великдень – це перехідне християнське свято, тобто його дата щороку змінюється. Так, у 2024 році православні християни будуть святкувати Великдень 5 травня, а християни західного обряду – 31 березня.

Така різниця зумовлена тим, що католики та православні християни використовують різну Пасхалію. Про те чи можуть християни східного та західного обряду перейти на єдине святкування Великодня виданню OBOZ.UA повідомила пресслужба Київської патріархії.

Пасха, в християнській традиції, є святом Воскресіння Христа. Ще у 325 році на Першому Вселенському соборі було ухвалено обов’язкове рішення для всієї християнської Церкви, що Пасху слід святкувати завжди в недільний день та після єврейської Пасхи. Це свято має відзначатися у першу неділю після повного місяця, що настає після весняного рівнодення, не раніше 4 квітня (за старим стилем, 21 березня).

Також, на одному з Помісних Соборів у четвертому столітті було ухвалено правило, згідно з яким Воскресіння Христове не повинно святкуватися перед або разом з іудейською Пасхою, щоб уникнути суперечностей з Священним Писанням. Але католики не дотримуються цього правила, й іноді Воскресіння Христове у них збігається з іудейською Пасхою, зокрема так було у 2013 році.

Всі православні християни обчислюють дату Пасхи, використовуючи єдиний старий юліанський календар. Згідно з ним, дата святкування Пасхи може варіюватися від 4 квітня (21 березня за старим стилем) до 8 травня (25 квітня за старим стилем). У Католицькій Церкві дату Пасхалії визначають за григоріанським календарем, тому Пасха у католиків зазвичай святкується раніше, ніж у православних.

Отож, є такі відмінності у святкуванні Пасхи у православних та католиків:

1) православні користуються юліанським календарем, а католики – григоріанським;

2) православні ніколи не святкують Воскресіння Христове перед та разом з іудейською Пасхою.

Однак іноді свято Пасхи може збігтися для православних та католиків у один день, як це буде у 2025 та 2028 роках.

Як зазначили у Київській патріархії, питання про можливість у майбутньому повного об’єднання святкування Пасхи між православними та католиками залежить від єдності християн та є предметом богословських дискусій у Церкві.

Раніше OBOZ.UA повідомляв, коли святкуватимуть Вербну неділю у 2024 році. Традиція освячення верби пов’язана з входом Ісуса Христа до Єрусалиму. У давні часи на цей період припадало народне язичницьке свято, що поступово злилося з християнськими традиціями.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело

Новини України